Stočni grašak

Nece da se vide sada korovi, ali cim Grasak krene malo da zri i kako mu opada lisna masa korovi krenu da rastu kao necitavi.
Ja uvek tretiram, i ove godine vec odradjeno pola doze pulsara 3dl po jutru. Sa time resavas korove za ovu godinu......
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drustvo,
kod nas ovde ne mogu naci nekog ko je sejao grasak i ko zna agrotehniku, u nekim prethodnim postovima je Branko to opisao da se prska protiv korova kad dodje na nekih 15cm i da je to to, medjutim usled ovih kisa nisam bio u mogucnosti da ga poprskam u tom uzrastu, sada je vec u fazi cvetanja, doduse oskudno ima cveta, mozda do 10% i viskok je mozda i do 40 cm. Sorta je dukat. Sta predlazete da mu jos uradim, sejan je 16 marta, na kukuruzistu, potanjrano i baceno 200kg map-a. slike od danas.

 
Pozdrav drustvo,
kod nas ovde ne mogu naci nekog ko je sejao grasak i ko zna agrotehniku, u nekim prethodnim postovima je Branko to opisao da se prska protiv korova kad dodje na nekih 15cm i da je to to, medjutim usled ovih kisa nisam bio u mogucnosti da ga poprskam u tom uzrastu, sada je vec u fazi cvetanja, doduse oskudno ima cveta, mozda do 10% i viskok je mozda i do 40 cm. Sorta je dukat. Sta predlazete da mu jos uradim, sejan je 16 marta, na kukuruzistu, potanjrano i baceno 200kg map-a. slike od danas.


Sada kada je krenuo da cveta pravo je vreme da ga oprskas insekticidom.
Prskanje je protiv zizka.
Sada se to nevidi ali ako ga ne oprskas posle zatve kada se uskladisti zizak ga pojede skroz, ostane samo ljuska.
Drugo nema sta da se radi u ovoj fazi rasta......
A koliko vidim na slikama uopste nema potrebe za prskanjem (niti je bilo) protiv korova.
 
Zahvaljujem na odgovoru, nema toliko korova, mada se ispod vide, ali se on sklopio, pa verovatno da ne mogu da teraju. To je bilo apropo onog tvog posta gore "Nece da se vide sada korovi, ali cim Grasak krene malo da zri i kako mu opada lisna masa korovi krenu da rastu kao necitavi".
Kojim insekticidom i koliko da ga oprskam? Moze li se ubaciti i neki herbicid ili ne mora? Ne bi on ni bio dugo skladisten, uglavnoj je ovo eksperimentalno, i sluzice iskljucivo za tov goveda. Verovatno ce i izvesna kolicina ostati da sledecu reprodukciju.
 
Zahvaljujem na odgovoru, nema toliko korova, mada se ispod vide, ali se on sklopio, pa verovatno da ne mogu da teraju. To je bilo apropo onog tvog posta gore "Nece da se vide sada korovi, ali cim Grasak krene malo da zri i kako mu opada lisna masa korovi krenu da rastu kao necitavi".
Kojim insekticidom i koliko da ga oprskam? Moze li se ubaciti i neki herbicid ili ne mora? Ne bi on ni bio dugo skladisten, uglavnoj je ovo eksperimentalno, i sluzice iskljucivo za tov goveda. Verovatno ce i izvesna kolicina ostati da sledecu reprodukciju.
prskas sa Nurell D 1.2L/HA +Ridomil mozes staviti oko500-700g/ha/to nije puna doza Ridomila nebrini /
 
Insekticid moze bilo koji, a sto fungicid?
Ja nikad nisam grasak prskao fungicidima i nikad nije bilo problema sto se bolesti tice. Niti znam nekog ko seje grasak da je to radio.
A i ovom sa slike nefali ama bas nista....

Onda verovatno znas mnogo vecih proizvodjaca graska kad nisi cuo da se prska fungicidima,kontaktiraj malo ljude pa ces cuti sto i zasto fungicid i nemoze svaki insekticid u grasku nego je bas taj Nurell D za grasak kao stvoren .:ppozdrav:
 
fungicidi ako ima potrebe mozes jos jedan tretman nakon ovog zajedno sa insekticidom ali ovaj u cvetanju je najvazniji mislim na insekticid ,fungicid ima potrebe ove godine jer su bile jako velike padavine i ako bi slusali clana Caco koji kaze nema potrebe vidi se na slikama ,kad vidis na grasku da ima potrebe onda je nazalost kasno,fungicidi idu kao mera predostroznosti i idu od 500-700g po ha mislim na Ridomil ovako se radi i na institutima tako da je za ovo neko proveo par godina istrazivajuci i naci najbolje doze koje daju u datom momentu najbolji odnos ulozenog i dobijenog delovanjem hemije.
 
Nemojte me shvatiti pogresno, nekazem da striktno netreba fungicidi u grasku ili obrnuto.
Stocni grasak sejem dosta godina i nikada nisam imao problema sa bolestima, tj potrebe za fungicidima.
Stoga se moze reci da pricam iz licnog iskustva, verovatno tamo negde...... neko drugi ima drugacija iskustva.
Prve godine kada sam sejao nisam ga prskao apsolutno sa nicime, po meni jedini propust insekticid u fazi cvetanja.
Sve je bilo ok, dok posle skladistenja zizak nije poceo da ga jede. Do nove godine ostale samo ljuske od zrna sa rupicom, pojeden iz unutra........
Od tada prskam insekticidom u fazi cvetanja i to je to, uvek sve ok.
Barem do sada je bilo...........
 
Koliko procentualno treba da je iscvetao da bi se tretirao? Koju sortu si posejao? Ja sam sa instituta uzeo seme, na 1ha sam potrosio 300kg, 250 dukata i 50 javora, mogu ti reci da je javor bio jedno 30 posto supalj u njihovoj deklarisanoj ambalazi, pa zato pretpostavljam da bi svakako insekticid bio pozeljan. A da li mogu u ovoj fazi da ubacim neki herbicid, nikako da dobijem odgovor. :ppozdrav:
 
Mislim da vecina insekticida ima ogranicenje u upotrebi zajedno sa herbicidima tako da treba dobro procitati sa cime se sta mesa,jeste to je taj Nurell D
 
Koliko procentualno treba da je iscvetao da bi se tretirao? Koju sortu si posejao? Ja sam sa instituta uzeo seme, na 1ha sam potrosio 300kg, 250 dukata i 50 javora, mogu ti reci da je javor bio jedno 30 posto supalj u njihovoj deklarisanoj ambalazi, pa zato pretpostavljam da bi svakako insekticid bio pozeljan. A da li mogu u ovoj fazi da ubacim neki herbicid, nikako da dobijem odgovor. :ppozdrav:

Tretman insekticidom ide kada KRENE cvetanje, i ako insekticid drzi 15 dana sasvim je dovoljno. Zato sto zizak polaze svoja jaja u cvet graska i larva posle raste u zrnu gde se i chrani.
Na kraju dobijamo supalja zrna a Ziska NIJE bilo......
Kao takav supalj nesmeta da se seje, svako jedno zrno ce da nikne ali za tov se gubo 70% mase.
Inace vec godinama sejem grasak TAVANAC, i NEMA razlike u prinosu!
Prvih par godina sam OBAVEZNO kupovao sa instituta, sve dok jedne godine nije ga bilo da se kupi(ja zakasnio)
i tamo su mi preporucili da sejem sa tavana......
 
da li neko ima posijan ozimi grasak za zrno ili da li je to neko radio ja bi najesen pa pitam ako neko moze da pomogne
 
Jedno pitanje danas sam obilazio njive u kojima mi je grasak, dobro je nikao ima dosta mase prezadovoljan sam, ali svaka stabljika ima po dva tri cveta. Da li ce kasnije da ih bude vise ???
 
Biće, ne sekiraj se. Grašak dugo cveta.

Inače, ako neko bude imao za prodaju semena graška Pionir, nek mi javi na pp.
 
Nazad
Vrh