Sumarstvo

Ja juce bio malo u obilazak sumskog kompleksa.Rodjaci dali jednom coveku da sece neka drva,a poznat je po tome da ima dugacke prste pa sam morao da obidjem da proverim sta je sa mojim delom sume.Bar mi napravio put buldozerom,ali ipak moram ja jos jedan deo da probijam put.Malo sam i neprijatno iznenadjen posto vidim ostavljao covek grane i vrhove 15 cm debljine pa jos i granje bacao u potok.Kod nas obicaj kad nekom nesto ne treba aj u potok.
www.dodaj.rs

 
Lepa tema, imam od dede 1Ha odlicne, 30-40 godina stare sume, sve sama buka i hrast, na 5km je od grada, ali sad pa i cekrk da kupujem, stoji tako za neka srecnija vremena :)

Koje su inace cene za secenje i izvlacenje te sume?
 
Lepa tema, imam od dede 1Ha odlicne, 30-40 godina stare sume, sve sama buka i hrast, na 5km je od grada, ali sad pa i cekrk da kupujem, stoji tako za neka srecnija vremena :)

Koje su inace cene za secenje i izvlacenje te sume?
na trinaestoj strani sam naveo po kojim cenama sam radio da se sad ne ponavljam.
 
Ne znam za druge krajeve, ali u Mačvi važi pravilo da ako ti šuma nije blizu kuće da možeš da se oprostiš od nje. Ja imam 1 ha šume na Ceru (8 km udaljena) u kojoj nema nijednog drveta debljeg od ruke, a poslednji iz porodice koji je sekao drva u njoj je bio pradeda. Nudio sam je na prodaju, ali niko neće da je kupi. A i što bi, kad može da je seče džabe.
 
Hvala Bogu,kod mene je bolja situacija.Makar u mojim sumama.Daleko su mi od kuce od 4,5km pa do nekih 6,5km i do sad nisam primetio da neko krade,ali obilazim s vremena na vreme.Cisto da vide i da znaju da pazim na sumu.Mozda neko negde i fikne neko drvo,ali to i nije strasno.
 
Kod mene je drugi problem,cerova suma je na kraju atara,u principu niko ne krade,ali moju sumu sam odrzvao svake godine u jesen,napravim je tako da lici na park.Ali sta se desava,pred Bozic je osakate,sto ovi ulicni prodavci,sto mestani (koji nemaju sumu),poseku sve mlade cerice jer im bas zgodno,tako da sam prestao da cistim poslednjih 10-ak metara do puta,da im bar,ako ne zavaram oko,ono bar da ih pomucim,sta da se radi,takav smo narod.
 
U mom kraju privatna šuma se retko krade. Malo ko sme da stisne i da uđe sa testerom u tuđe. Ali, ako kojim slučajem isečeš drva u svojoj šumi, a ne odvučeš ih taj isti dan, tj ako se oduži dok nađeš slobodno vreme, najbolje se odmah sa njima "pozdraviti" . :cao:
Neretko se dešavalo da ljudi dođu kamionom ili traktorom da utovaraju, a ono drva dobila noge ... :osmeh: ...

Meni prošle godine ostao otprilike jedan metar kubni, nije moglo da stane u kamion. Kada sam posle tri dana otišao sa auto prikolicom bilo je kasno, lole stigle pre mene ...
 
To se desava i kod mene.Ako neko ostavi drva pored puta vrlo lako moze da zahvali koji metar,ali u principu nikad neka veca kolicina.
Ne znam kakva je situacija kod vas posle ovih kisa i snegova,ali ja svaki put kad udjem u sumu nadjem po neko izvaljeno ili polomljeno stablo.Do sad ih nikad nije bilo u ovolikom broju.
 
Vala Kremator, svaka ti cast. Dobra drva i muski posao i za MS 290 i za Ferdzu.
Koja je dimenzija guma na prikolici? Jel su glavcine od velike Zastave?
 
Lepo te služi ovaj ferguson. :bravo:
Na ovoj slici gore, kao da je jedno deblo stavljeno ispred, na nosaču ispred hladnjaka.
 
Nije moja prikolica, na mojoj juce dovezao za prodaju, a ovu uzeo da ne bih stovarao svoju, da izvucem ovo pre najavljenih kisa za vikend.

Glavcine bi trebalo da su od velike zastave, a izbacen je diferencijal, pa ide cev skroz i cini mi se da je radjeno novo srce za felne, i ima kocenje - dobose.

Vala napatio se ferdza, do 2,5m duzine je vukao uz brdo, probao da povucem poslednja 3.75m od dozemaka, na ravnom, (posto je drvo svlaceno iznad puta) reko ajd da vidimo :osmeh:, i isao je u drugoj sporoj nekako, u trecoj se gusio... u sumi imam jos jednu bukvu malo vecu od ove, ali nju necu da diram, pored vode je, neka raste :osmeh:....... jos mi se otkine lanac, pa vezuj sa sajlom od 16mm, matora, bodljikava nemoz da je savladas, nema kuku nego samo usi :osmeh:... pa se udje unapred u sumu, pa vezi je napred, izvuci unazad, razvezi, okreni traktor, pa ponovo vezivanje i tako pet puta i izvlacenje nekih pola kilometra uz dobru uzbrdicu do prikolice, pa utovar, pa silazenje sa vezanim jednim trupcem za prikolicu ( posto kocenje ima na prikolici, ali nije funkcionalno:osmeh:) , onda dotovaranje pa tek pravo kuci...



@ichbinmilan jeste jedno tanje deblo ide napred, inace ne bi mogao da vuce ovo uzbrdo, odmah bi otisao u vazduh i samo bi kopao.... lepo sluzi ferkic, ovo mu je 4. par zadnjih guma.
 
Poslednja izmena:
Muka je to,samo onaj ko nije radio ne zna koji je to posao i sta te sve ceka.Jbg. nemamo svi svu opremu za takva sta i gledamo sto vise da natovorimo,ali je na kraju ispalo sve ok.Brzo se zaboravi muka,bar do te naredne bukve ::namigivanje::
 
img]http://www.dodaj.rs/f/1b/UU/fcH1QnH/2015-01-1813-26-48624.jpg[/img]http://www.dodaj.rs/f/1b/UU/fcH1QnH/2015-01-1813-26-48624.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2B/Ti/4eH8Vgoj/2015-01-1810-57-16274.jpg
2015-01-1810-57-16274.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3p/11U/3kdlbHw6/2015-01-1813-27-18336.jpg
2015-01-1813-27-18336.jpg
Seca topole,zagrevanje za sezonu.

Imam slican posao ovde, 10-11stabala, ako ne nadjem nekog u blizii, bi li dosao da ovakva stabla seces i izvuces na put? Uspona gotovo da nema, stabla su 5-6 metara od ravnicarskog puta u poljoprivrednom zemljistu?
 
Nazad
Vrh