Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Napisali ste da imate malo vise godina od clana ciji ste post isecirali na komade, a on je samo jednu godinu mladji od Vas.
 
Pa to sam napisao prvi put kad sam se ulogovao na forum. Nikad nisam krio svoje priblizne godine, i to je mogao da vidi svako koga je zanimalo kada sam napisao po nesto. Takodje nikad nisam nikog ni obmanjivao ni po kom osnovu na forumu, dovodio u bilo kakvu zabludu. Tako da smatram da vas komentar i nema bas nekog smisla, posebno sa obzirom na to da verovatno vecina ljudi te osnovne podatke prvi put napise tek onako.

Sto se tice mladog kolege, ciji sam post na neki nacin "iskasapio" ,to je cisto zbog kontinuiteta i smisla diskusije, da ne napisem sve odjednom, pa da se pogubi nit gde se slazemo a gde ne. Moze on tako i moj, meni to uopste ne smeta.
 
Pošten život je lep al u Srbiji opasan po mentalno zdravlje!:) Mada opasan i ovako, eto na npr vraćam se sa posla pre neki dan i odjednom u sred krivine dva crna mercedesa GL u pratnji obilaze sve živo zato što jedan od tajkuna žuri na večeru, to malo vređa inteligenciju, zato povezujem pošten i pristojan život. Taman posla da se ljutim, nego prosto gotovo ništa ne radimo sistematično ni u jednom segmentu društva i države. Sve komplikujemo zbog trica, mnogo pametujemo a malo delamo. Daleko da sam razočaran samo mislim da još uvek nemamo kritičnu masu za napred, pogotovu ne u poljoprivredi. Država pokušava da održi socijalni mir, tajkuni se bogate, sitan proizvođač je otpisan, zasnivamo peroizvodnju od danas dod sutra, bez strategije, bez kontinuiteta. Ali moramo se boriti, citiraću gosp. Milojka Pantića samo za poljoprivredu:" U fudbalu je važno jedno, a to su dve stvari: rad, rd i disciplina.":ppozdrav:
 
Ja ne idem u markete al valjda neko zna dali je obeleženo meso i drugi proizvodi od neumaticenih grla koje se prodaje.
E vidis ovo sto si napisao je jedan obican stari evropski zakon koji bi sve ove komentare i lupetanja bacio u vodu,to je da u klanicu i na pijac nemozes prodati grlo koje nije umaticeno.E onda bi video nas mentalitet kako moze da se promeni za noc,i kako sve sto je maticeno je super ovo sto nije je bezveze i.t.d.al polako docice i to vreme,se zna ko vozi traktor ko otvara kapiju.
 
E vidis ovo sto si napisao je jedan obican stari evropski zakon koji bi sve ove komentare i lupetanja bacio u vodu,to je da u klanicu i na pijac nemozes prodati grlo koje nije umaticeno.E onda bi video nas mentalitet kako moze da se promeni za noc,i kako sve sto je maticeno je super ovo sto nije je bezveze i.t.d.al polako docice i to vreme,se zna ko vozi traktor ko otvara kapiju.
. Ja nebi rekao da ti nisi informisan. Jedno su umatičena grla a drugo obeležena. Sve moje ovce su obeležene po zakonu al nisu umatičene. U ovoj državi ima možda 3 do 5% umatičenih ovaca. Šta da radimo sa ostatkom da ih pokoljemo i damo kerovima da pojedu.
 
@sarbanac
U marketu se i krmaca posle 18 prasenja prodaje po ceni tovljenika. Tako da dok dodju do ovaca ihahaj!
Dok Srbija ne resi sve sto mi ovde navodimo protece jos vode Dunavom, i ziveti ko zna koja generacija nasih potomaka.

Zanimljivo je sto pored svega poljoprivreda je jedino sto zaradjuje i ostvaruje suficit u trgovini sa svetom.
 
Što bi to radio?Lepo ih umatiči i dobro svima.
. Bi ja al neće država. Ovce treba da imaju poznato poreklo bez toga nemoze. Srbija ima 90% pramenku domaću ovcu a ona nemože da se matiči. Subvencija je tako i nameštena da nemože da je ostvari najveći bioj proizvođača. Ja razumem da treba stimulisati posebno proizvođače sa matičnim stadima al treba valjda da imaju neku subvenciju i proizvođači koji proizvode jagnjad za meso. Naučno je dokazano da se meleženjem dobija bola tovnost i kvalitet u tovu stoke al to kod nas ne vazi za meleze nema subvencija. Zato kad neko ode u mesaru nek traži meso od matičenih životinja.
 
. Bi ja al neće država. Ovce treba da imaju poznato poreklo bez toga nemoze. Srbija ima 90% pramenku domaću ovcu a ona nemože da se matiči. Subvencija je tako i nameštena da nemože da je ostvari najveći bioj proizvođača. Ja razumem da treba stimulisati posebno proizvođače sa matičnim stadima al treba valjda da imaju neku subvenciju i proizvođači koji proizvode jagnjad za meso. Naučno je dokazano da se meleženjem dobija bola tovnost i kvalitet u tovu stoke al to kod nas ne vazi za meleze nema subvencija. Zato kad neko ode u mesaru nek traži meso od matičenih životinja.

Kažu što ne umatičiš.Moje krave se sve vode kao melezi i ja bih bio u obavezi da platim matičnoj službi ali zato država nije u obavezi da plati meni.Drugovi moji,to vam dođe kao kad bi vi davali državi za subvencije po ha.Ko ne poznaje tematiku bolje je da samo prati diskusiju.
Nešto se šuška da će premija za mleko biti povećana na 11 din.Zbog suše i da ne unište stočni fond a da li će se u tome uspeti pokazaće vreme.
 
Što bi to radio?Lepo ih umatiči i dobro svima.
Pa nije to tako jednostavno kao sto izgleda na prvi pogled, presavij tabak pa idi umatici.
Na primer krava(time se bavim) koja nije maticena , i ako se u mom domacinstvu koristi vestacko osemenjavanje vec 30 godina ne moze ona da se umatici vec kad se oteli i oteli zensko ono mora da se prijavi u roku od pet dana od teljenja.
Pa tek zensko tele od tog teleta ima pravo maticenja i subvencije kad se i ono odgaji i oteli.
 
@milan971
Ako sam dobro razumeo mora biti poznato poreklo preko 50%?
Ako je tako da se umatici treba min 5 godina od pocetka, pod uslovom da se tele iskljucivo zenska telad. Mnogo vremena, ali kad vec osemenjavas zasto ne ispostovati proceduru.
 
Nemoj da se ljutite, ali preterujete. U svakom poslu ima procedura i ulaganja tako i u vasem. Ima procedura kako se grla umatice i ko hoce da radi kako treba to ce ispostovati. Ko nece, moze samo da kuka posle.
 
@bojcetic
Postovao sam proceduru , ali je doslo do prekida 2000-te godine ne mojom vec greskom maticne sluzbe.Sva zenska telad koja su oteljena te godine i uredno prijavljena nekako im se izgubio trag jer je mat. sluzba presla iz drzavne vet. stanice u privatnu.
Jos i pri obelezavanju goveda(mislim 2002-2003) sasavi veterinar mi sva grla koja sam imao njih 22 unese i stignu mi kartoni da su melezi.
Eto od tad traje procedura da bih sada u stali ponovo imao 4 umaticena grla.
 
Pa nije to tako jednostavno kao sto izgleda na prvi pogled, presavij tabak pa idi umatici.
Na primer krava(time se bavim) koja nije maticena , i ako se u mom domacinstvu koristi vestacko osemenjavanje vec 30 godina ne moze ona da se umatici vec kad se oteli i oteli zensko ono mora da se prijavi u roku od pet dana od teljenja.
Pa tek zensko tele od tog teleta ima pravo maticenja i subvencije kad se i ono odgaji i oteli.

U toj situaciji ti moraš da držiš to grlo da bi ostvario subvencije bez obzira kakve predispozicije ono ima.To se zove uslovljavanje.A oni koji se bave ovim poslom znaju šta sve može da se dešava; da se naduvavaju,da nema dosta mleka,da je pogana,da ne ostaje steona...
 
A kod ovaca je bolje stanje. U coporu ima 100 ovaca i 3-4 ovna i kad svaki skoci na ovcu ja treba da znam na kog je ostala sjagnjena. Ili da grlo treba odvojiti posebno da ostane sjagnjena na odredjenog ovna da bi znao tacno ko je tata jagnjetu. Te pravilnike su pravili ljudi koji nemaju veze sa proizvodnjom. Jednostavno zavrsili skolu, i bez ikakve prakse pisu pravila. Treba 5 godina da provede u proizvodnji i tek onda da ga proglase za strucnjaka.
 
A kod ovaca je bolje stanje. U coporu ima 100 ovaca i 3-4 ovna i kad svaki skoci na ovcu ja treba da znam na kog je ostala sjagnjena. Ili da grlo treba odvojiti posebno da ostane sjagnjena na odredjenog ovna da bi znao tacno ko je tata jagnjetu. Te pravilnike su pravili ljudi koji nemaju veze sa proizvodnjom. Jednostavno zavrsili skolu, i bez ikakve prakse pisu pravila. Treba 5 godina da provede u proizvodnji i tek onda da ga proglase za strucnjaka.

Ti onda moraš i vaditi DNK da bi dokazao da je to otac.Mala šala ali tako mu dođe.
 
E vidis ovo sto si napisao je jedan obican stari evropski zakon koji bi sve ove komentare i lupetanja bacio u vodu,to je da u klanicu i na pijac nemozes prodati grlo koje nije umaticeno.E onda bi video nas mentalitet kako moze da se promeni za noc,i kako sve sto je maticeno je super ovo sto nije je bezveze i.t.d.al polako docice i to vreme,se zna ko vozi traktor ko otvara kapiju.

Gluposti. Sva moja stoka je prijavljena i obeležena ušnim markicama i ta je stoka 100% LEGALNA i mogu da je prodam kome god je meni ćef, na pijaci, od kuće ili na utovarnoj rampi ali broj UMATIČENIH grla na mom gazdinstvu je 0 iz jednostavnog razloga što su u ogromnoj većini melezi, a meleze nije moguće umatičiti. Nešto nisam primetio do sada da čiste rase pokazuju bolje karakteristike od meleza. Svrha umatičavanja je samo kontrola čistote rasa(poput pedigrea kod kerova).
Po meni to umatičavanje i veštačko osemenjavanje vodi samo ka degeneraciji stoke. Nije prirodno, pa samim tim ni normalno da je kompletna goveđa populacija na Svetu u komercijalnoj proizvodnji potomstvo nekih dvestotinak priplodnih bikova iz Holandije. Sad će tako i sa svinjama(već su počeli), pa onda dolaze na red ovce i koze(postoji, ali nije omasovljeno), do kraja će još i kokoške da oplođuju veštački semenom nekog petla iz Francuske.
 
Poslednja izmena:
Sad dok su ovi godisnji odmori , treba usmeriti sav pritisak na buducu vlast poljoprivrede da se skinu akcize na seme , djubrivo i gorivo za poljoprivrednike ... Para posto nema da nam regresiraju , to bar mogu lake ruke . Videcemo sta ce polj. organizacije da lobiraju sem prolongiranja kredita i odkupa drzavnog zemljista . Ako se to desi vidim da cemo se podeliti na poljoprivredna udruzenja one ispod 50Ha i one preko 100 Ha !!
 
Koliko znam u utorak pregovaraci koji su bili na pregovorima sa bivsim (Bogu hvala) ministrom, idu kod novog ministra.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh