Suncokret 2023

Било би добро када би Конди, могао да се опрска неким регулатором раста. Код нас зна да потера у висини па буде склон полегању кад дуне мало јачи ветар.
 
Da da, kondi zna da bude visok, al nije za vetrovito podrucje. Nekad sam ga sejao redje, da ne ide u visinu, al onda budu vece glavice, tj teze, pa opet isto. Ko nije skupljao suncokret rucno po njivi, pa posle u kombajn. nek se javi da mu objasnim sta je patnja
Inace jedne godine imeria razvalila sa prinosom , tad se valjda prvi put i pojavila, bila bolja od sy, ja sledece godine sve imeriu, kad ono corak, lagana i mnogo supljih zrna. Odma vracaj na sy. Probam tu i tamo po neku drugu semensku kucu, al glavnina je sy. Ne volim, skupa je, al moram
 
Prvi put sam ove godine bacio ureju usuncokret,i najebao sam . Do sad (preporuka sa foruma) malo kan pred setveno,ili ništa pred setveno ,i nisam loše prolazio,sejem kondi obavezno. Moje iskustvo ne mora da znači da sam u pravu.
 
Prvi put sam ove godine bacio ureju usuncokret,i najebao sam . Do sad (preporuka sa foruma) malo kan pred setveno,ili ništa pred setveno ,i nisam loše prolazio,sejem kondi obavezno. Moje iskustvo ne mora da znači da sam u pravu.
Suncokret je kaliofilna biljka , prosle godine u jesen zaorao pk 20:30 u kukuruzovinu i ono sto je ostalo N od kukuruza , prinos dobar i dobar hektolitar , i tako je narastao visok, osim tamo gdje ga vjetar povaljao, prije bacao NPK 3x15 bez urea i kana i sve ok, kad procitam koliko neki bacaju urea u suncokret.
Od N samo bujan a efikasnije je taj novac upotrijebiti za P i K, mi imamo problem sto po analizi u zemlji imamo deficit P a suficit K.
 
Ja sam ove god na suncokret zaorao 70-80kg ureje i u prolece oko 70kg an /kj
Prosek 22.2m /kj

Sledece godine ga sejem na 27-28.
Gde god je redji bio vece glave,punija zrna i nizi.
Na najlosijem sklopu mi je najvise dao .

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Mi smo ove godine sav suncokret sejali na oko 24,5cm. Kondi i Neoma su bili ok dok mi je Michigan izrastao baš visoko. Srećom nije bilo mnogo poleglog. Po prinosu mi je upravo Michigan bio najbolji ali ga neću više sejati zbog tog rasta. Probaću Nebrasku ako ga bude u prodaji i standardno Neomu i Kondi...
 
Na koliko si ga sejao??
Ove god 26.

Gde god je bio redji glavica nalila sva zrna, gde je bio gusci sredina glavice stura zrna.
Vise vagnu 3 vece glavice nego 4 manje...

Pre 2-3 god imao sam suncokret koji su zecevi proredili, bilo mi je na ivici dali da dizem spremacem ili ne, bio visok datum i batalim.Tu je bilo 25m/kj , a na drugoj njivi gde je sve ibjedan nikao savrseno i na 24 cm sejano bilo 21...


Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Kod nas u selu nema ni jednog garavog
A eto nije bilo vise od 70% sklopa i manje a bilo 25 metara.
Jos pioneer, koliko bi bilo da sam syngentu posejao

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Kod mene ove godine prosek suncokreta 2450 kg po hektaru. Ptice su mi pojele od 10 do 20% zavisno od parcele.

Od sledeće godine posle tri godine isprobavanja sa razmakom, vraćam se na setvu na 26 cm u redu, a nešto i na 28cm. Ja od kako sam začestio suncokret, od tada imam manji prinos. Ajd prošle godine bila suša pa sam mislio to je razlog. Medjutim, ova godina je bila bolja, najbolji suncokret sam imao na većem razmaku. Veće glave, krupnije i teže zrno.
I najbolji suncokret sam imao kad sam npk davao u proleće predsetveno, a Kan kad je vreme za špartanje.
Prethodnih nekoliko godina probao i sa zaoravanjem, i sa Anom predsetveno, i sa Ureom predsetveno, i bez NPK...
Kad budem menjao sejalicu definitivno uzimam sa kutijama za veštak i za mikro djubriva.

Inače za suncokret dobio akontno 40 dinara.
 
Danas vozio nesto radjeno pre par dana kod lokalnog otkupljivaca. 2960 kg/h, vlaga 8.3, necistoce 4.5. LE 99 je u pitanju. Dobio je FOSKAN 26:5:5 predsetveno 200kg/h, samo na 1h probe radi sam i zaorao 200kg/h mesanog. Trebalo je ranije skidati ali sta je tu je. Ovo su dobre njive, ocekujem da prosek padne narednih dana. Prosle godine mi je prosek bio 2400 kg/h, ove ce nadam se biti preko 2500 kg/h ali necu mnogo da se nadam da se ne razocaram kasnije.. Ove godine sve LE99 i sve na 23.8 cm. Sledece cu probati malo redje, prilicno su sitne glave a opet ima dosta supljih semenki.. :unsure:
 
Ranijih godina sam le99 sejao na 21,22 cm i nervirala me šuplja zrna,ove godine na oko 25 i opet ista priča...plus sam probao i le163 i ista situacija,možda sa nijansu bolja...tako da ću menjati sortiment, ako ga budem u opšte i sejao...
 
HE 144 prosle godine mnogo bolji po tom pitanju. Sledece godine ce ici Syngenta na vecinu povrsina i nesto malo Pionira pa da uporedimo.. Mozda stavim i malo NS-a hvali ga par njih iz sela da se NS suncokret pokazao dobro na nasem zemljistu..
 
Ns suncokreti su uvek bili dobri, ali reklama je čudo. Tako da ispada ovi stranjski hibridi su čudo neviđeno ispred ns hibrida....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh