Suncokret 2016

2,2 tone po hektaru, susa je odradila svoje... Mada mi je i kombajner jako lose ovro, prosuo je sigurno 500-600 kg po ha.... Nije skunuo one prste sa vitla, pa je dostag glava otresao.... Kada sam otisao da tanjiram, suncokret he bio nikao kao cetka.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Ove godine cu sejati oko 15 lanaca desetak lanaca syngenta kondi a ostalo jos cu da razmislim. Po mom misljenju nece se povecati povrsine pod suncokretom jer je dosta povrsina zauzela psenica.
 
Seje ga moj kolega vec godinama i pretprosle je godine "kaze" imao 2400kg/kj,a prosle mu ga je vetar povaljao da su neki ganci vise napabircili na njegovoj njivi nego sto je on nakosio!Ja sam ga pratio celu proslu godinu i lepo je startovao jos ga on u trake radio sa pulsarom ocistio njivu i onda je otisao nebu pod oblake klasika NS hibrida glavice osrednje,a stapovi tanusni!Po meni nista spektakularno sto bi zavredjivalo paznju nas paora najbolje ga je zaobici i ne nervirati se!
 
Poslednja izmena:
Kakva su vam iskustva sa Lg 56.65? Jedne godine sam ga sejao i bio sam zadovoljan, 2013. ja mislim.
 
Komentari ce biti kao i uvek u stilu"kako je ko prosao sa njim".Ja pratim,pa i ovde na forumu kompletnu LG paletu semena.Iskustva su razlicita od regiona do regiona....:ppozdrav:

Sto se mog kraja tice...... sejem ga dosta dugo i prezadovoljan sam,on mi je favorit i pokriva oko 70% povrsina,uz njega sejem i 5635 koji je isto dobar,probao sam i sindjentu i prinosi su isti a cenovno velika razlika po vreci seme,tako da sam se opredelio za LG i za sad me nije izneverio ni jednom,taj 5665m mi je uvek stabilan i uvek vagne 5t po zmajevki dok sindjenta i barolo nemogu da predju 4-4.2t po zmajevki,ima dosta krupno zrno......ovo je visegodisnje iskustvo sa mog terena,svake godine dobijam oko 6 hibrida njihovog ogleda i pratim stalno al za sad 5665m je vrh,5635 je isto jako jako blizu al ima nesto kracu vegetaciju tako da sejem i njega kako mi nebi svi dosli isti dan na vrsenje,za prljavije njive mi se super pokazao u dvogodisnjem pracenju i sejanju 5633cl,za sad nije bio ispod 2t po jutru,ovo je moje iskustvo i stanje sa mog terena
 
Iz svog iskustva bi rekao da Neoma ima bolji kvalitet i tezinu zrna. Biljka je niza od LGcl hibrida, a prinos je bolji. Dugo sam sejao LG, ali sam se prebacio na Sigentu bez obzira sto je seme skuplje. Jos bi napomenuo Kondi koji nije CL, ali je vraski dobar. Ko ima ciste njive preporucio bi mu da ga proba. Sto je Pionir za kukuruz to je Sigenta za suncokret.
 
E Coci da se slozimo i ti i ja oko neceg.Od LG nisam sejao cl hibrid(e),samo 5665 i 5635 i krajnji rezultat uvek losiji nego kod Singente.Od Singentinih Dolbi,Neomu i Kondi i mislim da su trenutno za nas teren No1.Probacu ove god i jednu vrecu EURALIS Bela.
 
Ja sam samo izneo stanje sa mog terena,nije svugde ista zemlja i uslovi pa uvek rezultati budu drugaciji,isto kao kad se uzme katalog npr. pionir hibrida kuruza,i kad pogledate rezultate za samo jedan hibrid radjen u sremu banatu i backoj i svugde drugacije.....tako i ovo,negde je nesto bolje,ja sam sejao od sindjente dolby delfi armony adagio i neomu,probao sam i maisdur i barolo,sto se tice cl hibrida sa neomom i adadjom nikad nisam presao 18meteri po kj dok lg5633cl preko 20 meteri dve godine zaredom,5663cl mi se nije pokazao na nasem terenu,od sindjente jedino armony ima isti prinos kao i 5665m lg tako da sam odustao zbog cene semena a i zbog uslova placanja,lg dobijem i platim tek krajem septembra seme,uglavnom kao sto sam rekao svugde je drugacije i svako zna svoje,a ono sto mogu da preporucim svima je to da probate na istim parcelama(vecim) da posejete razne semenske kuce,ja sam se igrao par godina i na kraju sam video sta mi odgovara,probajte pa sejte ono sto je u vasem kraju najbolje
 
Ja sam isto to radio,na jednoj njivi vise semenskih kuca i hibrida pa mi se desavao problem da nejednako uzri.
 
Ja sam isto to radio,na jednoj njivi vise semenskih kuca i hibrida pa mi se desavao problem da nejednako uzri.

Ok, to je i normalno jer nemaju svi istu duzinu vegetacije,koji prije sazri skinem ga ranije i to je to,i na taj nacin sam video koji hibridi imaju jednak prinos a razlicito vreme sazrevanja i onda malo miksujem pri setvi da mi nedodje sve u jedan dan za vrsenje jer imam problem sa predajom u viktoriji zbog guzve kamiona koji dovoze vase suncokrete pa nemogu tako brzo da predam,nekad se ceka i 4-5 sati.....

- - - - - - - - - -

Daj napisi kad se skidaju ti ogledi da dodjem,kao sto ja u temi napisem kad je skidanje pa ko hoce moze da dodje i uveri se. :ppozdrav:

nema problema ako neverujes,da nije tako sto bi ga ja sejao,da je sindjenta mnogo bolja ko da je nebi i ja sejao bez obzira na vecu cenu setvene jedinice......kao sto sam rekao rezultati su takvi na mom terenu,ti znas dobro da vec u tvom selu niko neseje suncokret jer mu neodgovara zemlja kao kod mene a samo smo udaljeni oko 8km
 
Zato bih i dosao,ja bih soju izbacio a suncokret ubacio...onaj 1ha u sokaku je nadjubren sa 200kg 6/24/12 i 100kg ureje,kukuruz ne mogu a suncokreta se malo plasim sto sortimenta,agrotehnike,otkupa,ptica...
 
Od ove godine pocinjem da sejem suncokret. Planiram ga na dve parcele gde je predusev psenica, povrsina 4 ha. Parcele su na brdu, zemlja 4. i 5. klase. Poorane su pocetkom novembra na 30-ak cm. Sto se tice sortimenta probacu Pioneer Le25 i jos neki hibrid.

Nemam iskustva sa ovom kulturom, iscitao sam teme o suncokretu iz prethodne tri godine, ali svakako ce biti pitanja u toku ove proizvodne godine.
Razlog sejanja ove kulture mi je da smanjim povrsine pod kukuruzom na brdu jer u susnoj godini mnogo podbaci. A i proizvodnja ce mi biti stabilnija sa jos jednom kulturom.
Sve radove oko suncokreta od setve do zetve iznosicu ovde sa fotografijama, pa ce svi saveti biti dobrodosli.:cao:
 
Zato bih i dosao,ja bih soju izbacio a suncokret ubacio...onaj 1ha u sokaku je nadjubren sa 200kg 6/24/12 i 100kg ureje,kukuruz ne mogu a suncokreta se malo plasim sto sortimenta,agrotehnike,otkupa,ptica...

Nemas razloga da se plašiš ni sortimenta ni otkupa ni agrotehnike....jedino ptice....ako je na obodu sela njiva može da bude štete.Ako je bar 400-500m od sela nema problema.
 
Nazad
Vrh