Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
ne moramo persirati jedni drugima na forumu, za toliko se poznajemo :ppozdrav:
kod nas je instalacija od plasticnih cevi koje su sve dodatno izolovane ali same pojilice su metalne, emajlirane. Glavna stvar kod nas nisu pjilice da voda ne smrzne nego temperatura u ovcarniku. Vetrobranskim mrezama i prozorima mozemo dosta dobro da kontrolisemo klimu u stali. Treba napolju biti -15 ili vise par dana da bi se temperatura spustila i u ovcarniku ispod 0, najcesce je preko zime oko 5-7 stepeni kad je napolju -5 do -10 tako da nam se pre dve godine desilo da nam je voda jedne noci u pojicicama smrzla jer je bilo -18 sa verom.
 
Sava 21 kad je stalno voda pred njima nepopiju one 10litara odjednom,popije pola litre ili litru i tako svako malo dopija.Voda zaledi od 12 do 2 sata po noci i tako su bez vode par sati i naravno zora medja si u stali.Pa pola litre trudna zena da popije nebi joj nista bilo a ne ovca a pobacaji su nesto drugo i nije uzrocnik samo ladna voda.
 
na koji nacin stvoriti tako dobru klimu u ovcarniku o kojoj je Miljko govorio,a ipak spreciti stvaranje uslova pogodnih za razvijanje stetnih organizama?
 
Rešenje sa izolovanom posudom i akvarijumskim grejačem radi odlično. Isprobano. Ako je pojilica direktno ispod sve je OK. Podrazumeva se da u štali nije veći minus. To jeste rešenje za mali broj grla.
Kod mlečnih koza štala treba da bude toplija . U dobroj štali voda se nikada neće smrznuti. Možda na planinama ili u Lici?
I za ovce i za koze štala treba da ima potrebnu kubikažu. I ovce i koze i cela štala se greje dubokom steljom(zimi) koja ispušta značajnu količinu amonijaka. Amonijak je lakši od vazduha i odlazi gore pa se i provetravanje izvodi u gornjoj zoni a tako nema ni promaje na koju su koze osetljive. Ako cevi idu ispod hr. hodnika a blizu boksu one se greju i to je ovo što je Miljko napisao. Samo kako rešiti dizanje pojilica u skladu sa dizanjem nivoa prostirke? A isto pitanje važi i za hr. hodnik.
 
hranidbeni hodnik ili ti hranidbeni sto se postavlja na stubove od metalne skele gde je moguće podešavanje po visini ili se napravi pokretna koja se može pomerati po visini kako raste nivo prostirke.
Pojilice se postave na veću visinu, a ispod nje postavi uz zid drvena etaža-postament, na koju se koza oslanja i podiže prednjim nogama da bi pila vodu iz pojilice, pa nema kvašenja i rastura, kako se podiže nivo prostirke, skida se etaža i pojilica je i dalje u funkciji
U profi stočarstvu, sve je već rešeno, samo treba koristiti
 
vla je napisao(la):
hranidbeni hodnik ili ti hranidbeni sto se postavlja na stubove od metalne skele gde je moguće podešavanje po visini ili se napravi pokretna koja se može pomerati po visini kako raste nivo prostirke.
Pojilice se postave na veću visinu, a ispod nje postavi uz zid drvena etaža-postament, na koju se koza oslanja i podiže prednjim nogama da bi pila vodu iz pojilice, pa nema kvašenja i rastura, kako se podiže nivo prostirke, skida se etaža i pojilica je i dalje u funkciji
U profi stočarstvu, sve je već rešeno, samo treba koristiti
druže sve je to simpatično ali nije tako u ozbiljnim štalama sa puno grla. U profi stočarstvu racionalizacija i smanjenje troškova su glavni zadatak. Ne čini mi se racionalnim trošenje vremena na razmontiravanje i podizanje "skele".Govorim o modernim štalama poput ovih čije slike se vide ovde na forumu. Tamo je hodnik betonski.
Kako da podižeš betonski hranidbeni hodnik? :sta:
Na jednom mestu video sam rešenje sa betonskim stepenikom sa koga koze/ovce jedu i piju i koji nije pokriven steljom ali mi se to ne sviđa. Pogledaj onu štalu iz Austrije koju je postavio Miljko, tu su i pojilice fiksne?
Ima jedan drugi aspekt cele priče a to je velika površina po grlu, što znači da se uz istu količinu stelje i djubreta cela masa mnogo manje diže u visinu? Nije isto da li je ta količina raspoređena na 1.5m² ili 3m². U prvom slučaju penje se dvostruko više!
Za ovu priču nam trebaju podaci gde su ovce/koze cele zime u štali, znači gde kompletno đubrivo ostaje u štali, treba nam podatak o m² po grlu i koliko se stelja podigne od poslednjeg čišćenjq do prvog prolećnog izđubravanja.
 
