Suša 2012

Danas sam prosao atarom da naspem naftu u pumpu koja radi non stop. prolazim pored jedne njive koja je zalivena juce (ljudi posejali na 1 kj postrno kupus). Dolaze traktorom, na prikolici gomila cevi. Dok sam otisao na njivu, premestio tifon, nasuo naftu i sta sve ne, oni su razvukli cevi postavili prskalice i zalivaju. Svaki 3 dan to rade jer ne smeju da ostave cevi na njivi da ih ne bi neko pokrao! Pa za 1 kj ili 10 kj, a voda pored njive, koliki je ulog zaliti? Ovde zalivaju samo veliki poljoprivrednici, ovi mali ni da pomisle, samo kukaju! Aman ljudi, pa 10 kj bih zalio obicnom tomos pumpom i jednim pistoljem koji kosta 100 eura! Dosta bre kukanja, pa sta treba drzava i da vam povuce vodu iz kanala?
 
kamo srece da mi u ataru imamo kanale sa vodom...tj imamo kanale pune-fotelja,zamrzivaca,frizidera,televizora,dzakova,flasa od otrova,korova,trnjina,trske,drveca starosti 10-20godina...sve u svemu samo vode nema jer vodoprivreda ne propusta vodu u kanale na nasu stranu...a da je voda dostupna...lako bi...ovako opet ne valja.
 
Razumem ljude koji su u krajevima gde nema vode, sta raditi, jedi se covek kad gleda kako mu usev propada. Govorim za one koji sede na kanalima punim vode i kukaju a imaju zemlju prve klase!
Davno su ljudi govorili da nema lose zemlje, samo loseg gazde!
 
To sa strujom u ataru je stvarno tragedija. Koliko bi samo ugašenih salaša opstalo da je došla struja do njih. A zalivanje je onda lako...
 
Danas sam prosao atarom da naspem naftu u pumpu koja radi non stop. prolazim pored jedne njive koja je zalivena juce (ljudi posejali na 1 kj postrno kupus). Dolaze traktorom, na prikolici gomila cevi. Dok sam otisao na njivu, premestio tifon, nasuo naftu i sta sve ne, oni su razvukli cevi postavili prskalice i zalivaju. Svaki 3 dan to rade jer ne smeju da ostave cevi na njivi da ih ne bi neko pokrao! Pa za 1 kj ili 10 kj, a voda pored njive, koliki je ulog zaliti? Ovde zalivaju samo veliki poljoprivrednici, ovi mali ni da pomisle, samo kukaju! Aman ljudi, pa 10 kj bih zalio obicnom tomos pumpom i jednim pistoljem koji kosta 100 eura! Dosta bre kukanja, pa sta treba drzava i da vam povuce vodu iz kanala?
Bas tako sorin,svi znaju da je to tezak posao,i mrzi ih nego poseju pa kako bude i samo kukaju na drzavu.Pa jel hocete da dodje ministar da vam zaliva,i tad vam nebvi odgovaralo nesto...
 
Ne radi se o tome,nego 90% njiva ne možeš u srbiji zalivati(nema kanala,reke,jezera),a iz bušenog bunara ne valja zalivati(hladna voda) i nemaš kapacitet vode iz tog bunara.Nama treba kapacitet od 2000 do 3000 litara u minuti a ne 200-300 litara.
 
Pobogu, sa 2000 litara u minuti zalijes 100m2 (1 ar) sa 20 litara po kvadratu za 1 minut! Ili, 1 jutro za 56 minuta, pa to nema ni u Izraelu! Bunar od 500 litara u minuti savim ok za zalivanje, treba vremena, ali radi posao. Ja opet ponavljam, govorim o podrucjima gde ima vode u izobilju, cak i bez busenja bunara.
Takodje, mislim da biljkama manje smeta hladna voda nego da nemaju vode uopste!
 
Na 100 kj ti je 10 noći zalivanja po mom.Ja mislim da 20 litara po kvadratu trenutno je malo treba bar 30-35 litara.Ako ideš sa 500 litara u minuti za 60 noći ćeš završiti 100 kj.(sa 30 litara po kvadratu),vremenski je puno.Slažem se da bolje išta nego ništa ali nas vreme stiska,svaki dan sve gore i gore.Da je otvorena voda i te kako nije malo 2000 litara,jel postoje pumpe tog i većeg kapaciteta?Ja znam da postoje.
 
