Tov junadi

A koliko bi dobio da si u jesen 2013 imao bikove a cena kukuruza 12 dinara,može i tako da se gleda,upravo iz tvog posta se vidi da te ne gledaš puno na cenu j,er objašnjenje "šta da se radi idemo dalje" i nije baš na mestu,jer ako tako stvarno misliš onda ne postoji razlika između recimo, gubitka na kukuruzu ili na bikovima.
 
Koliko sati rada se provede u proizvodnji kukuruza, a koliko kad imas bikove? Naglasio sam u jednom od postova. Koliko kosta sto svaki dan moram 2x da ih hranim i obilazim? Nemam pravo na slobodan dan.
 
Kako god da razmislim ,dolazim uvek do jednog zakljucka ,a to je da se nesto stvarno cudno desava u zemlji Srbiji.
Imamo krave koje ne daju ispod 30 lit. mleka(bar tako se pise) ,a mlekarstvo nam u buli...
Imamo svinjare cije svinje skoro nista ne jedu a naprave 100kg ,a svinja sve manje.
Imamo odgajivace bikova koji imaju zaradu 300-390e po biku ,a nemozemo da ispunimo kvotu od 8000t juneceg mesa za izvoz vec 15 god.
Sada nam je ukupan broj goveda svih kategorija nesto malo veci nego sto je pre 20god. bio broj samo krava.Narod Srbije je ili postao ekstramno lenj ,ili neka druga karika u toj prici ne pije vodu....:sta:
 
:cool:...extremno lenj...nije to samo u poljoprivredi, tako je u komplet privredi...

...nešta serenda u fazonu koliko sam plaćen dobro i radim ili ne može me malo platiti koliko ja malo mogu raditi i tako to...

...pa ne možeš naći majstora koji pristaje da radi na normu, to Boga nema...a i kako da ga nađeš kad ono što je nekada negde radilo na normu, sada je staro i teško upotrebljivo, ovo mladosti nikada nigde ništa ne radilo... i yebi se ti pa budi preduzetnik....

...a u poljoprivredi pa tek...evo ti ovde primer...nek mi ne uzme za zlo, razuman je dečak pa će razumeti...njegov stric je nekada školovao decu od junadi, a on nema računicu...kao tad su to bile velike pare sad je beda...ne nego je tad školovanje bilo jeftinije, a sada je proizvodnja mehanizovanija....

...to se sve nešta mlati pričom da nema života bez bar 100ha, sve neki avioni kamioni milioni, ali samo kod gazdi, kod njih ni za pivo pred bivšom zadrugom...

..baš sam se raspričao..ybg...ne zamerite...:ppozdrav:...:cool:
 
Necu ti zameriti, jer je onda hrana (kukuruz pre svega) bila mnogo jeftinija u paritetu "kilogram bika" : "kukuruz". Vec sam i pisao, da ima racunao kao pre 30 godina verovatno bih imao bikove, ovako smatram da je linija tanka i da ne trebam u toj prici.:ppozdrav:
 
:cool:...lepo....e kako se skrljo taj paritet ???? ko jede taj silni kukuruz kad nema stoke???...:cool:
 
Izvozi se. Taj kukuruz jede stoka po Evropi, na ciji svaki kilogram junetine/svinjetine tamosnje zemlje placaju lepe subvencije.
 
:cool:..opet krive subvencije mejku im subvencionašku...a i naša država subvencioniše kukuruz za evropsku stoku....tccc..

...imamo li konkretan podatak koliko neki evropski kolega zaradi po jednom junetu ???...samo egzaktni podaci, inače dalje ne učestvujem...:cool:
 
Ne znam za evropske kolege, ali moja postena racunica od prosle godine na 11 bikova je oko 400 evropskih u plusu, po grlu.
Ove godine su skuplja telad, nema subvencija, koncentrovana hrana je dosta skuplja, cena bikova lagano ide dole.... kad sve oduzmes zarada ce najvise biti 150, a verovatno samo 100.

Te varijacije u normalnoj zemlji verovatno nisu prisutne, i u normalnoj zemlji mozes da primenjujes razne formule, kod nas nikakve.
 
Ne znam za evropske kolege, ali moja postena racunica od prosle godine na 11 bikova je oko 400 evropskih u plusu, po grlu.
Ove godine su skuplja telad, nema subvencija, koncentrovana hrana je dosta skuplja, cena bikova lagano ide dole.... kad sve oduzmes zarada ce najvise biti 150, a verovatno samo 100.

Te varijacije u normalnoj zemlji verovatno nisu prisutne, i u normalnoj zemlji mozes da primenjujes razne formule, kod nas nikakve.

400e po grlu??? Ha, ha.
 
@goranpejic
Budite ljubazni pa nam napisite, koliko su vas kostala telad i koliko su bili teski, kao i za koju cenu ste prodali bikove? Meni 400e/komad deluje no-way ;)

@ca blues
Pokusao sam preko cika google da nadjem konkretne podatke za subvencije na rogatu stoku, ali mi nije uspelo. Ako neko zna neki strani forum gde mozemo naci podatak, za recimo Francusku, Nemacku itd.
 
Gledao sam ovaj prilog podavno i znam da sam tada uporedjivao cene sa nasim ,tada je i kod nas cena tople polutke bila nesto oko 3.2-3.3e ,ali u svemu ostalom smo daleko ,predaleko....
 
@goranpejic
Budite ljubazni pa nam napisite, koliko su vas kostala telad i koliko su bili teski, kao i za koju cenu ste prodali bikove? Meni 400e/komad deluje no-way ;)

Telad su nabavljena decembra 2012, oko 170 kg, bio malo stao otkup , izasli 470 e/kom. ( cena 2,7 do 2,8 e).
Bikovi prodati decembra 2013, prosek 640 kg, 2,12 e/ kg. Sa subvencijom izasli oko 1440 e/kom.

Nesto koncentrovane hrane sam uzimao od Komponente - Cuprija. Sa prevozom i istovarom 21 do 22 dinara. J-1.
Svoj kukuruz i psenicu sam racunao po ceni za koju sam mogao da prodam ( prosecno u toku godine ).
Seno sakupljam prikolicom, nemam presu za baliranje, pa se ono kao rinfuz tesko moze prodati. Njega i silazu sam racunao kroz proizvodnu cenu- repromaterijal, dnevnice za radnike...

Oko cuvanja , posto je slobodan tov- resetkasti pod, nije bilo vise od pola sata dnevno posla. Veterinara nisu videli,
jedan povredio nogu ali je prebacen u drugi box, stagnirao neko vreme ali do kraja tova ih je sustigao donekle.
 
U redu, pocetni parametri nam nisu jednaki. Ja nigde ne mogu da kupim tele od 170kg za 470e i ne mogu da prodam za 2.12e/kg. Tele koje mogu da kupim je 120-150kg i kosta 500-550e. U decembru 2013 se ne secam koja je bila cena kod nas, ali mislim da preko 2-2.05 nije isla.
Ok u redu je racunica, kad imas jeftinije tele, i dobru prodajnu cenu. Problem je sto to ja nisam siguran da moze da se ostvari uvek.:ppozdrav:
 
U redu, pocetni parametri nam nisu jednaki. Ja nigde ne mogu da kupim tele od 170kg za 470e i ne mogu da prodam za 2.12e/kg. Tele koje mogu da kupim je 120-150kg i kosta 500-550e. U decembru 2013 se ne secam koja je bila cena kod nas, ali mislim da preko 2-2.05 nije isla.
Ok u redu je racunica, kad imas jeftinije tele, i dobru prodajnu cenu. Problem je sto to ja nisam siguran da moze da se ostvari uvek.:ppozdrav:
E o tome ja pricam,vama je sigurnija prodaja i naplata zitarica,a nama je sigurnije kupiti jeftinje tele i odhraniti ga svojom hranom,prodati (cena kod nas je od 2-2,1) bika i tako zaokruziti ciklus....Jeste da nema ni svetka ni petka,ni odmora ni neradnog dana,ali ipak ne radis kod gazde da te je...e....
Kada bi se napravio krug da npr;imas 2-3 krave,pa da kupujes muske simentalce od dvadesetak dana po 250e,jeste da bi se duze cekalo da bik dostigne 600-650kg,ali bi i ulaz bio dosta jeftiniji...
 
:cool:...u mom kraju... uz samu ugarsku granicu, najsevernije tačke zemlje Srbije....telad su najveća muka...ne možeš ti ovde naći simentalca da ga puškom biješ...ovde se felerični crveni holštajni prodaju kao simentalci...kao ima belo lice, hahaha, a što mu njuška duga ko u konja to nema veze....

...moje "eh da je" glasi...eh da je kakav kamiončić pa vrcnem **greška do pomoravlja i kupim simentalce sisance i Bog da me vidi...

...šta ćeš, svako svoju muku ima...:cool:
 
:cool:...u mom kraju... uz samu ugarsku granicu, najsevernije tačke zemlje Srbije....telad su najveća muka...ne možeš ti ovde naći simentalca da ga puškom biješ...ovde se felerični crveni holštajni prodaju kao simentalci...kao ima belo lice, hahaha, a što mu njuška duga ko u konja to nema veze....

...moje "eh da je" glasi...eh da je kakav kamiončić pa vrcnem **greška do pomoravlja i kupim simentalce sisance i Bog da me vidi...

...šta ćeš, svako svoju muku ima...:cool:
ma nije ni kod nas zlatno,ima mnogo nadkupaca,a i poceli dizati cenu i na po 300e za tele od 3-5 dana,ne znam kakva im to racunica,al sto ti rece svako svoju muku ima :)
 
Da se i ja ukljucim u ovu diskusiju, svako od nas ima razlicite uslove (kvalitet teladi, kvalitet hrane, uslovi drzanja dali je prostorija dovoljno provetrena koja je tenperatura u tovilistu....) to sve utice na prirast i krajnji rezultat. Nebih se slozio sa Milanom da dnevni prirast nemoze biti veci od 1,5kg na dan, ja imam vagu pored tovilista tako da svakog prvog u mesecu radim kontrolno merenje, proslog meseca sam imao na 10 kom mesecni prirast 63kg po junetu u proseku sto je preko 2kg na dan, junad su od 500 do 550kg ali i u ranijim fazama tova mesecni prirast neide ispod 50kg. Ishrana, 1,5kg koncentrata na 100kg telesne mase + lucerka, znaci june od 400kg dobije 6kg koncentrata sto se uklapa u onu matematiko 3/1 koju je moj prijatelj Homoljac izneo. Koliko je bitna kvalitetna ishrana, posle kontrolnog merenja pocnem da dajem junadima neko nekvalitetno seno (divlja trava) izbalirao nekih stotinak bala pa rekoh da ih pojedu dok je sveze koseno, posle deset dana ja proverim dva junete jedno nije nabacilo ni kilo a jedno je kaliralo 7kg, obmah pocnem da im dajem ponovo lucerku proverim ih posle tri dana jedno nabacilo 6kg a drugo 7kg znaci vratili su se u dnevni prosek prirasta, eto koliko je bitna ishrana i da preko cele godine bude uvek istog kvaliteta kako bi junad imala sto manje stresa vezanog za ishranu, bolje da sam bacio tih 100 bala jer na 20 junadi po 2kg na dan sam izgubio 400kg prirasta puta dva evra osamsto evra gubitka.Znaci kada se krece u tov prvo moramo da obezbedimo kvalitetnu protejinsku hranu koju cemo sami da proizvedemo pa zatim da nabavimo kvalitetnu telad koja ce da imaju potencijal da maksimalno iskoriste tu kvalitetnu hranu, u tom slucaju krajnji rezultat mora biti pozitivan. ovako ja vidim stvari u vezi tova, zarada se postize sa sto vecim dnevnim prirastom i sto kracim tovom.
Slazem se u vezi svega gore navedenog....inace moj prijatelj Homoljac892 je imao drugaciji pogled na tov bikova sto se tice ishrane ali ovo sto sada radi je ispravno i sigurno rezultati nece izostati.....Svim tovljacima je jedini cilj da dobiju sto veci prirast u odnosu na potrosnju hrane i da tele/june sto krace bude u tovilistu...
 
Nazad
Vrh