Suša 2012

Ne znam kako kod vas ali kod mene na njivama soja je podgorela skoro da pola,kukuruzu se vrhovi lista suse.Jedino se suncokret drzi dobro a pitanje je dokle?!
 
Gospodine @paorpaor,
već dvadeset minuta mozgam koji je to deo tela i ništa mi ne pada na pamet ipak ja nisam završio medecinu nego za školovanog paora pa vih Vas zato molio da mi objasnite koji je to deo tela.Unapred zahvalan penzioner na državnom budžetu.
Uvazeni gosp. ja bih Vam odgovorio na to,medjutim,nisu se stekli adekvatni uslovi za odgovor.
Hvala na razumevanju!!
 
Znači ostavljate me u ne znanju u ovoj eri elektronike i brze komunikacije, a ovaj podatak nisam našao na internetu.Dobro neće se steći uslovi ni na neka pitanja na koja ja znam odgovore pa neću odgovoriti.
 
Ovo podseća na 2003. samo je tada i žito bilo katastrofa, kombajn nije imao šta da ovrši, ispod 10 meteri po jutru na gotovo svakoj njivi :(
 
Samo za vase oci gosn Panonstib:
Objasnjenje na vase pitanje.

Miss-Guza-3.jpg
 
Alal vera na odgovoru :ppozdrav: kad ovo vidiš zaboraviš na sušu ! evo kod mene kreće da pada kiša.
 
Ne znam da li se praktikuje ali u zadnjih 50 godina dodolke nisu prošle ni u jedno selo, bar u mom kraju, kad bi ovakve okadile brda i doline zemlje Srbije Bog bi se smilovao pa poslao kišu, i bilo bi berićeta.
 
Još se drže gde je primenjena puna agrotehnika ali prinos će da bude znatno manji .

xfd9bo.jpg


Ima i ovakvih :

xn7mew.jpg
 
Kod nas ima bas dobra razvijena mreza kanala i ritu nazalost jedan glavni odrzavaju vrlo malo ostali su skroz zarasli.Fazon je u tome jer je to topla voda i moze i danju i nocu komotno da se zaliva.A nevidim u cemu je problem da svaka opstina ima jedan bager za kopanje buldozer za ravnanje i traktor koji ce da pokosi to uz solidno odrzavanje kanalskih mreza i povoljne kupovine zalivnih sistema mnogi bi se izvukli iz suse
 
U Nemačkoj se iznad 35*C proglašava vandredno stanje i rad svodi na neophodnu meru ograničava se kretanje, kod nas temperature iznad 40*C niko ništa ne prooglašava posle 14 dana konstantnih +40*C prolašava se elementarna nepogoda suša, očigledno je da radi klima Nemanjine 11 i audija.
 
Manjak vode iz zimskog perioda 125 litara po m2.U junu mesecu u Pancevu palo celih 8 litara a prosek je 85 litara po m2.Slucam direktora Instituta Tamis na TV Pancevo iznosi covek podatke a ja pisem...
 
Ima li koga da je pokrenuo pitanje vanredne situacije od suše u svojoj opštini?
Ja ću sutra ići do predsednika lokalne poljoprivredne komisije i tražiti da se istakne poziv za sve poljoprivrednike da prijave štete od suše.Pa nakon popisa i provere komisije(ukoliko je potrebno) da to prosledimo opštini za pokretanje vanredne situacije.Slično tome smo radili predprošle godine usled onih prolećnih potopa i bilo nam je otpisano 30% državnog zakupa.
 
Po meni,sto su dosad dali na kasicicu-dali su,odsad cemo samo kukumavciti i prosjaciti,a para tesko da ce biti.Pa ja jos nisam dobio premiju za mleko za poslednji nenaplaceni kvartal,a za susu ih zabole sve do belog nam grada.
 
Prijatelji moji pa ne kukate vi zbog ocekivanih niskih prinosa nego treba kupiti jos koji lanac zemlje za 10000 evra,ili oteti komsiji arendu za 250 evra po lancu,ili naterati drzavnu zemlju 50000 din po hektaru a uz sve to stize i kredit za nov traktor koji nije kupljen zbog realnih potreba nego zbog sela a sirotinja uvek naj.be ako ne zbog suse onda zbog vasih hirova.Zelim nam rodnu 2013
 
Prijatelji moji pa ne kukate vi zbog ocekivanih niskih prinosa nego treba kupiti jos koji lanac zemlje za 10000 evra,ili oteti komsiji arendu za 250 evra po lancu,ili naterati drzavnu zemlju 50000 din po hektaru a uz sve to stize i kredit za nov traktor koji nije kupljen zbog realnih potreba nego zbog sela a sirotinja uvek naj.be ako ne zbog suse onda zbog vasih hirova.Zelim nam rodnu 2013
Egzakli!
Kod nas su se ocekivali prinosi od 7t do 10 tkj kukuruza.A sada ce kanda biti sipak.
 
Ne zbori ništa pametno jer očigledno mu je to vrlo teško
Od čega ti živiš kad ti je sve jedno hoće li ti roditi 1000kg/ha ili 10000kg/ha?
 
Nazad
Vrh