Tov junadi

Imam dva komada holstajna, 11 meseca i 9 meseca starosti, hranim ih iskljucivo silazom i slabom i dnevno po jednom bitku ide 3 kg koncentrata (sunc. sacma + kukuruzna prekrupa + premiks ).. Na vama je da procenite kilazu, jer to mi je slaba strana..

enu4y4em.jpg


8y6eze9a.jpg
 
Zasto zaludjujes coveka? Kakva slama bre? Slamu ce jesti samo ako budu totalno izgladneli. Slama je puna celuloze, a to im ne prija. Seno, lucerka, ili silaza to je za bikove kakva bre slama. Jedino za prostirku, a oni ce je malo strpnuti cisto zelje radi.
Vodeo sam da ti koristis bre pa sam mislio da je to nesto lepo pa reko da uzvratim ljubaznoscu.
 
Sava21 kolega zasto ubacujes holstajne u tov? Moje misljenje da uz kvalitetnu silazu i koncentrat,treba vrlo malo sena ili slame samo radi prezivanja?
 
Mogu se bikovi toviti i na ispasi ali koliko to traje bog zna,samo dobra izbalansirana ishrana donosi prave rezultate,valjda je bitno da se sto pre bik utovi a ne da se odugovlaci,naravno svako ima svoju racunicu.
 
Izvinjava,, se kolegi Sava21 na pogresno upucenompiatnju,ono se odnosilo na drugog kolegu ;)
Dakle kolega -Zarkov-mali-) zasto tovis holstajne?
 
Nisam ih kupovao, vec su od mojih krava, a kada su bili mali cekao sam kupca, obećao da ce da ih uzme, posle odustao,pa sam ja odlučio da ih čuvam, hranu i smestaj imam, pa da probam.. Rezultat vu videti oko nove godine... Taman kad ih prodam da kupim muzilicu i agregat za struju, ovo ovako vise ne ide, skoro nas svaku jaču kišu nestane struja!
 
@Jingis, ne sumnjam u tvoje oko, a sta misliš da probam da slikam digitalnom, mozda moze malo bolje da se oceni, jer ovi seoski tovljaci mi rekli da je crveni oko 400-450kg, a beli nesto manje od 400.. A voleo bih da imam način da ih izmeri, bas me zanima sta vaga kaze..
 
Probacu sutra pantljikom, ali sumnjam jer su, kao sto kazes, HF..
Evo jos koja slika, mada opet nisu najbolje, ali mozad se bolje vidi nego na prethodnim slikama...
Jingis, mozda i promenis misljenje i dodas malo kilazu, nemoj brate 300kg, mnogo malo... ::sramota::

 
Jingis, mozda i promenis misljenje i dodas malo kilazu, nemoj brate 300kg, mnogo malo... ::sramota::

Zarko slazem se sa prvobitnom procenom,ne moze sa slika najbolje da se oceni ali beli nije ispod 400 sigurno ovaj drugi je tu odprilike 40-50 kg tezi.
 
Ne brini,nisu ni ovako losi,imaju malo slabije kukove za razliku od simentalaca sto je i normalno,Iz svog iskustva ti mogu reci ako si u mogucnosti guraj ih do nekih 600kg videces ogromnu razliku.Pretezno tovim simentalce al upadne uvek i po neki HF uopste ne bezim od njih,problem je sto se HF duze tovi i a svako gleda da sto pre utovi i proda,najbolji rezultati se postizu od 600kg pa na gore jer tek tad pocinju da dobijaju na masi i da nalivaju meso.Tenutno pred simentalaca imam 2 HF bika u tovu trenutno su tu oko 680-700kg i za 5-6 nedelja idu na liniju klanja. Savo ,suma,sasa,kukuruzovina ko kako vec zove ostaci iza kombajna,beraca...
 
da, da...ovo je vec druga prica. Na onim prvim slikama dalovali su mnogo manji nego na ovim ali jbg. tu su oko 400 prosek...

Probaj kanapom,mada je kanap za junad u tipu simentalca,ali ipak probaj.imas temu na forumu o tome.
Jingis,jesi trgovao sta skoro?

Trgovao sam pre par dana. Prodali smo onu turu sa slika sto sam postavljao i nisam bas nesto zadovoljan sa cenom ali ostalo je ok ali sta da se radi sve je danas lutrija. U petak stizu novi, bice slika pa cemo videti komentare.
 
Truya daj koju sliku ako mozes,nisam do sad vidjao tako dobre holstajne,obicno ih ljudi ranije prodaju,dosadi im valjda da ih tove,sta li vec.
Jingis,koja cena?Kolika je bila kilaza?koliko je imao onaj bucko sto si stavljao sliku?kod nas 220 din.za bikove simentalce,za simentalke junice ako ubedis nekog da uzme 190 do 200 din.
 
Nazad
Vrh