Suša 2012

Zbori pametno i te kako zinulo vam **greška (pojedinci) na sve strane da za godinu dana kupite 20 ha zemlje po najvećoj ceni da ne može niko drugi ni da priđe, novi traktori i da se živi na visokoj nozi ovakvi ima u svakom selu po par komada,e gospodo za ovo treba ili neka lova sa strane (ne od poljoprivrede) ili debeli krediti pa kad dođe suša onda prc ladan tuš ,evo kod mene će biti isto smanjen rod za dosta neki neće imati ništa ali ja se ne sekiram puno jer sam ove godine isplatio sve kredite i nisam podizao nove (pružam se koliko sam dugačak) ,malo ću da se stisnem sa troškovima života ono najpotrebnije ostaviti a drugo prebaciti za 2013.
 
Pa, sta se jedite...alavih ljudi je uvek bilo, ali sve to dodje na svoje...ko god se sirio iznad s vojih mogucnosti, taj ce propasti...kome su gurali pare sa strane, taj nece, ali ce i to jednom doci na naplatu... Ne znam sta vas toliko boli to sto imaju i kupuju, osim ako niste ljubomorni...
 
Pa, sta se jedite...alavih ljudi je uvek bilo, ali sve to dodje na svoje...ko god se sirio iznad s vojih mogucnosti, taj ce propasti...kome su gurali pare sa strane, taj nece, ali ce i to jednom doci na naplatu... Ne znam sta vas toliko boli to sto imaju i kupuju, osim ako niste ljubomorni...

Nisi razumeo druže ne jedim se ja na one koji imaju Ime i prezime ne znači ništa ,nego na sistem koji im omogućava da se oni bogate na očigled svih drugih koji istovremeno tonu u sve veće siromaštvo.I na to da sad čim se malo poremete neki faktori "plaču" i to žestoko ,kad bi ih neko sa strane slušao reko bi ovi su na ivici egzistencije.
 
Pa, kazem ti, sta se jedis...
Ima jedan u komsiluku, sto je bio u "sistemu", bio jak u tri lepe, eno ga sad vuce naftu u kanistere, na sta je spao... Propadali su svi koji nisu imali realne osnove, propadace i dalje, a propasce i sistem. Nema ni tu dileme
 
tako je , sistem ih namestio extremno bogatim. ne racunam tajkune nego lokalne bogatase, koi su povezani sa opstinom, propalim firmama i stecajnim upravnicima tih firmi...
i po meni tu nema ljubomore, nego nemogucnosti obicnog sveta da malo zuvnu od njih u svakom pogledu, lanac zemlje nemoze da se kupi od njih a tek drzavna zemlja, kao da im je cukun deda ostavio. i dok oni ispunjavaju razno razne perverzije svojoj deci, drugi nemogu dete ni na ekskurziju poslati. a da je sistem omogucio svakom domacinstvu 10ha pa ako nece u drugom krugu neka uzme ko hoce, e onda bi bilo ekskurzije za sve i BRONHI!!!

inace tema je susa pa da napisem nesto i o'tom...svi ce mo podjednako osetiti ovu susu, al netreba kukati, svi smo u istom loncu.
naravno da ce veliki lakse podneti katastrofu nego mi ostali, jer i ako bude nekog MIN-i profita, oni ce skupiti naj vise. al u glavi nemogu da se skupe i da se pomire sa tim sto i svoje perverzije nece moci da ispune ove godine. video sam rodjenim ocima kako su potreseni i naburenih usta prolaze selom, jedva se javljaju!!!
nisam toliko jak da me boli uvo za susu, al ipa je zdravlje prece i glava mi cista, idemo dalje bez stresa...
 
Pa greota jeste ,al bilo nam je lepo i lane i prek lane a sad malo ovako da se prisetimo kog boli kog ne boli to ne znam ali definitivno,nam nece biti lako nekima skoro pa nikako.
 
2003 je bila isto sušna ako se dobro sećam ali ova će biti nezaboravna možda ne zbog padavina ali zbog velikoh temperatura i vrućih vetrova koji su nam najviše škkodili tj. našim usevima, Sistem za navodnjavanje i bušenje bunara bi bila odlična investicija za ovu godinu
 
Pa da jedna od najisplativih investicija je postavljanje sistema za navodnjavanje.Ja sam ove godine kupio pumpu sa cevima busio par bunara jos treba montirati zalivni sistem i to je to_Od sledece godine planiram da skinem dva useva sa tih parcela gde sam busio bunar.Nazalost za ovu godinu nema puno spasa jedino mogu 1 kj soje da zalivam.
 
Noćas je pala neka sirotinjska kiša. Za većinu useva kasno. Poučen prošlom god koja je kod mene takođe bila sušna sejao sam sirak. Ove extremne temperature štete i sirku. Mesec dana se nije pomakao. Dal će mu ovo malo pomoći ko zna.
 
