Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja verujem da pola Vas ,ako ne i više, koji kukate kako ne možete uzeti u zakup državno zemljište nije ni bilo na licitaciji da proba.Od tog sedenja kući i gledanja šta drugi rade samo ćete šećer u krvi dobiti.Prvo nemate PIO(što ga niste uplatili),sad nemate umatičene krave za pravo prečeg(što ih ne umatičite),pa onda nemate pare(šta ste do sad radili pa niste zaradili).........pa gde je tome kraj.
 
Pa stocari imaju pravo prvenstva u licitaciji i to po pocetnoj ceni, tako da se ne moze reci da im drzava nije izasla u susret. Cak nemoraju da imaju farmu vec samo umaticena grla. Ne znam sta bi vise hteli :)
Stocari placaju kao i svi ostali i to po srednjoj ceni a ne pocetnoj,sto je u nasoj opstini de je zemlja otisla po pocetnoj ceni za 30% veca cena od pocetne,drugi krug se naterao isto na astronomske cifre sto znaci da ce srednja cena uveliko biti veca od pocetne,a da ne pricamo o udaljenosti parcela od nekolicine ljudi,tipa meni nude u selu 30-50+ km dalje a iz tog sela ljudima nude da licitiraju zemlju sasvim negde na trecem mestu,i niko nista ne moze svi se prave ludi...
 
Mi smo u nasoj opstini debelo zagazili u nepravilnosti oko stocara. Pa tako neki stocari dobiju na krave koje odmah prodaju, a neke krave setaju od opstine do opstine zavisno od dodele zemlje. Umaticane krave, po recima inspektorice za ekologiju, mogu se drzati u samom centru grada. Za njih ne vaze pravila kao za ostale krave. Predpostavljam da je i njihovo mleko bolje nego kod obicnih krava.
Nasi opstinari su muckali sa prijoritetom da ce neko sigurno zavrsiti iza resetaka. Klupko se polako odmotava.

Postavili ste pravo pitanje,svaka čast a u tom i leži odgovor.Tanko bi se s.... kad bi se konzumiralo samo meso i mleko od umatičenih krava.
Diklofen ,druže,pa zaboravi tu veštačku klauzulu zvanu PIO.Ja ga plaćam mnogo više nego ti a za uzvrat ne dobijem ništa a ti si dobijao i u sreći potrošio a sada toga više nema.
Ja lično nisam zainteresovan za zakup državne zemlje jer imam dovoljno za moj stočni fond ali sam izneo samo činjenicu.
Možda su ljudi i u pravu da treba i uvesti sistem-1ha-1 grlo pa se ne bi toliko otimali i ujedno bi se povečao broj umatičenih grla.Jednim udarcem,2 muve.
Druže,zar nisi zaključio da ja više ne kukam a mnogi su mi ove godine uzeli tituku i još će me premašiti.:ppozdrav:
 
Veruj da na tebe nisam pomislio ni jednog trenutka i to ti kažem ovako javno ,a ne preko pp.
Bilo kakvo uslovljavanje nije dobro jer samim tim postaje diskriminacija(kao što neki non-stop potenciraju za druge stvari)jer nemaju svi uslove za držanje stoke,a naravno ni volje.
Nije tačno da se ne može izlicitirati državna zemlja koliko god da se prijave jaki igrači.
Kod mene je glavni Matijević i par lokalnih sa par hiljada hektara i opet se nešto može uzeti.Ne možda koliko bi trebalo svako od nas da dobije već onoliko za koliko se izboriš.Ne može se sedeti kući i čekati da te neko zove i da zemlju.To znaju mnogi na ovom forumu iako u svojim mestima imaju stvarno jake igrače na licitacijama.
 
To 1ha-jedno grlo je cista glupost u savremenoj proizvodnji , pre nekih 7-8 godina dolazili su neki likovi iz Danske da drze predavanje o svinjarstvu i medju njima je bio jedan koji drzi krmace prasilje , oko 2000 komada.
Na pitanje koliko obradjuje zemlje da bi toliku farmu snabdeo hranom on se samo nasmejao i rekao da nebi mogao postici to sto je postiga da jos i radi zemlju , to kod nas rade ratari i nas stocare snabdevaju svime sto je potrebno.
 
