Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
a kod nas bi neki da ih ukinu pa nestali bi za nedelju dana jos kad im dozvole bezcarinski uvoz bice baj,baj domaci proizvodi i ratarski soja,repa,kukuruz,psenica i povrce i voce jer nemozemo ni sa carinom da se borimo sa robom iz EU a pogotovo sto imaju mnogo vece subvencije.Hrana moze biti jeftinija samo ako se subvencionise onaj deo za koji drzava hoce da ima jeftinu hranu...
A opet mi nelogicno da njihovi seljaci uvek imaju vecu cenu sirovine nego kod nas a jeftinije preradjivacke proizvode?A to sto uvoze ko zna kakva je roba.Uglavnom znam da sto se uvozi soja modifikovana,psenica stocna...
 
@steva
Imaju 30e po tovljeniku subvenciju. Imaju oko 500e za ha repe. I jako bitna stvar, bave se usko specijalizovanom proizvodnjom. Npr samo odgojem prasica. Ne moraju da svastare jer imaju sigurnost i podrsku drzave!
 
Znaci pored dobrih cena dobiju jos bolje subvencije.Onda bi trebala da je manja cena sirovine nego kod nas.
 
Cena prozivoda je skup svih parametara. Ako dobro upoznamo sve njihove parametre, lako vidimo i da pored subvencija njihovi proizvodi moraju biti skuplji od nasih. To sto mi imamo cenovne anomalije, to je zahvaljujuci nasim bizMismenima.

A sto se tice EU, mi tamo necemo uci nikad iz prostog razloga jer je to postala vise politicka nego ekonomska unija. A zemlja koja vodi glavnu politiku u EU, sa nama je u ratu jos od sanstefanskog mira. Ista ta zemlja je rekla da posle prijema komsija u EU, da ce EU morati da skupi snage za nova primanja. Ovo je cinicno isto onoliko kao sto se postuju verska prava u njihovom novom projektu zvanom Kosovo. Da se mi okrenemo sebi koliko mozemo, i da se nadamo da ce geopoliticka kretanja nekako da nas zaobidju. A ako nas se u tim nekim novim previranjima ovi pokvarenjaci sete, najebali smo. Nama odgovara samo mir. U svim njihovim raskusuravanjima, mi smo ti obicna trava.
 
Slazem se sa tobom Marko.Koja crna EU,nismo mi tu ni na spisku potencijalnih novajlija.Nekako uvek neuspesno i tragicno kopiramo zakone i modele iz zapadnih zemalja,pa i onda kada ih se oni odreknu kao neadekvatnog tj. loseg primera.Nikako da se okrenemo korenima i razradimo i doradimo ono sto su vekovima nasi preci radili i kao plod svog rada izvozili "razvijenima",mangulicu,sljivu...Moramo nesto autenticno sa ovih prostora ponuditi svetu,bilo istoku ili zapadu,nebitno,valjani proizvod uz dobar marketing naci ce prolaz na nekom trzistu.Mi se utrkujemo sa razvijenima u onim sferama gde ne mozemo ni da im primirisemo,a povratak prirodi koja je bogom dana za recimo organsku proizvodnju bi mozda promenila trenutno stanje.
 
Ma nama samo treba da se ogranici uvoz hrane na samo onu kojoj nije istekao rok.Uvozimo mleko staro mleko u prahu i meso iz kafilerija.Pomrece pola Srbije pre vremena zbog salame i pasteta (masti) u crevu.Koliko se novca potrosi na lecenje visokog pritiska u Srbiji lako bi mogli i mi imati nemacke subvencije,a narod da se zdravo hrani.
 
Problem su carine i prelevmani koje smo "mi" ukinuli kada smo jednostrano poceli da primenjujemo SSP.
 
Kodnas je problem sto svi sejemo isto naravno to sto ima cenu, napravimo veliku ponudu a onda nam plate kolko njima odgovara.Kada budemo cuvali SVI svoje proizvode kuci bice sasvim drukcije.A to sto mi srljamo unapred uzimamo kredite,masine,sto je samo bankama u korist. To nas dovodi do u nasu poziciju....TRCIMO LJUDI U NAPRED...a to nevalja zato sto neznamo sta ce biti sledece godine.Kao naprimer ove ...prosla godina rod odlican subvencije legle ......a ova susa a od subvecija samo nafta, para nece biti jer para nema..
 
@xsale
Imas pravo! Zabraniti meso kojem je prosao rok (60dana)! Sad kad imamo drugu vladu, ako zele da dobiju nasu naklonost neka vrate rok na 60 dana.

@daniel
I to je tacno. U bogatim drzavama poljoprivreda je nisko profitna grana privrede ciji je primarni cilj STABILNOST snabdevanja hranom stanovnistva. Mi smo truba drzava i pokretac privrede je poljoprida - tj. nema nam druge jer nista drugo ne proizvodimo.

Nego da li ima nagovestaja da ce nam isplatiti crkavicu od 6420din (ako nisam pogresio)?
 
Ma, bice subvencija, stize kredit iz Rusije 5 milijardi dolara do kraja leta. Moraju da popune rupe u budzetu. Ja se subvencijama nadam, ali ih ipak nisam stavio u svoje kalkulacije, tako da, ako ih bude, bice mi kao vanredni prihod.
 
Što se mene tiče daleko im lepa kuća! Nijedan od ova tri nam ne misle dobro. Nezna se koji je crnji i gori. Pogotovo ovaj Nemac.

I te kako se zna ko je crnji - Obama! :haha: A ko je gori, to je već drugo pitanje i nebitno za nas jer su i Crnja i Racinger samo potrošne figure. Sudeći po izgledu Prepodobnog, Obama će prvi da zglajzne ako ne na ovim izborima, gotov je za 4 godine što na nas isto neće imati nikakvog uticaja.

Kad sam ja još pre dve godine srao protiv "Četvrtog Rajha" i turbo-farminga smatraše me za ludaka. To me mnogo i nije čudilo tada, ali me čudi da me čak i dan danas(posle svega što se izdogađalo) neki još uvek smatraju za anahronog(zastarelih shvatanja). E, pa ja mislim da su anahroni upravo takvi koji zazivaju i priželjkuju tu, :zli: da je nosi, Evropsku uniju i njihove fazone.

Kome je stalo do Evrope, što lepo ne spakuje kofere i ne ode tamo, pa nek ljubi papi cipele i onom Crncu šta već misli da treba, a ovu zemlju da ostavi onima kojima pripada.
 
Kada budemo jaki kao nemacka, mozda i mi dobijemo takve subvencije

Nećemo mi nikada biti jaki kao Nemačka. Mi nikada nismo čupali Jevrejima zlatne zube i skidali burme, pa topili u zlatne poluge sa ugraviranim kukastim krstom, pa oprali preko "neutralne" Švajcarske banke. Mi nikada nismo imali ni kolonije niti smo eksploatisali robovsku radnu snagu, niti trgovali robovima.
Ko je bio jaki u serdnjem veku(Engleska, Francuska, Nemačka, Turska, Kina...) jaki je i danas. Lako je tim tradicionalno bogatim državama da dele subvencije šakom i kapom. Taj se kapital sticao i množio gotovo još od Velike seobe Naroda.
 
Ok za ove Evropske a kakva jacina je Turska i Kina u poredjenju sa ovim drzavama? Nije valjda da im je i poljoprivreda jaka strana?