Za sitne preživare, ovce i koze, ne rade se više hranidbeni hodnici, a posebno ne betonski, kao neracionalni i skupi, već hranidbeni stolovi, koji funkcionišu na različite načine, pokretne trake , direktno iz TMR mixera na sto, plafonski kran, etc.Sve zavisi od broja grla i koncepcije uzgoja i naravno od para. Zbog profita prelazi se na jeftine a funkcionalne sisteme.
PS
Skela/hranidbeni sto/ se ne demontira, već samo podiže i spušta po visini, zavisno od potrebe
 
Hr. hodnik sa podignutim nivoom. Naravno beton http://www.allgoats.com/images/001Airy-and-light-housing.jpg
Beton http://www.allgoats.com/images/034LJGoatlings.jpg
mikser i betonski hodnik http://www.allgoats.com/images/005Farm-mixedbulkfeeding.jpg
http://www.allgoats.com/images/008Sweeper.jpg
http://www.caprilac.com/Content/Images/User/Cache/goat-health-2-600.jpg
http://www.caprilac.com/Content/Images/User/Cache/goat-health-1-600.jpg
betonski hodnik sa betonskim pragom bez stelje http://www.leicesterhedgehogrescue.co.uk/images/goats.jpg
http://www.chicagonow.com/blogs/gar...d Goats in the Barn-thumb-640xauto-165508.jpg
Ovo je Miljko postavio početkom prošle god. Vidi se da je štala nova. Ne vidi se da je betonski hr. hodnik napušten?
http://img21.imageshack.us/my.php?image=p1040227.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/7387/p1040259.jpg
Hteo bih još da kažem, onima koji nisu videli, da najnovija moderna farma kod Šida ima betonske hr. hodnike.
Čini mi se da traka ne donosi neko veliko olakšanje a znatno diže troškove. Pri tome je podložna kvaru a onda...?
Kako god okreneš nema elemenata da se tvrdi da je betonski hr. hodnik napušten i još da je skup.
Meni se to čini kao jednostavno, efikasno, jeftino i higijensko rešenje.
 
dobro vece svima,
ono sto ja mogu da dodam oko ova dva savremena resenja za ishranu je da se betonski hranidbeni hodnici u mnogo slucajeva koriste pogotovu ako zivotinje provode veci deo ili celu godinu u stali. Trake se uglavnom koriste u ovcarstvu gde zivotinje porovode jedan deo godine u stali pa se onda tezi da u manjoj stali koja veci deo godine stoji prazna bude smesteno sto vise zivotinja. Trake se mogu ugraditi i u uze objekte dok je za betonski hranidbeni sto potrena veca sirina objekta. Trake su relativno skupe i kostaju oko 50 evra po hranidbenom mestu a moze se desiti i da se pokvare ali relativno retko. I jedan i drugi sistem imaju svoju primenu u zavisnosti od kocepta farme odnosno nacina ishrane zivotinja.
 
spensi nam se retko javlja ali evo jenog dela prepiske sa Brundalom sa jednog drugog mesta iz 2009.. koliko se sećam i kolega vla posećuje to "drugo mesto" ::namigivanje::
"Izgnojavanje stala obavljamo jednom u dva mjeseca.
Stale su duge cca 70 m i siroke cca 7-8 m. Unutra su napravljene od centralnog prolaza gdje se prolazi miksericom, bacacem slame i drugom mehanizacijom. S svake bocne strane je prostor gdje se nalaze ovce sirine cca 2 m i skalinom koji je uzdignut cca 40 cm i sirok cca 1 m." - Ovo skalin je valjda jasno, znači stepenik!
Uglavnom kad se napuni visina gnjoja do skalina, cisti se." - to je rešenje kod koga nema potrebe da se podižu jasle i pojilice.. praktično ali meni se baš ne sviđa mnogo
"Za ciscenje jedne bocne strane je potrebno svojih sat ipo vrimena.
Radimo na taj nacin da otvoris jednu bocnu stranu stale ulazis s JCB-om i vadis redom. Stavljas u prikolicu traktorsku i vozimo u gnojnicu na drugoj strani farme gjde se nalaze i bazeni za tekuci gnoj (likvame).
Skalin koji je uzdignur cistimo malim bagerom (bobkat) s kojim cistimo i stale janjadi jer su male.
"

eto malo iskustva iz Italije.
 
Evo Spensija, ali da ti budem iskren nisam dugo gledao sve teme pa nisam ni bio prisutan ovdje.
Vidim kako si ti to dobro prebacio, a evo sad cemo to upotpuniti slikama.

Evo slika pokretne trake kod jednog mog klijenta :

IMG0109A.jpg


IMG0110A.jpg


IMG0112A.jpg


Unutrasnjost stale

Unutrasnjostvelikestale2-1.jpg


Unutrasnjostvelikestale-1.jpg


Stalamassese.jpg


Unutrasnjostvelikestale.jpg


Ulazustalu.jpg


Stale za umjetno othranjivanje janjadi

Unutrasnjoststalezaumjetnoothranjiv.jpg


Unutrasnjoststalejanjadi.jpg
 
pozdrav svima :ppozdrav:
kakve vage koristite pri merenju vasih grla?potrebna mi je vaga,pa da vas cujem kakva bi bila najpogodnija za merenje jagnjadi?
 
iz nekog mog iskustva,najbolja vaga je dobar,posteno bazdaren kantar pa svako grlo meriti ponaosob.vec 10 godina radim u pecenjari i svakodnevno otkupljujem stoku.svasta sam se brate dosad nagledao,raznih nakupaca i vaga.nakupci steluju vage a ako mere na kantar,jedan teg koriste za kupovinu a drugi za prodaju.kako god okrenes kupac je donji.ja imam kantar od prohroma,rucne izrade bez mogucnosti skidanja tega,profesionalno izbazdaren i atestiran.po meni to je najbolje merilo a ako prodajes odjednom veliki broj grla,onda je najbolje otici na najblizi stocni pijac pa izmeriti sve na odjednom na pijacnu vagu.
 
to mi je mnogo njih preporucilo,a jos u okolini postoji firma koja se bavi bazdarenjem i atestiranjem vaga,pa bih i to mogao da odradim.da ne znas mozda kako se krecu cene tih kantara?
 
najbolje ti je da potrazis po seoskim domacinstvima koji su se nekad bavili stocarstvom pa su to ugasili.Prvi razlog je sto su stari kantari pa i mnoge druge stvari koje su pravljene u SFRJ mnogo kva litetniji nego novi,a i cena zna da bude znatno niza.Na primer,skoro je jedan moj drugar prodao kantar koji je nasao u selu kada je preuredjivao staru dedinu kucu za60 e.ispostavilo se da se propisno izglupirao jer kantar je pravio nekada najbolji majstor u Zlatiborskom okrugu,cuveni majstorFORO.Merio je do 120 kg.Ako opet hoces da kupis veliku stocnu vagu.to pogledaj po seoskim zadrugama koje su naravno vecina ugasene pa takve stvari obicno trunu i kupe prasinu po nekim coskovima. :cao:
 
Jedno kratko pitanje u vezi pojilica za ovce,treba da ih montiram ovih dana pa me interesuje koja se visina u praksi pokazala kao najbolja,da ih koriste ovce ali i jagnjad kada malo odrastu?
 
Nazad
Vrh