Stočni grašak

Nemoj gledati na mahune i cvet. Nego kad se stabljika osuši teraj kombajn u njega.
 
Jako lose grasak, polego do zemlje, pocrneo katastrofa, tri dzaka samo smo dobili... jedva za seme....
 
Ja sam sa graškom prošao dobro. Imao sam 3500kg I klasa sa selektora za seme i 1200 lomljeno zrno i prvi krug okolo. Sve to iz 1,25Ha, 3760 po Ha. Polegao je tek pred vršu posle one velike oluje oko 25 juna, mnogo se teško vrlo jer je bilo dosta mase, nije moglo po rosi, ali i nije imalo mnog razlike.
 
Kod mene blago receno katastrofa od 1,5 h samo 1000kg,1h nisam hteo da zanjem kompletno se skapao da sam znao sta ce da se desi pa svu povrsinu da stavim u senazu i bog da me vidi ovako duplo golo.
 
Ovo su neke od slika graška, na žalost slike u kasnijoj fazi nemam nije me nešto vodilo da ga slikam, a i uhvatila ga delom plamenjača pa sam mislio da nema ništa od njega. Uglavnom deo lisne mase je spao a stabljika je sazrela skroz. jedva sam našao kombajn sa sporim obrtajima doba i da hoće da žanje do zemlje jer je posle zanje oluja polegao, do tada se držao "muški". Onu ovršinu smo balirali i bilo je oko 400 bala. eto ukratko ...
2014-03-20-012.jpg

Posle nicanja

2014-05-01-078.jpg

Nakon mesec dana


2014-05-01-079.jpg
 
Pojma nemam, tamo gde sam ga kupio nisu hteli ili znali da mi kažu istinu, zato sam posejao manju površinu da se ne ugruvam ali bilo je ok. Da budem siguran sejao sam i NS Junior dva prolaza sejalice u dužini od 250m ali to je bila tiha jeza. Mnogo je polegao (zalepio se za zemlju) a od roda ništa. Pijatelj je imao junior i iz 3ha je imao 2T.
 
moje je misljinje oako je dobro ,i moze posle se porci ciklonom i baciti ovas preko njega da mu bude oslonac i bilo bi manje poleganja.
 
Ovas=grasku da bude oslonac??? Nema sanse drugar, to ne pije vodu, bar ne kod mene, ... ko god ga je sejao na ovas zeznuo se bilo da je prolecni ili jesenji: Prvo, polegao je total, drugo prilikom kombajniranja vetar moras da zatvoris inace od ovsa nemas nista, a ako vetar zatvoris onda dobijas mnooogoooo da kazem ''prljav'' rod... Sto se mene tice, koja je sorta neznam, jedino znam da kad sam ga upario sa tritikaleom izrastao je iznad 1.80cm a trittikale je bio oko 1.50cm, i tritikale polegao zbog graska, ovu vrstu sejem iskljucivo za kosidbu, a za zrno naci cu neku sortu koja raste tik iznad sorte psenice apach. :ppozdrav:
 
Mnogi su probali mešano, ali se to uvek završi istim ishodom, grašak je tu sekundarni i nikada ne da željeni prinos, a ulaganje u seme graška nije zanemarljivo, iako su ostala ulaganja mala, početno je veliko. Da nikako da ne zaboravim da sam kombajniranje platio skoro 170 Eura.
 
Kod nas da, recimo meni veeeeliki problem pravi jer koliko god smanjio KAN on izrasteod 1.3-1.8m, tako da i kad bih ga kosio bez 7 dana nema sanse da se osusi, sto me opet dovodi u nezgodnu situaciju, kise su u maju jako ceste... Jedino mi je palo napamet da isprskam jedan deo sa nekim sredstvom koji usporava rast ako uopste postoji... Znaci opasan zadatak sam dobio, naci cu nacin (ako ne posejem drugu sortu) da ga zadrzim bar na dvadeset cm od zemlje.
 
Promeni seme ili nemoj da seješ izgorećeš u razmišljanju. Ja nisam gram đubriva bacio.
 
Nazad
Vrh