Ulja i maziva!

Meni je trosio 15-40 0.5-1 l dnevno,a 20-50 jedva litru za 10 dana. Mada kad bi sipao premium favorit mozda bi potrosnja bila manja. Da li je moguce da temperatura bude veca za 5 stepeni zbog gusceg ulja.
 
@stalker, sta je bolje po vama, ko ima bolji kvalitet Nis ulja ili Fam? Onako ugrubo receno da ne izdvajam sad neko ulje od ovih proizvodjaca.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Da li je pametno sipati u motor traktora 558ulje sae 40 umesto sae 30.Posto kolega kaže da mu je majstor rekao da motor diže temperaturu jer je ulje gusto.Kao trpe ležajevi radilice...

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
 
Da li je pametno sipati u motor traktora 558ulje sae 40 umesto sae 30.Posto kolega kaže da mu je majstor rekao da motor diže temperaturu jer je ulje gusto.Kao trpe ležajevi radilice...

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
Ja sipam u moj 558 sae 40. Nisam primetio da dize temperaturu. Samo sam primetio da je pritisak ulja po ovakvom hladnom vremenu veci nego obicno dok se malo ne zagreje. Verovatno se ulje stegne od hladnoce.
 
Ja sipam u moj 558 sae 40. Nisam primetio da dize temperaturu. Samo sam primetio da je pritisak ulja po ovakvom hladnom vremenu veci nego obicno dok se malo ne zagreje. Verovatno se ulje stegne od hladnoce.
A kakva je sitacija leti...?

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
 
Sae 30-40 su sezonska letnja ulja i nevalja koristiti po hladnom vremenu. Mnogo bolje je sipati za dobre motore 15w40 a za malo losije 20w50 ili 20w60 jer se koriste celom sezonom. Opet zimi bi trebalo bar 15w40 jer lakse je startovati i bolje po motor ali to retko iko radi. Ja uvek koristim 15w40 i nikad problema ni sa cime a ako nesto treba izremontovanti onda se remontuje a neizmislja topla voda. Uz to multigradna ulja su kvalitetnija
 
Meni je trosio 15-40 0.5-1 l dnevno,a 20-50 jedva litru za 10 dana. Mada kad bi sipao premium favorit mozda bi potrosnja bila manja. Da li je moguce da temperatura bude veca za 5 stepeni zbog gusceg ulja.


Tipičan primer kada se 20W-50 više isplati. Kod vodenog hlađenja (ne znam koji je motor u pitanju) teško da je moguće, a kod vazdušnog možda.
Ipak, malo je verovatno (razlika viskoznosti je tek oko 20% na 100 cel. a na 110 cel. tek oko 10-15%). A i da je tako, 20W-50 će bolje podneti 5 stepeni višu temperaturu. Tako da nije razlog da se odustane od 20W-50.

- - - - - - - - - -

@stalker, sta je bolje po vama, ko ima bolji kvalitet Nis ulja ili Fam? Onako ugrubo receno da ne izdvajam sad neko ulje od ovih proizvodjaca.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Mislim da su razlike u nijansama. To je "ista škola". NiS je doduše u boljoj poziciji da ima konkurentnije cene.

- - - - - - - - - -

Da li je pametno sipati u motor traktora 558ulje sae 40 umesto sae 30.Posto kolega kaže da mu je majstor rekao da motor diže temperaturu jer je ulje gusto.Kao trpe ležajevi radilice...

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока

Ako
Ako se radi samo o letnjem periodu (maj-septembar), onda je o.k. Ako je motor sveže remontovan, bolje je koristiti SAE 30 ili 15W-40. Ako ima više od 2000 rh, neće mu SAE 40 mnogo smetati. Ipak, default je (bio) SAE 20 uz eventualno SAE 30 (pa se 15W-40 pokazalo još boljim, bar kao celugodišnje ulje).

- - - - - - - - - -

Mislim da je najpametnije sipati 15w-40.

"se slažem"
20W-40 još bolje ali takva je teško naći.

- - - - - - - - - -

Sae 30-40 su sezonska letnja ulja i nevalja koristiti po hladnom vremenu. Mnogo bolje je sipati za dobre motore 15w40 a za malo losije 20w50 ili 20w60 jer se koriste celom sezonom. Opet zimi bi trebalo bar 15w40 jer lakse je startovati i bolje po motor ali to retko iko radi. Ja uvek koristim 15w40 i nikad problema ni sa cime a ako nesto treba izremontovanti onda se remontuje a neizmislja topla voda. Uz to multigradna ulja su kvalitetnija

Ovo je baš ono što htedoh reći. Neću da menjam ništa. Ovde se slađem u potpunosti.
Dakle, SAE 30 (ili za stare mašine SAE 40) može leti, a ostatak godine (svakako) bolje je koristiti multigradna ulja, 15W-40 kao prvi izbor, za većinu motora (IMT npr.) je 15W-30 je idealno (za motor u dobrom stanju). No, takva ulja su obično (samo) STOU, motorna je teško naći. U predelima gde se mašine koriste na vrlo niskim temp. (ispod -10) možda je najbolje koristiti (sezonski) 10W-30 ulja*.

* kod Euro 3 i novijih motora (10W-40).
Gde je preporuka 10W-40 ili 15W-40, oceniti prema potrebama za celu godinu (pa koristiti 10W-40 za motore u dobrom stanju).
 
Poslednja izmena:
Da. Dobro ste skužili.
U principu je "ulje za uhodavanje" (kod starijih konstrukcija) dobro da bude malo manje viskoznosti od default-a, takođe i stepen nižeg kvaliteta (i da bude mineralno).
Takože prvih 100 rh treba izbegavati teže radove.
Ipak, ovo je prilično zastarelo shvatanje za (iole) modernije motore.
U principu je dovoljno zameniti ulje (default) na pola intervala zamene (npr. 125 rh) ali ne na više od 200 (ako je dozvoljeno 500).
Takođe izbegavati teže radove ili bar u dužem trajanju. Zameniti ulje i filter ulja, i nastaviti "po propisu".
U svakom slučaju u vremenu uhodavanja potrošnja ulja može biti (i inače) veća, sa uljem niže viskoznosti još i više.
 
Stalker-kakva su iskustva sa koriscenjem motornog ulja 20-50 kod traktorskih turbo motora?kad pitam da i naglasim da u jednom traktoru koristim to ulje(doduse atmosferski motor),a proizvodjac je Bison?i koliko je uopste ta marka renomirana,posto cujem razne price,pa i da tog ulja i nema u samoj UK...pozdrav
 
Da. Dobro ste skužili.
U principu je "ulje za uhodavanje" (kod starijih konstrukcija) dobro da bude malo manje viskoznosti od default-a, takođe i stepen nižeg kvaliteta (i da bude mineralno).
Takože prvih 100 rh treba izbegavati teže radove.
Ipak, ovo je prilično zastarelo shvatanje za (iole) modernije motore.
U principu je dovoljno zameniti ulje (default) na pola intervala zamene (npr. 125 rh) ali ne na više od 200 (ako je dozvoljeno 500).
Takođe izbegavati teže radove ili bar u dužem trajanju. Zameniti ulje i filter ulja, i nastaviti "po propisu".
U svakom slučaju u vremenu uhodavanja potrošnja ulja može biti (i inače) veća, sa uljem niže viskoznosti još i više.

U pitanju je i stariji traktor..
Motor je Perkins 4cil,a sad bude generalna kroz zimu.a naručio sam dijelove preko te stranice koja daje i takva uputstva..
10w30 STOU ulje,20litara dođe oko 60e,prizvođača MOTOR GOLD,budem onda išao po tome navođanju i sipao prvih 100rs to ulje..
Dalje budem sipao neko 15w40..
 
Nema to neke veze ulje poslije generalke .
To su puke priče razradi se on.
To su ulja za neke druge motor stariji traktorski motori rijetka ulja slabo podnose isprobano.
 
Možda i nema neke veze,ali nije netko to napisao bez razloga..
Da nisam našao taj tekst,nebi se uopče brinuo toliko oko ulja,ali eto ako si je netko dao truda,i objasnio na skoro dvije A4 stranice kako se motor razrađuje,onda mislim da je najmanji problem da se tako postupi..
 
Pre vise od 20 godina napravljena generalna na ursusu i malo radio malo se vozikao al je to previse vozanja za toliko sati tako da cale odlucio da nabavi jednobrazni plug da ne gubi vreme kako je vreme oranju skoro isteklo . Probali i to nije islo nikako , valda nismo znali podesiti, i nastavio dvobraznim da ore normalno nakon mozda 30 sati . Taj motor jos uvek radi i ne dira ulje a okrenuo je ko zna koliko sati . Kad je bio nov i uradjivan sa radom u mestu balio je ulje na auspuh i koje kakve kerefeke a na ovaj nacin nista od tog . Najbolji nacin razrade je umereno opterecenje kada je normalno zagrejan a koliko ce trajati zavisi od redovne zamene ulja i kvaliteta materijala ostalo je manje bitno . Traktor obicno izdahne u teskim uslovima nece crci kad stoji pa onda cim se napravi nastavlja sa njima i rade dosta dugo .

Jedan torpedo je stajao napola zatrpan zemljom vise od 20 god motor nisu raskopili ngo samo pokrenuli i radi .
 
Nakon duzeg stajanja vozila potrebno je promeniti ulje u motoru. Gledao sam na snimcima ameri posle 20-30 godina kada pokrecu motore ispuste nekakav talog iz kartera. To na ulje ne lici. Vise je kao blato. Naspu novo ulje i pokrenu motore.
 
Nazad
Vrh