Cena moje arende nista nije manja od onih najvecih,znaci nas manje ko sisa samo se brinu za one koi mogu da ih sponzorisu.Razocarao sam se u izjavu gosp.Jockovica njima mi manji i netrebamo::lose::
 
SUŠA ELEMENTARNA NEPOGODA
Novi Sad, 13. juli 2012.
logo%20Klub%20100p+.jpg
Klub 100P plus i Asocijacija „Vojvodina agrar” iz Novog Sada izdali su saopštenje o proglašenju suše kao elementarne nepogode. U tekstu koji je upućen samo medijima piše:„Klub 100P plus i Asocijacija ”Vojvodina agrar” zahtevaju preduzimanje konkretnih mera oko proglašenja elementarne nepogode izazvane dugotrajnom sušom i visokim temperaturama koje su pogubno uticale na rod poljoprivrednih kultura, pogotovo na kukuruz i soju.U velikom delu Vojvodine uopšte nije došlo do oplodnje kukuruza, tako da roda neće biti!Uzimajući ovo u obzir potrebno je da opštine i Vlada Vojvodine hitno, zvanično utvrde stanje useva na parcelama i na osnovu toga proglase elementarnu nepogodu koja nas je, očigledno, zadesila”, kaže se na kraju saopštenja.
 
Pa sta mi obicni poljoprivrednici kao placamo manju arendu? hocemo i mi da nam nadohnade stetu ako daju njima treba i nama.
 
Nek ti ukine zakup onaj ko ti je dao u zakup.Kome je dala država biće sigurno smanjen ili ukinut ,a ko ima privatno nek traži od njih.Ja sam moje zakupe sve isplatio od pšenice kako je i dogovoreno.
 
Mi o navodnjavanju ko šarov o kući kad dođe zima.Člm suša sldeće godine bušimo.Lično imam dosta iskustva u navodnjavanju malih parcela jer smo ranije gajil papriku i lubenice.Iz tog vremena je imamo svu opremu (tifon,pumpa na kardan i t d)ali nisam ni pokušao ove godine.Totalnu štetu nije nanela strahovita suša nego previsoke temperature u ranoj fazi razvoja biljaka.kod nas bi navodnjavanje pomoglo da je počelo pre dvadeset dana i da traje neprekidno do kraja .Pa nismo posejali veselu travu nego kukuruz.Kum je tifonom sada zalivao jednu parcelu repe.Veličina 14kj jedno motanje tifona od 400m oko 36sati ukupno neprekidno 9 devet dana ,količina vode oko 20l po m2 veoma nejednako ,traktor trošo oko 4lnah otkuco oko 150rh.Direktan trošak oko 1000e.Po prvom prohodu tifona posle sedam dana nema vidljivog oporavka čak ima više sprženih listova zbog tem. šoka.treba sad vratiti tfon na prvi trag pa sve ispočetka.kum kaže ide kući.
 
ma ajde
Ja sam zalio 10 kj kukuruza, sa 25-30 l/m2, naopatio se kao siroce motajuci i premestajuci tifon ali koristi ima.
Kukuruz je zivnuo vec posle 2 dana, i verujem da ako padn neka kisa u narednih 10 dana, bice i roda! Potrosio sam na 10 kj ukupno 120 l nafte, i mislim da to nije puno. Pukotine na zemlji su velike i zemlja je odmah upila svu vlagu tako da je slabo sta isparilo. Da se ne lazemo, vode ima, ima ne malo njiva koje se suse a kanali puni vode su pored. Nije lako provesti 7 dana pored njive na suncu i zalivati, i ja bih vise voleo da izmedju vrsidbe zita i pocetka vrsidbe soje sedim u kafani, ali ovo mi je najgori period. Zalivam iako moze da se desi da za 3 dana padne kisa, ali i ako padne, sigurno nece smetati kukuruzu da dobije dodatnih 20-30 l/m2 vode! Sto neko rece, isuvise zavisim od te poljoprivrede da ispunjavam svoje perverzije da ne bih pokusao i da spasim po nesto od useva, pa makar se i preznojao na njivi, kad sam je orao, sejao prskao, e pa necu ni sad dici ruke! Nisam paltio arendu 300 evra po jutru nego sam kupio tifon kad su svi govorili da sam lud, sad dolazi mojih 5 minuta!
 
Eto kod mene je prošla 2011 , bila najgora suša otkad pamte ovi stariji (dobro pominju 19 pedeset i neku) , a i ova prijeti da je prestigne.
 
ljudi da se ne lazemo,mnogo je bolje zaliti nego ne zaliti usev.E sad dolazi pitanje koliko je isplativo.Ja mislim da nije isplativo ako je normalna godina pa cak i malo suvlja,ali ako je kao ove godine pitanje BITI IL NE BITI onda je navodnjavanje isplativo.Jer ako ne zalijes neces imati nista.
Sto se tice kuma koji je zalivao repu STECO efekat ce tek videti kad udje kombajn,ne moze da se vidi za kratko vreme,a mis mo ne strpljivi
 
Država samo priča o potrebi navodnjavanja a ništa realno ne preduzima , a može vrlo lako. Trebalo bi da pomognu jeftinije razvodjenje struje po njivama . Mnogima dalekovod prelazi preko njive , a sigurno lako mogu da postave neke mini transformatore samo da oće .
Korišćenjem pumpi na struju isplati se zalivati sve kulture i u svakoj godini.
 
Nazad
Vrh