Da. Poljoprivreda im jeste jaka i ako je sa našeg aspekta zaostala. Ako kupiš kesicu semenki ludaje u supermarketu, videćeš da na kesici piše - zemlja porekla: Kina. Drugo, kina je svetski lider u svinjogojstvu, najveći proizvođač pirinča, soja potiče iz Kine itd...
Turska je veliki proizvođač pšenice to je koliko ja znam, a ne znam mnogo o njihovoj poljoprivredi. Samo znam da imaju ukupno gledano jaku ekonomiju i da im je to u stvari najveća prepreka za ulazak u EU. Verovali ili ne - prejaka ekonomija ove velike i mnogoljudne zemlje je razlog zašto ih EU ne želi, a ne nekakva ljudska prava ili kakvi već smešni izgovori. Turska bi u slučaju pristupanja EU predstavljala opasnu konkurenciju Francuskoj, Nemačkoj i sličnima po pitanju dominacije unutar unije.
Da ne veruješ šta sve od prehrambene robe Srbija uvozi iz Kine, pa čak ono voće i povrće koje uspeva i ovde. A tek iz Turske šta sve uvozimo: lubenice, grožđe, kruške... Južno voće da ni ne spominjemo jer je po meni sasvim normalno uvoziti nešto što ovde ne uspeva.
Da se vratimo na voće i povrće koje uspeva kod nas, zašto ga uvozimo? Valjda zato što cenom može da konkuriše domaćoj ponudi. Kako to da sa sve transportnim troškovima tursko voće konkuriše našem po ceni? Kako se turčinu isplati da isporučuje svoje proizvode tako jeftino svom otkupljivaču koji ga izvozi? Ja bih pretpostavio da imaju dobre subvencije.
Turska i Kina su u usponu za razliku od većine bogatijih zemalja koje su u problemima.
 
Poslednja izmena:
Da. Poljoprivreda im jeste jaka i ako je sa našeg aspekta zaostala. Ako kupiš kesicu semenki ludaje u supermarketu, videćeš da na kesici piše - zemlja porekla: Kina. Drugo, kina je svetski lider u svinjogojstvu, najveći proizvođač pirinča, soja potiče iz Kine itd...
Turska je veliki proizvođač pšenice to je koliko ja znam, a ne znam mnogo o njihovoj poljoprivredi. Samo znam da imaju ukupno jaku ekonomiju i da im je to u stvari najveća prepreka za ulazak u EU. Verovali ili ne - prejaka ekonomija ove velike i mnogoljudne zemlje je razlog zašto ih EU ne želi, a ne nekakva ljudska prava ili kakvi već smešni izgovori. Turska bi u slučaju pristupanja EU predstavljala opasnu konkurenciju Francuskoj, Nemačkoj i sličnima po pitanju dominacije unutar unije.
Turska i Kina su u usponu za razliku od većine bogatijih zemalja koje su u problemima.

Daj bre Krle... nemoj me zezati! Ti posmatras stvari iz neke tvoje tacke gledista i nemoj biti smesan da sa semenkama od ludaje Kina zauzima znacajno mesto u svetskoj poljoprivredi. Sto se tice soje u zadnje vreme najveci su uvoznici te kulture u svetu.
Turci i njihova ekonomija!? Sta izvoze serije? i to budalama ko ih kupuje i gleda!!! Oo da! Zaboravio sam najvecu profitabilnost zemlje a to je export-import cuvene droge i korupcije. A u EU nikad i nece isto ko i mi. Imaju i oni svoje Kosovo i to im je prepreka a ne sto se Evropljani plase njihove ekonomije.
 
Ma koliko to Vama izgledalo smesno,nemojte se smejati Kineskoj i Turskoj ekonomiji,a pogotovo privredi.
Niste upuceni,bolje cutite!
 
I te kako se zna ko je crnji - Obama! :haha: A ko je gori, to je već drugo pitanje i nebitno za nas jer su i Crnja i Racinger samo potrošne figure. Sudeći po izgledu Prepodobnog, Obama će prvi da zglajzne ako ne na ovim izborima, gotov je za 4 godine što na nas isto neće imati nikakvog uticaja.
cetiri god. predsednik USA a mozda i osam,e bas je zglajzno siroma covek
pre ce biti da smo mi najeb... a ne on:ppozdrav:
 
Proizvodnja kukuruza

Million Bushels
U.S. 12,447
China 6,614
EU-27 2,173
Brazil 2,008

Nemoj da se brukamo i pisemo svasta po forumu. Kina i Turska su gigantski poljoprivredni proizvodjaci.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh