Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Sava21 je napisao(la):
na koji nacin utopljavate svoje ovcarnike pred hladne dane?

Nije potrebno utopljavat ako imaš duboku stelju.Ja sam svoj ovčarnik samo o zaštitio najlonima sa sjeverne i istočne strane.
 
i ja sam to uradio,stavio sam cerade sa dve strane i sad je kompletno zatvoren stim da im podizem jednu stranu tokom dana zbog vazduha i svetlosti.prostirka je solidna,svaki dan dodajem slamu.zanima me kakva je vlaznost vazduha u tako zatvorenim objektima,i kako ona utice na ovce?i zaista,kako resiti da voda ne smrzava? :ppozdrav:
 
istina? tesko se topi u vodi, ili kako si mislio? za idf koliko skodi hladnoca? nemam bas extra objekat
 
već sam piso na forumu, kako sam jedne godine omotao ovčarnik najlonom da im ne bude hladno, a janjad učestalo imala proljev, pa bilo i uginuća.
Zapravo sam stvorio mikroklimu pogodnu za bakterije i viruse (vlaga i toplina).
Od tada držim da ne bude promaje na visini od najmanje 120 cm, a iznad toga dovoljno zraka.Od hladnoće može uginuti samo ojanjeno janje koje ovca ne stigne olizati, a svima drugima je veći problem vlaga nego hladnoća.
Vodu sam imao na slavini, koja viri iz zida, ali se redovno smrzavala čim je mana temp od -5 stupnjeva.
Za ovu zimu sam na taj zid "nalepio" stari zamrzivač, probušio rupu i u njega proveo vodu, u njega stavio slavinu, a na njega postvio pojilicu.
Na mjesto njegove originalne sijalice stavio sijalicu od 60 W koju ostavim preko noći kada spustim poklopac i ona grije cijeli zamrzivač.
Za sada se ne smrzava do -6 koliko je bilo sinoć, a kod veće hladnoće ćemo još vidjeti.
Ako stignem večeras ću poslikati i okačiti fotke.
 
Evo i slika, nadam se da je vidljivo kako sistem radi.
Od materijala vam treba, starizamrzivač, brusilica sa rezbnim ploćama, produetak vodovodne cijevi od cca 20 cm, slavina kakva se obično stavlja za priključenje vešmašine.
Kada ocijenite gdje će te rezati zamrzivač, računajte da on u stjenkama ima cijevi u kojima moe biti ulja.Dosta je agresivno a sigurno i otrovno.
Nakon što ste prorezali zamrzivač i stavili produžetak umjesto slavine, zamrzivač prilijepite uza zid
koristeči pur-pen pjenu. Sa njom dobro zalijete i rupu koju ste izrezali.
Možete staviti i običnu slavinu, na koju se učvrsti crijevo i onda možete pomoću crijeva puniti kante sa vodom, a možete istovremeno i spojiti pojilicu, na drugi izvod iz slavine.
Na mjesto gdje je sijalica stavite keramičko grlo i sijalicu id cca 40-60 W.Kada je jako hladno ostavite je uključenu cijelu noć.
Računajte [I da nakon što sijalica radi 20-tak minuta trebate doteči šelne kojima ste stegli crijevo, i doteči slavinu, jer se sve ugrije i omekša, pa curi voda
zn4xsk.jpg

2hg8ldf.jpg
 
Bravo za ideju :D
Nego, dal si razmišljao o tome šta ako crevo popusti?
Voda , struja ...Eto problema. Može lako doći do požara, posebno jer uvek ima suve slame i sena okolo.
Pozdrav :ppozdrav:
 
Crevo sam stavio novo.Ako popusti može doći do poplave, ali ne i požara, jer je zamrzivač probušen na dnu, pa ne može okvasiti struju.
Sigurnije bi bilo da se uveče zatvore obe slavine, po noći ionako ne piju vodu.
 
Strile samo stavi termostat na sijalicu(od TA peći) da nesija non-stop.
 
a sta mislite o tome da se pojilice zimi prilkljuce na protocni bojler,npr.10 litara,naravno temp.vode smanjena na odgovarajucu temp.za ovce?
 
rancer je napisao(la):
Strile samo stavi termostat na sijalicu(od TA peći) da nesija non-stop.

rancer-u

dobrodošao na Ovčarstvo, većina nas smo ovčari-hobisti. Očekujemo tvoje uspešno postovanje, lepe fotografije tvog stada sa Zlatibora i tome slično!

:ppozdrav:
 
Sava21 je napisao(la):
a sta mislite o tome da se pojilice zimi prilkljuce na protocni bojler,npr.10 litara,naravno temp.vode smanjena na odgovarajucu temp.za ovce?
To bi moglo biti dobro rješenje.
Samo je bitno da se pojilica ne zamrzne.
 
strile je napisao(la):
Sava21 je napisao(la):
a sta mislite o tome da se pojilice zimi prilkljuce na protocni bojler,npr.10 litara,naravno temp.vode smanjena na odgovarajucu temp.za ovce?
To bi moglo biti dobro rješenje.
Samo je bitno da se pojilica ne zamrzne.

Postoje kvalitetnija rešenja, jedno od njih je (HEIZKABEL-MIT-FROST-SCHUTZ-FUNKTION), nisam siguran da je stiglo do naših prostora, ali u Austriji se prodaje. Kabl koji se obavija oko cevi, ima ugradjen PTC element (Positive Temperature Coefficient - mali keramički kamen sa mogućnošću samoograničenja temperature ili jasnije poluprovodnik koji ima autoregulaciju - kada se ugreje automatski smanjuje struju). Uključuje se automatski kada temperatura padne ispod 5 stepeni Celzijusa.

rwjq1j.jpg


Dužina kabla varira od 2.5 m do 25 m, a cena varira od 50 do 100 Eura zavisno od dužine. Napaja se klasično sa 220V, pravi se i sa nižom volatažom (12 V DC). Praktično i jednostavno, verovatno elektroničarima nije problem da ga naprave u varijanti "Uradi sam".

Zainteresovani za kupovinu mogu detaljnije da se iformišu i pogledaju:
http://www.conrad.at/ce/de/product/560125/HEIZKABEL-MIT-FROSTSCHUTZFUNKTION-250M/SHOP_AREA_22717

:ppozdrav:
 
Sve svaka cast za inovaciju ali je to sve bespotrebno.Ja medju ovcama imam kade pune vode stalno i kad zamrzne probijem led koji izbacim van kade i tijeraj opet jovo na novo.Nikad se nije desilo da ovca ili janje se utopi a u lonac koji sam ostavio medju janjcima od 20l se janje utopilo.Nasadilo se na glavu i baj baj.To radimo vec godinama.Voda je u sahtu na kojem su dvije bale slame i lim odozgo svaki dan metnem crevo i naspem dvije kade vode oko podne kad je najtoplije.Opet skinem crevo spustim u konobu i rijeseno.
 
lako je razbiti led,ali u praksi koliko tako hladna voda skodi organizmu ovaca,posto vidim da se usled konzumiranja jako hladne vode javljaju pobacaji kod visokosjagnjeih ovaca?
 
Jedna posuda sa plovkom iz vodokotlića obložena stripoporom ili stirodurom sa akvarijumskim grejačem postavljena iznad pojilice i to je to. Uzemljenje preporučeno ako su cevi plastične. Cena sitnica.
Post je spojen: [time]1292093259[/time]
_________________________________________________
Tar je napisao(la):
Jedna posuda sa plovkom iz vodokotlića obložena stripoporom ili stirodurom sa akvarijumskim grejačem postavljena iznad pojilice i to je to. Uzemljenje preporučeno ako su cevi plastične. Cena sitnica.Potrošnja struje beznačajna.
 
svaka cast kolega.veoma prakticno resenje.a sta mislite o pojilicama na pincipu vodokotlica?kako su se pokazale?da li u njih moze da se ugradi grejac za akvarijum?
 
drugari moji, pokusavate da izmislite toplu vodu? :haha:
sva ova resenja kad bi se u praksi isprobala brzo biste videli da ne fukcionisu uvek ili nikako. Postoje dva standardna resenja koja uvek fukcionisu i ona su za ozbiljne farme sa vecim brojem zivotinja. Ova opcija koju je maestro postavio je dobra samo za metalne cevi i kabal je potreban za svaku pojilicu, pored kabla obicno je potreban i mali trafo koji je skup. Voda u pojilici prvo smrzava u ventilu koji je od metala i ciji je promer jako mali. Na farmama gde se na vecem broju zivotinja moze regulisati broj pojilica dobro resenje je kruzna pumpa posle koje se moze postaviti i neka vrsta grejaca kroz koji protice voda. To je zatvoren sisem gde voda nikad ne stoji a cevi su izolovane. Drugi nacin je dovod vode pod zemljom ovcarnika ili ispod hranidbenog hodnika na koji se prikljucuje pojilica sa grejacem koja ustvari ima dupli zid a izmedju se nalazi grejac.Pojiloca se postavi na malo ozidano postolje kuda prolazi dovod vode i koje je napunjeno stiroporom ili staklenom vunom. Ako u stali u toku zime ima mnogo dana ispod nule onda samo ovo funkcionise u suprotnom utopljavati stalu.
 
Nazad
Vrh