Ja sam išao jednu njivu sa 15l/m2 i sutra je još zemlja bila mokra ,a kukuruz vidno bolje.Završili smo jedan krug pa danas krećemo opet od prvo zalivene njive.Trošim oko 6litara benzina za zalivanje 57ari sa nekih 15-20l/m2.Pošto je sve ostalo od opreme moje ili pozajmljeno od drugara eto koliko me to košta.Greota ne zaliti ukoliko se može.Biće slika danas sa popodnevnog zalivanja.
 
Diklofen, Je l' progazis kroz njivu, ili kako?? Koji sistem koristis... Ja imam plan da nabavim neku opremu (naravno, dok ne padne prva sledeca kisa-posle vise nema potrebe!)
 
Pa ove njive što mogu da radim,a nisam zakasnio su uske i dugačke.Tako da top postavim u 1-2-3 red i hvatam celu širinu njive.Sa diznom od 14mm baca oko 20m u poluprečniku.Priključak na topu i na pumpi je 2".Možda bi bilo bolje da je pumpa malo jača od 540l/min ali i ova nekako podnosi jer je relativno nova.Podesio sam hod topa na 180 stepeni.Da su njive šire stavio bih ga unutra ali za ove njive ne mora.Iako ostane red-dva da ne uhvati opet zemlja povuče vlagu.Šta imam to koristim jer sad nije momenat da se nešto ozbiljnije kupuje.Posle ove godine Vlada će sigurno od iduće godine gruniti pare u subvencionisanje navodnjavanja i to onda treba iskoristiti.Ja imam ceo sistem za zalivanje 40 ari od jednom sa 6 prskalica istovremeno.To sam koristio u povrću ali je za kukuruz nisko.
Slikaću večeras kako radimo.Top kad radi tako u polukrugu od 20m jedno 40-50 minuta sve komplet pliva na toj površini.
 
Kod nas je čovek napravio dotatke od 2m sa podupiračima i tako povisio taj sistem koji je i njemu služio za poovrće. Sada poliva kukuruz sa njim bez problema.
 
Ovaj top DMB bi se mogao staviti još višlje ali nema potrebe.Onaj moj sistem se ne može dići jer se svaka od šest prskalica nalazi na štapu koji se uvrće u crevo od 1" koje se razvlači po zemlji.Jedino da se kupe duži štapovi i pored njih pobodu neki držači.
Odosmo u OFF ali verujem da nam niko neće zameriti.
 
Ako imate uslove za navodnjavanje iskoristite ih maksimalno.Mi imamo sistem ali nemamo vode ni za lek tako da je isto kao i da ga nemamo.
 
Al bi se tu svako bunio kod ukrupnjavanja.Na primer moje njive bile pored asvalta a ja dobio u desetoj duži,moje bile ravne a ja dobio bregove,moje bile nađubrene a ja dobio neku posnu itd...itd.
 
Nema tu sta da se buni coovek, moze da pristane na ponudjeno resenje i ne mora. Ali u svakom slucaju mu je u interesu da ukrupni parcele zbog jeftinije i lakse obrade.
Inace ta cuvena komasacija se previse ceka i gubi se mnogo , previse mnogo. Moje misljenje je da treba da se radi svake godine, na lokalnom nivou, ovako. Recimo posle zimskog oranja, da se odrede 2 nedelje, u okviru kojih ce ljudima biti omuguceno da menjaju svoje parcele besplatno. Npr od 1.12 do 15.12 da se omoguci ljudima da ukrupne svoje parcele dogovorima i da ne plate nista od dazbina. Tako bi se pospesilo ukrupnjavanje, pa bi i navodnjavanje bilo logican sledeci korak.
Neko ce reci da tako manje novca ide u budzet. Ali zapravo se ostvaruju mnogo vece ustede u repromaterjalu i vremenu, a da be spominjem da bi se mnogi opredelili da navodnjavaju takve vece njive. Kranja korist za drzavu bi bila mnogo veca.
 
I ko će to da sprovede kod nas?Bole svakog uvo za nas i za naše probleme.Moje mogu samo pored vode da ukrupnjavaju.:osmeh:Ima tu mnoge državne zemlje pored reka kanala neiskorišćeno što je tu voda.Tako da se ja menjam samo sa državnom zemljom pored vode.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh