Tov junadi

suma je balirana kukuruzovina.hvala na savetu.ipak cu kupiti 5 djambo vreca za silazu i silirati ono sto je slabo.moram da secem pa da kuci siliram.bice malo teze al cu ga uradim
 
Sto im ne dajes tako u zeleno iseckano?pitanje je dal ces uspeti da sacuvas tu silazu.dobra je i kukurzovina za grickanje,ali tesko ce se na tome nesto utoviti.
 
pita jednoga sto silirao prosle godine kaze da mu je bila dobra nije se ubudjala.zasto mislis da je nemogu sacuvati? ce se pokvari? men je u planu da im i dajem suncokret u zob malo soje i cu gi utovim .oni tek sad imaju 2 meseca mali su to telici .daleko je sledeca godina a novembar mesec. kad budu stigli.
 
Ajde i da ti uspe ta silaza, ali koliko ce ti trajati i ono najvaznije: koji ce biti kvalitet kad budes stavljao samo losi kukuruz, ako je za tov, u silazu treba sto vise zrna. Znam ljude koji za bikove sade i rade silazu iskljucivo od pionirovih hibrida....
 
Ne razumem se u silazu,jer je ne radim ali koliko sam ovde na forumu procitao od ljudi koji to rade dobra silaza je ako je svako zrno kukuruza polomljeno bar na 2 dela.Milan je napisao da ce kuci da secka stabljiku a kako ce zrna da secka,svako posebno?
 
upalim silo kommbaj i stavljam polako u njega jer nemam jaci traktor nego 539.a da placam siliranje 150 evra necu.


nisam napisao da cu sa silo kombaj da radim ,zato jer sam mislio da znate da cu kuci da radim.polako da ga ranim .imam negde kad se sabere da isecem rucno oko 30 ara .
 
Verovatno hoce kroz onu elektricnu secku da je propusti,a tako je bolja je fermentacija ako je svako zrno polomljeno ili uglavnom zgnjeceno jer je tad jos mekano.
 
Savo slikacu ih za koji dan,posto je otac vise zaduzen za njih pa cu postaviti u temi,inace bez 22-24 meseca nema sanse da dostignu 700+, kg (mislim na HF) simentalac se utovi ako je dobra genetika za 20 meseci 700kg bez problema.Kod HF rase je problem sam start tova,jer su u pocetku mrsavi i nikakvi dok je simantalac uvek podjednako lepo razvijen i sa 300kg i sa 600kg,mozes ga uvek prodati bez obzira na kilazu,sto sa holstajnom nije slucaj on se sve do 500kg razvija raste,tek posle pocinje da dobija na masi i ljudi ih zato izbegavaju jer neka praksa je da se bikovi drze u tovu do 500-550kg i posle idu na klanje a u toj kategoriji holstajn ne moze da parira simentalcu dok preko 600kg je vec druga prica...U mom kraju ja sam jedan od retkih koji tovim bikove preko 600kg jer vlada verovanje da se posle toga vise gubi na prirastu,ja se iskreno ne bih slozio sa tim... Jos da napomenem da ne koristim nikakav vid koncentrata u ishrani,Ishranu baziram na lucerki i detelini i silazi,zitarice u procentu 60%kukuruz 40% stocni grasak,jecam i ovas.Ako se koriste razni premiksi verovatno bi se prirast ubrzao za 2 do 4 meseca (mislim na obe rase).
 
@milan 87
Zar ne moze 539 u prvoj sporoj da radi sa silo kombajnom? Kad mu prigusti malo na kvacilo stanes da protera pa opet polako dalje.
 
Moze sigurno, jos ako je kukuruz kao sto kaže 1.70, pa tu moze i drugom sporom, samo gas na 540 obrtaja kardana. Sto brze vozis i vise kukuruza hvatas, to bolje sece, tako je kod mene na Lifam..
 
Tacno. Ima dve brzine kardana. Stavi na sporiji kardan i na cca 2000rpm im 540rpm kardana.
 
dobar mi je traktor al to je njiva od 1.5 pa je mocvarna .na jednu stranu je los kukurz jedno 15 ara i nemog na duzinu od 30 metra red da se obrcam.
 
Moj :osmeh: kad gore uzljebis onda je 540o/min na 1500-1600 o/min motora. A kad na dole rucicu onda je 540o/min kardana na 2000-2100 o/min. Verujem da svaki ima to:sta:
 
Nazad
Vrh