Sumarstvo

prvo pogledaj onaj centralni sraf za stelovanje lamele ako mnogo viri van matice onda je lamela pri kraju ako ne viri probaj na poluge kakav je pritisak ,pogledaj koturace da nisu mnogo ujedene od sajle ,pogledaj pogonski zupcanik da nisu pojedeni zupci,,okreni rucno i ono ce ti pokazati dali je neki zub okrnjen,sto se tice lufta na pogonskom zubcaniku to je najmanji problem ,stavis dva nova zatvorena lagera otvoris ih sa unutrasnje strane ,kuciste izmedju lagera izbusis i stavis mazalicu i resio si problem.Sto se tice sajle mozda je covek menjao ,ako nije tu si dobar 100e jer je orginal sajla 2,80 e metar ja kupio pre nekoliko meseci,ma da mislim i da je u losijem stanju to nije skupo ,pa 500e su ti ona obicna vitla na kardan sto ih prave.Ako te interesuje nesto detaljnije pitaj .

Kupio bih sajlu 14mm ali pravu za cekrk.kako da znam da je to-to?
 
Danas struganje u talpe, sutra da se izvade letvice i kraj :sjasi:.

250t4x5.jpg
 
Jeste ja pravio, mada slabo ima posla, ovo je prvo struganje ove godine, kada ovo zavrsim imam neku tresnju 4 kubika usluzno, i za sad to je to :osmeh:. Do pre par godina se malo radio parket, kupim hrast, izrezem plocice , i onda mi usluzno osuse i naprave, medjutim prodaja stala skroz, tako da nema daljih ulaganja.
 
Sto se testera tice imam ih 5.Na slici fali Stihl av-038 kojoj su trenutno stradale membrane i narucen je nov set,cim stignu stavlja se u funkciju,bice nekom prilikom neka fotka.Inace 038-ica kod mene navise i radi nekako mi je najzgodnija jer ima dosta snage pa cesto mi ona sluzi i za obaranje stabala,posle nje tu je najmanji Stihl ms 170 za sve sitnije poslove je nezamenljiva prvenstveno zbog svoje male tezine,odkad sam je uzeo preporodio sam se, inace radije su otpadale ruke oko orezivanja grana :osmeh:.Oba Dolmara takodje dosta koristim i iskreno prezadovoljan sam sa njima,jednu(sa crnom maskom)mi je doneo rodjak iz Ch polovnu naradila se kozna koliko,kod mene je vec 5 godina i promenila 3 lanaca i jos uvek ne pokazuje nikakve znakove umora.Stihl av-058 najmanje koristim i od kad je kupljena nova pre 20 i kusur godina ovo joj je 2 lanac,koristim je iskljucivo kod ovakvih vecih stabala jer je prilicno teska za duzi rad a bogme ume i da lepo srkne gorivo:osmeh: al zato napravi odlican posao.Sto se sume tice,i nije bas na ravnom,ove cerove je zimus oborio vetar pa smo resili da ih izvucemo i izrezemo u fosne.Vitlo sam pozajmio od druga koji se profesionalno bavi secom sume pa sam ih izvukao do ove zaravni gde sam ih isekao po duzini koja mi odgovara zbog lakseg utovara. :ppozdrav:
 
Ljudi imam jedno pitanje,kolika bi bila optimalna gustina sume po npr.1 aru,tj.koliko bi stabala trebalo imati optimalno na toj povrsini?imam sumu od 10,5 ari uglavnom jasen(90%) ostalo topola i brest.ima mladica od debljine prsta preko mladih stabala debljine ruke do starijih u precniku 20-30cm.i cinimi se da je sve to ukupno pregusto .Zato i pitam ako neko zna koliko bi trebao imati stabala po jednom aru npr.I dali bi bilo bolje poseci ove najdeblje i razrediti sumu dali bi time ova mladja stabla bolje napredovala?
 
Ako planiras da ih ostavljas na duze,onda je 300 komada neki prosek na 10 ari,mozes da ostavis i vise,ali nece imati taj prirast.Da bi suma (bilo koja) uopste mogla da napreduje,sva stabla u njioj moraju biti priblizne velicine,dakle ne moze biti u njoj stabala od 20cm i 2 cm,jednostavno ono manje nema sanse.
 
10 ari = 1000 kvadrata
300 sadnica na 1000 kvadrata znaci da za svako stablo 'na duze' imas 3,33 kvadrata zivotnog prostora za krosnju i stablo. A sve nabrojane vrste su vrste svetlosti...
Verovatno ste mislili 30 kom .plafon...
 
Ne postoji takvo pravilo za mešanu šumu. Treba je proredjivati po potrebi, ako je jasen za tehničko drvo onda je i bolje da je gušći jer će isterati pravije stablo.
 
Nisam strucnjak za sumarstvo zato i pitam ako ima onih koji se u to razumeju ili kojima je to profesija,ali i meni se cini da je 300 komada na 10 ari mnogo.Koliko se secam poslednji put kad sam brojao bilo je oko 120 komada -debljine kao ruka i deblje.a i onih sitnijih(tanjih) te nisam brojao i meni se cini da je i to gusto >povrsina je da budem tacan 10,5 ari ali ima celom duzinom put znaci 2m sirine x100m.duzine sto ispada da sume ima 8-8,5 ari.Drvo se koristi za ogrev i jos nesto kad bi hteo da secem dali je bolje npr.poseci jedan deo-1 ar.znaci svo drvece na toj povrsini bez obzira na debljinu i velicinu pa sledece godine sledecih 1 ar itd.ili preko cele povrsine seci samo najdeblja stabla i time praviti prostor i svetlost tanjim stablima?
 
Kad bi bilo 300 komada na 10 ari to ne bi bila suma vec sikara. Ja sam od prilike nesto racunao po mojim sumama i zavisi od sastava sume, ali obicno bude od oko 400 komada po hektaru pa do nekih 600 komada po hektaru. Naravno da racunam samo ono sto je koliko toliko za secu, a one tanke ne racunam.
Za tu sumicu od 8-8,5 ari je moj savet da se jedne godine posece polovina i sledece godine isto i onda si miran godinama. Jer nema tu nikakvih drva kad se sece po 1 ar, a suma slaba. Naravno, ona bas tanka stabla, recimo ispod 10 cm precnika ne bih dirao i pokusao bih da ih ostavim neostecena.
 
Cekaj bre,nisam strucnjak,ali kakva sad sikara...sekao sam guste sume gde su stabla 2-3m jedna od drugog,pa sam prema tome i napisao.Ako je parcela 10x100 (recimo),i neka se planski sadi (i to recimo),onda dodje nekih 5 reda po 50 komada (sadnja 2mx2m) i dosao do neke brojke,napisao sam 300 jer se ne sadi vec proredjuje,pa kasnije ponovo odstrane one koje su posustale ili pretrpele druga ostecenja.Tom logikom sam se vodio,a ne da pametujem i savetujem sve i svasta.
 
Pričate o različitim stvarima pa se ne razumete:) Jedno su male sadnice a drugo drvo koje je već za seču.
Po meni je gusto zasadjena šuma bolja, uz pravilno proredjivanje može da da i ogrev i tehničko drvo. Treba ući u šumu i videti šta smeta, šta je loše ili bolesno pa tako proredjivati.
Pošto je u pitanju jasen koji se obnavlja iz korena, najbolje je terati ga do tehničkog pa poseći, iz panja izbije gomila mladica koje se seku za ogrev, stubove dok ne ostane jedna koja se tera do tehničkog i tako zauvek....
 
Ocigledno se nismo razumeli. Sad vidim da je Dejan mislio na gustinu sume kad bi je zasadio, a ja sam pisao za prirodne, samonikle sume. Kod mene ne sadimo sume pa nisam upucen u njihovu gustinu. Mada, opet mi nije jasno kakvu krosnju ce da ima to stablo kad je razmak izmedju njih samo 2m?
 
Nazad
Vrh