Suncokret 2023

Arkadije

Član
Učlanjen(a)
11 Jul 2010
Poruka
9.202
Lokacija
Neuzina
Negde smo pisali u vezi suncokreta posle soje gde je prskano sa Klomazon-om ,u mom slucaju split sa Komersant (480gr/l) 0.2+0.3l/ha ,koliko utice na prinos suncokreta u ovoj dozi klomazon ?,jel neko sejao suncokret nakon njega ?.Odgovarao bi mi suncokret da posejem,kukuruz ne bas,ali ako bas mora ....
PS ,ne vidim nigde temu suncokret 2023 ...vidim 2 za 2022 god,jel to neki bag sa moje strane pojma nemam ...
 
Вала баш - "Синџента", ако може да се бира.

Ја ћу, канда, "Неому".
 
Za moje gore pitanje u vezi Klomazona i suncokreta,citao sam na netu tu i tamo nesto povodom tog pitanja i nasao vise da kazem pozitivnih odgovora nego suprotno.Ali opet praksa je naravno skroz druga stvar,zar niko na forumu nije sejao suncokret posle soje gde je koriscen klomazon ?.
Inace ovaj dole da kazem istrazivacki rad je radjen u Srbiji,bas na maltene istom tipu zemljista kao i kod mene gde ce ici suncokret ,pa i humus je slican,tj nizak.
''
Maize, Sunflower and Barley
Sensitivity to the Residual Activity
of Clomazone in Soil
http://www.doiserbia.nb.rs/ft.aspx?id=1820-39491202157G

The fact is that no damage has been detected on
sunflower and barley plants so far. However, data on
maize are numerous and their common feature is that
visible damage (chlorosis) may occur early in vegeta-
tion, but without any effect on yield (Gunsolus et al.,
1986; Mills et al., 1989; Mills and Witt 1989; Curran
et al., 1991, 1992; Monks and Banks, 1991; Walsh et
al., 1993). These facts support the results of our study
regarding low sensitivity of sunflower, maize and bar-
ley to clomazone.

As the results in this study indicate lower bioavailabil-
ity of clomazone, we believe that, although this herbi-
cide has longer persistence in soils with higher organ-
ic matter contents
, phytotoxicity to sunflower, maize
and barley should not be expected when the crops are
sown one year after clomazone application.

the 6 mg a.i./kg concentration was the label
rate for field application at 0.75 L/ha (480 clomazone
g/L)


Ja sam koristio split aplikacije 0.2+0.2 i 0.2+0.3 ,znaci 0.4-0.5l/ha komersant-a (480gr/l a.m) ,na gore tom linku na 4-toj strani se vidi tabela gde je prvi kukuruz,drugi je suncoket ,koliko razlicite koncentracije klomazona u zemljistu uticu na biljku.Posto po njima 6mg odgovara 0.75l/ha klomazona ,ja sam onda tu na oko 4mg koncentracije a.m u zemljistu.Vidi se po tabeli da suncokret nije mnogo osetljivi u toj dozi ,tj koncentraciji od kukuruza.A i kod njixovog experimenta nije proslo godinu dana od tretmana zemljista do setve kukuruza i suncokreta.
 
Poslednja izmena:
Imate li nekog ko je dobar za ugovaranje suncokreta za region zapadna backa… nije problem prevoz.
 
Jel to isprobano ili je sada prvi put? P u trakama nikako mi nema logike za naredni usev a suncokret ga nece svog iskoristiti. Ne kazem da za trenutni usev nije dobro cak sta vise to mi je bolje nego ureja u trakama ali to sto ostane na svakih 70cm za sledecu godinu mi je skroz bezveze.
 
Nazad
Vrh