Poljoprivreda je razvijenija šo je veće učešće stočarske proizvodnje u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji. U Holandiji je to na npr oko 80% a kod nas smešnih 30%. Znači interes države je da poveća poljoprivrednu proizvodnju, da osnaži stočarstvo, da ne uvozi meso i mleko, te u skladu sa tim može da postavlja uslove za svoju zemlju, i meni apsolutno bi bilo opravdano da uslov za državnu zemlju bude 1 uslovno grlo/ha, jer je to svima u interesu sem uvozničkom lobiju i određenom broju ljudi koji više gledaju svoj interes nego budućnost ove zemlje i šta ćemo ostaviti narednim pokolenjima. I naravno jedno od ključnih pitanja koji deo zemlje se prihranjuje stajnjakom, i to posebno u Vojvodini? Dokle mislite da to može tako?! Samo mi nemamo kulturu za demokratiju i za društveno odgovorno ponašanje, već smo raskalšni sa svojim resursima koji su nam Bogu hvala dati, samo je pitanje dokle ćemo moći tako.
 
U pravu su druže,mnogi nisu ni išli na licitaciju jer nemaju para ili interesa.
Najviše me nervira ta birokratija.Registrovali smo gazdinstva,jesmo.Prijaviti samo promene i kraj priče (ovo su uveli posle 7,8 godina).Kada treba hiljadu puta u zoku godine da dokazuješ koliko imaš zemlje,koliko stoke... pa neka se lepi moji službenici lepo popnu na drvo i ispitaju vrapce-oni sve znaju.U eri kompjutera mi imamo veću papirologiju nego do sada.Bolje onda prodati te silne kompkutere,možda bi isplivali iz dgova.
 
Od tolike birokratije moglo bi se u svakoj opštini naći neki besposličari da malo prekontrolišu te zahteve i dokumenta, ali onda su ugroženi lokalni puleni, svako ima nekog e to je ono što nas muči, začarani krug korupcije, raznoraznih pajtaša, rodbine i koje čega. Prosto nemamo temelje za ozbiljno bavljenje bilo kojom delatnošću, ne postoji ambijent a veliki broj nas doprinosi da se taj ambijent ne napravi.
 
To 1ha-jedno grlo je cista glupost u savremenoj proizvodnji , pre nekih 7-8 godina dolazili su neki likovi iz Danske da drze predavanje o svinjarstvu i medju njima je bio jedan koji drzi krmace prasilje , oko 2000 komada.
Na pitanje koliko obradjuje zemlje da bi toliku farmu snabdeo hranom on se samo nasmejao i rekao da nebi mogao postici to sto je postiga da jos i radi zemlju , to kod nas rade ratari i nas stocare snabdevaju svime sto je potrebno.

Na primere iz inostranstva zaboravi i pre nego što pomisliš da ih spomeneš!
Ne mogu se svi modeli iz inostranstva prosto prekopirati i da jednako dobro funkcionišu i kod nas. Suviše smo mi stranih modela preneli po principu copy/paste i zato i jesmo u situaciji u kojoj smo se zadesili. Pogotovu se agrarna politika ne može doslovno prepisati iz tradicionalno kapitalističkih zemalja(gde su se kapitali sticali generacijama) u postkomunističke rasparčane banana-republike(gde je posed bio ograničen, a sve jedan samostalni delatnik smatran anti-elementom).
Neko od stranih mentora je pre desetak-petnaestak godina kazao našim DOS-ovskim političarima i kako se kod njih samo 5% stanovništva bavi poljoprivredom pa su oni odmah pohrlili da sprovedu to i ovde(da pomažu bogataše i obeshrabruju siromašnog seljaka), samo što je taj zapadni mentor zaboravio da im kaže da je kod njih svo ostalo stanovništvo zaposleno u drugim sektorima.
 
Ima muvanja jer je sistem i napravljen za muvanje, a to za uslovno grlo lepo se i kaze "uslovno",ratar u Danskoj koji snabdeva stocara hranom verovatno ima i protivusluge od tog stocara u vidu djubrenja zemljista itd. i sve se to zaracunava.
Udobrom sistemu svako radi ono sto naj bolje ume , i svima dobro.
@Krlemrle
Nemoj misliti da sam zagovornik cistog kopiranja , cak naprotiv samo hocu da kazem da sve moze da se uredi ako se hoce.
A uslovljavati nekog da radi sto mu ne lezi ili nema mogucnosti je diskriminacija.
 
A u lošem sistemu svi rade ono gde mogu više da zarade tj izmuvaju. E to je naš problem, kad god se nađemo da možemo da biramo hoćemo li pošteno i da pravimo državu za svoje potomke ili da se obogatimo na foru, 90% nas će izabrati drugu varijantu, mi smo sistem, nije on nastao prvi već smo ga mi stvorili. Prosto neophodni su oštri rezovi, potrebno je više zatvora, više poštenih ljudi uključenih u politiku, potrebna je solidarnost i časnost a toga bojim se da više nema.
 
Praviti tolike skoletine a zatvori ovolicni ,pa to nema nigde(Tri karte za holivud).
Svaka cast za prethodni post , ali veruj ima i izuzetaka i to mnogo.
 
A u lošem sistemu svi rade ono gde mogu više da zarade tj izmuvaju. E to je naš problem, kad god se nađemo da možemo da biramo hoćemo li pošteno i da pravimo državu za svoje potomke ili da se obogatimo na foru, 90% nas će izabrati drugu varijantu, mi smo sistem, nije on nastao prvi već smo ga mi stvorili. Prosto neophodni su oštri rezovi, potrebno je više zatvora, više poštenih ljudi uključenih u politiku, potrebna je solidarnost i časnost a toga bojim se da više nema.
Ne. Ovo nije tacno, iz prostog razloga jer vecina ljudi zivi i radi posteno, a i nema kombinaciju za nikakvo muvanje. Ova nastaje iz one cuvene floskule da ovakav narod zasluzuje ovakvu vlast. Ama jok, niti sam ih birao, niti mislim da ista zasluzuju dok to ne dokazu. Uzmite samo primer gomile stranaka, od kojih neke imaju i veliku moc, a na izborima jedva 5%. Ali, iza njih stoji interes , stranac, i ko zna kakvi ciljevi. Pa da ga mozda ja nisam birao da radi sve naopako i da zaposljava svoju familiju. Nisam. Teza mnogih sociologa, a i sam se sa njom slazem, a to je da je komunizam odvojio vlast od naroda. Mi i dalje imamo galeriju likova koji se kroz svoj zivot i stranku krecu kao u kominizmu. Stranke, birokratija, firme, i jos sta drugo funkcionise kao pre 30 godina. I na kraju krajeva, oni kad se popnu na vlast, pocnu da trpe gomilu pritisaka, pocinju da dobijaju gomilu ponuda, javljaju se razni interesi, repovi, ucene, sam Bog zna sta jos. Zaboravi se tu interes naroda, o cas posla. Kad sedne gore, nema on vise veze sa nama, jer ih sve opije ta moc i izbor mogucnosti. Tu i lezi car negativne selekcije, pravis tupsone koji tome nece odoleti, niti mogu razluciti stvari. Jos i ako ima repove od ranije, pa ga jos malo i pritisnes, pa taj ce nam pricati da sadimo psenicu za nase dobro.
 
Nisam baš siguran da većina živi isključivo od poštenog rada. Kad kažem živi mislim na pristojno ( letovanja, zimovanja, prosečno dobar auto, a da pritom nema 50 ha zemlje ili ne radi u visokom menadžmentu neke firme). Ajde nabrojte mi u vašoj okolini koga Vi znate i sigurni ste da nije nikad nikog prevario pa taman i za 100 gr na pijaci, da nije iskoristio protekciju iz nekog razloga, da nije podmitio pa taman i policajcu crvenu, ja ne znam nikog, jer je to deo našeg sistema, tako nas odgajaju, nama je to normalno. Ja sam mlad, imao sam iluziju samo rad, trud i poštenje i za 3 godine koliko radim sam se nagledao svega u našoj poljoprivredi, mnogo manje pozitivnog. Vlast je se odrodila odavno, to je sad posebna drištvena klasa, i njihov cilj je da što duže ostanu na položaju zbog mnogo razloga samo sam jednom glasao i nikad više ali prosto i da hoću nemam za koga, nema čoveka koji neće uvijati već reći iskreno, e takvi nam ljudi trebaju da se ne lažemo, da znamo šta nam treba, jel nam treba kukuruz, šljiva, meso, mleko, ili ćemo biti radnici na plantažama. Narod voli da ga lažeš, malo da se oseti lepše ali mislim da bi iskrenost u ovom trenutku narod itekako cenio.
 
Nisam baš siguran da većina živi isključivo od poštenog rada. Kad kažem živi mislim na pristojno ( letovanja, zimovanja, prosečno dobar auto, a da pritom nema 50 ha zemlje ili ne radi u visokom menadžmentu neke firme). Ajde nabrojte mi u vašoj okolini koga Vi znate i sigurni ste da nije nikad nikog prevario.
Polako, polako. Posten zivot je posten zivot. A pristojan zivot kako ga ti gore krstis je nesto drugo, a kako si u zagradi naveo, pa tako ti prijatelju u svetu zivi jedno 3%. U Srbiji jos manje. Mi pricamo ovde o ogromnoj vecini, o 80-90% ljudi, i spreman sam ruku da dam da ti ljudi zive posteno od svog rada. I ne pricamo ovde i sitnoj prevari. Otvoreno cu reci, davao sam tu famoznu crvenu, nosio i cokolade, a isto mogu reci da su me pustali i za vece a u stvari banalne prekrsaje u sred noci, kao i sto su mi izlazili u susret sa papirima bez zute banke. No, to nema veze sa odgojom, jer sam slao i poklone i na stranu, pa se nijedna nije naljutila, a sumnjam da je prijavila svojoj drzavi. I otvoreno, u svim zemljama gde sam bio, svuda je bio odnos prema strancu i turisti uglavnom prevarantski, pocev od besmislene kursne liste, pa sve do trgovine, odnosa i komunikacije. Mi treba da se trudimo da zivimo svoj i ispravana zivot, a ne da se bez potrebe samoponizavamo i spustamo. Koliko god bio nezadovoljan stanjem kod nas, nikad necu reci da je narod prevarantski, i da zasluzujemo ovakvu vlast. Ovi su katastrofa, i smatram da u narodu ima mnogo boljih koji na zalost ne mogu da isplivaju od raznoraznih skorojevica i apartcika.

Ja sam mlad, imao sam iluziju samo rad, trud i poštenje i za 3 godine koliko radim sam se nagledao svega u našoj poljoprivredi, mnogo manje pozitivnog.
Ovo sam ocekivao da cujem. A sta mislis cega sam se ja sve nagledao sa malo vise godina od tebe, bez dana radnog staza osim kod sebe, i u non stop sudaranju sa svakojakima. Sad kad bi ti nabrojao neke prevare i prevarante, verovatno bi se i sam pitao da li to postoji. To ti je faza kroz koju prolazis, razocarenje. Ali, nece te to povuci napred, vec upravo to u sta sumnajs, postenje, vredan i uporan rad, vera, nada da mozes nesto bolje i vise za sebe da uradis. Da si samo ziveo u 90-tim, da vidis kako bi onda imao razloge za razocarenje na svakih sat vremena. Drzi se ti toga sto si video postenog, a ovo drugo samo elaboriraj i ostavi sa strane. Budi iznad toga, to je za tvoje dobro.
Vlast je se odrodila odavno, to je sad posebna drištvena klasa, i njihov cilj je da što duže ostanu na položaju zbog mnogo razloga. Samo sam jednom glasao i nikad više ali prosto i da hoću nemam za koga, nema čoveka koji neće uvijati već reći iskreno, e takvi nam ljudi trebaju da se ne lažemo, da znamo šta nam treba, jel nam treba kukuruz, šljiva, meso, mleko, ili ćemo biti radnici na plantažama.
Slazem se za vlast. I isto sam jednom glasao i nikad vise. A iskrenost na tim visinama i te kako puno kosta. Nama treba neko ko ce da nas provede kroz kijamet, sto manje izranjavane. Lako cemo kasnije sa iskrenoscu kroz razne memoare i biografije.
Narod voli da ga lažeš, malo da se oseti lepše ali mislim da bi iskrenost u ovom trenutku narod itekako cenio.
Stane pored neke kafane, ili pored vece grupe ljudi kad prica neko od tih na tv-u, kladim se da pola njih govori, vidi kako laze, majke mu ga. Ma nisu ljudi mutavi, posebno ovi sto zive od svog rada. Znaju vrlo dobro razliku izmedju reci i dela. Ne pale se puno na reci. A kad nema dela, vrlo dobro znaju sa kim imaju posla.

Da me ne shvatis pogresno kako ti mozda drzim predavanje ili oponiram, cisto diskutujemo, iz razloga sto mislim da nam ne treba defetizam i razocarenje. Za nesto se moramo uhvatiti. A ovde su bile razne krize, i uvek se pokazalo da je jedino narod bio na nivou odgovornosti, zadatka, humanosti. I tek poneki visoki zvanicnik.
 
@marko22
Citiram deo Vašeg posta:
A sta mislis cega sam se ja sve nagledao sa malo vise godina od tebe,

A samo jedna godina razlike...
Ako ste već izneli lažne podatke u profilu, pokušajte da to upamtite.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh