Sumarstvo

Kad je mali razmak drvo teži da ide pravo u visinu kako bi ugrabilo više svjetla. Kasnije se prorijedi, pa opet po potrebi.

Bagrem recimo se sadi na metar razmaka, kroz par godina imaš kolje i stubove, a vremenom dobiješ i dosta dobro tehničko drvo. Ono što se siječe usput ode na ogrev.
 
Hvala na nekim savetima i predlozima,sa vetrom i divljaci nema problema tj.stete.jos da dodam da me nikakvo tehnicko drvo,stubovi,kolje itd. ne interesuje dakle svo drvo bi koristio i koristicu za ogrev.Suma nije planski sadjena vec je samorasla,tako da ako neko jos ima koji savet ili neko iskustvo kako seci,odrzavati,proredjivati ovakvu sumu slobodno neka ga iznese.
 
Ovih dana sam se bas bacio u potragu za vitlom. Sezona vec pocela i nemam vise vremena za gubljenje. Gledam oglase i naidjem na ovo vitlo http://www.kupujemprodajem.com/cekrt-vitlo-za-izvlacenje-drva-22464390-oglas.htm
Zvao sam coveka i kaze da je dobro ocuvano, ima sajlu oko 90 metara, a cena 1200e. Mogo bi kaze da spusti na 1150e i tu se javlja problem. Em nisam planirao da toliko dam za polovno vitlo em mi se stvarno cini da je to skupo?
Jel ima neko misljenje ili iskustvo sa tim vitlima?
 
Jeste, svi mi kazu da je skupo i da mi se ne isplati da ga kupim. Jos mi je i dosta daleko.
Koliku vucnu silu ima taj Uniforest za 1600e, jel 50 KN?
Poceo sam da razmisljam o tome da kupim novo Uniforest ili Tajfun vitlo, sta je jeftinije?
 
Jeste, svi mi kazu da je skupo i da mi se ne isplati da ga kupim. Jos mi je i dosta daleko.
Koliku vucnu silu ima taj Uniforest za 1600e, jel 50 KN?
Poceo sam da razmisljam o tome da kupim novo Uniforest ili Tajfun vitlo, sta je jeftinije?
mozda jeste kasno ali u BiH ko radi u sumi kupuje krpana 50kN. on dodje oko 1100 evra sa 70ak metara 10ke presovane. a gazde tj ko radi sumu na veliko i ima traktore preko 80ks kupuje vitla od nekog lika sto ih pravi od 4 do 15 tona. vitla su predobra, laka za nosit zupcanicki prenos 3 lamele itd itd. sve zavisi sta ti treba. sa snjime dogovoris i zelje i cijenu ali to ti je daleko. krpan je rjesenje
 
Nije kasno. Jos nisam kupio vitlo. Sad planiramo ja i kum da zajedno secemo neku sumu, a on ima vitlo pa mi mozda i ne zatreba vitlo ove godine. Medjutim, interesovao sam se za ta Krpan vitla i kod nas ih nema, a takodje i Zenta su jeftina, ali ni njih nema. Pitao sam jednog majstora da mi napravi fiksno vitlo sa lamelom i kaze da bi takvo vitlo snage 7-8 tona kod njega kostalo oko 1000 evra bez sajle. To je po meni dosta skupo i plus treba da se jurim s njim i da kupujem jos sajlu, a ni one nisu jeftine.
Tako da ipak trazim neko polovno i ako ispadne nesto solidno, a jeftino kupujem. Dok ne kupim kum ce da vitla, a ja da vrsim transport i to je to.
 
Tacno da nije bezbedno za rad. Medjutim kad pogledas sa druge strane da to vitlo sklepas sam za 300-400 evra i zavrsavas poso onda i nije lose. Jos URSUS sa njim u jednom potezanju izvitla 2 metra drva, a lamelna od 5t to ne mogu ni u snu.
Evo jedna sumska slicica sa testericama u glavnoj ulozi
 
I moje vitlo je bez lamele, sa ukljucivacem i reduktorom. Ali lamelno je prava stvar sto se tice sigurnosti.
Meni je skoro u oranju pukla poluga za kvacilo a da se to desi u vitlanju bas kad treba da stanes...?
 
Desilo se to coveku prilikom vitlanja i prevrnu URSUS-a na ledja. Sreca pa je uspeo da skoci jer bi sigurno ostao tu na mestu mrtav. Ko je pribran, resenje je da ga istog momenta ugasi i nema gde. Naravno i zastitni ram ili kabina dosta znace, a naravno i lamela na vitlu.
 
Juce ujutru kao i ko zna koliko puta do sad bili u sumu da spremamo drva. Kao sto imam obicaj kad dobijem vremena snimim po nesto ili uslikam pa tako i ovu slikicu
Slika nista posebno.
Medjutim dogadjaj na kraju dana je doveo do toga da se danas zabelezi i ovo
Ovu sliku postavljam za sve one koji kazu da traktor sa kabinom nije za sumu,jer da ne bejase kabine ko zna da li bi sad ja ovo i pisao. Takodje i za sve koji makar jednom godisnje rade u sumi ili na strmim terenima jer traktor je zajebana masina. Hvala Bogu da su ljudski zivoti sacuvani i da nije bilo vecih povreda, a ja verovali ili ne prosao bez ogrebotinice. Opet kazem hvala Bogu. Naravno i nasim prijateljima, izuzetnim ljudima koji su pritekli da pomognu i juce i danas. U spasavanju ucestvovalo 3 traktora. Kazu ljudi kad su videli gde i kako se to desilo da sam imao ogromnu srecu u nesreci.
Naravno jos da porucim da je kabina obavezna ili makar arnjevi, a o oprezu i da ne govorim.
I jos jedna slicica iz slepanja
 
Sto se kabine tice potpisujem,jeste da je nekad vruce,da ne mozes bas svuda da se protnes,ali zastitu koju pruza nemerljiva je,dobro je da je sve tako ispalo !
 
Juce i danas smo spremali drva za cumur
bd05a4a4b0dc3c63f242fb5914a5f2d0.jpg
3157e5e0d9e64b26c2a6c0b80096393d.jpg
0ace8b5ec3a3cdaac31f4c62263cb03a.jpg


Послато са ONE TOUCH 4015X уз помоћ Тапатока
 
577: jel koristis donju koturacu? jel se problem usidrit kad preko nje radis?
 
Juce ujutru kao i ko zna koliko puta do sad bili u sumu da spremamo drva. Kao sto imam obicaj kad dobijem vremena snimim po nesto ili uslikam pa tako i ovu slikicu
Slika nista posebno.
Medjutim dogadjaj na kraju dana je doveo do toga da se danas zabelezi i ovo
Ovu sliku postavljam za sve one koji kazu da traktor sa kabinom nije za sumu,jer da ne bejase kabine ko zna da li bi sad ja ovo i pisao. Takodje i za sve koji makar jednom godisnje rade u sumi ili na strmim terenima jer traktor je zajebana masina. Hvala Bogu da su ljudski zivoti sacuvani i da nije bilo vecih povreda, a ja verovali ili ne prosao bez ogrebotinice. Opet kazem hvala Bogu. Naravno i nasim prijateljima, izuzetnim ljudima koji su pritekli da pomognu i juce i danas. U spasavanju ucestvovalo 3 traktora. Kazu ljudi kad su videli gde i kako se to desilo da sam imao ogromnu srecu u nesreci.
Naravno jos da porucim da je kabina obavezna ili makar arnjevi, a o oprezu i da ne govorim.
I jos jedna slicica iz slepanja
Suma je cudo! Ima tu dosta rizika. Od samog obaranja drveta do njegovog utovara.
Kad budes sredjivao ili montirao drugu kabinu, ne bi bilo lose napraviti nekakav ram od cevi i montirati ga unutra oko stubova zadnjeg dela kabine. Naravno da po mogucstvu bude povezan i sa trubama.
 
Nazad
Vrh