Soja 2017

Danas neke rupe kopali oko njive pa reko da iskopam jednu u njivi da vidim vlagu. Od prilike je ostalo za jos dve nedelje maximalno, posle toga ne znam sta ce biti.
 
Meni jedan građevinac u nedelju reče da su u lovačkoj njivi (ne znam gde je, možda drugi srbobranci znaju) nešto kopali i da je tri ašova (u dubinu) suvo. Ne znam, nisam proveravao, ali večeras sam malo čistio uvratine, i koliko sam mogao motikom da napravim rupu skroz je suvo. Kad iščupam neki korov, nema crne zemlje na korenu, verovatno se još drži na nitima koje se otkinu kod čupanja. I soja je onako polu klonula, i nisam baš optimista da će izdržati dve nedelje. Pored toga, dobar procenat soje je prelomljen (od vetra) i leži na tlu. Prelom je takav da nema šanse da ta biljka doživi zrelost, još uvek se drži na malom delu kore koja je pored preloma (i troši vodu), ali kako se ide kroz soju sve više ovakvih polomljenih biljki vidim suve. Ovo je prva godina da sam srećan zbog lošijeg sklopa (i u soji, i u kukuruzu).
 
Ako ima vlage znaci da zemlja ostane u grudvi ako je stisnes, a ako se i malo rasipa znaci da je kraj sa vlagom.
 
Ma kakva grudva, prašina... (na dubini koliko sam mogao motikom da napravim a da ne pravim baš vulkanski krater)
 
Kod nas jos uvek ima koliko toliko vlage, ali ne duze od 10-15 dana. Soja je zatvorila redove i sunce ipak direktno ne bije u zemlju i ne isusuje kao sto bi moglo.
Ako ne padne neka kisa mislim da soja nece dati vise od nekoliko stotina kg po jutru. I to ce biti vrlo sareno u zavisnosti od zemljista.
 
WP_20170705_004.jpg
[/URL][/IMG]


Ova prva slika je komsijina (preko puta) soja koja je posejana 15 dana pre moje...jednom ospartana...


WP_20170705_006.jpg
[/URL][/IMG]
OVa druga slika je moja soja,dva puta ospartana i jednom navodnjavana sa 18L/m2... pa kazu nemoj navodnjavati bacas pare bez veze,sad joj od nedelje sledi jos jedno navodnjavanje... :ppozdrav:
 
Druze mogao bi malo vise da napises oko tog navodnjavanja u temi.Verujem da su dosta ljudi zainteresovani za temu pogotovo ove godine samo niko nista detaljnije ne pise.
 



Ova prva slika je komsijina (preko puta) soja koja je posejana 15 dana pre moje...jednom ospartana...


[IMG
OVa druga slika je moja soja,dva puta ospartana i jednom navodnjavana sa 18L/m2... pa kazu nemoj navodnjavati bacas pare bez veze,sad joj od nedelje sledi jos jedno navodnjavanje... :ppozdrav:[/QUOTE]

Po slikama se vidi da su to potpuno dve različite sorte. Ja imam Fantast koji iznese mahune mnooogo kasnije recimo od valjevke.
 
Mogu i ja na 100 m2 da dokažem efekat navodnjavanja(ko razume shvatiće),cisternu od 5000 litara izručim to je 50 lit./m2,a da li smo u stanju i finansijski i vremenski neke veće površine npr. 100 ha. verujem da nismo.Kao prvo ja lično nemam ni jednu njivu pored reke ili kanala,nemamo mi koji se ne bavimo povrtarstvom ni tifon,ni pumpu,ni agregat(imamo traktore umesto agregata a i znam dosta povrtara koji je uništio svoj motor na traktoru vrlo brzo samo vrtenjem pumpe u mestu),ni bunare,ni ništa bukvalno ni jedno crevo,a to sve košta jedno 15.000-20.000 evra da namestiš(e sad mnogi će reći ali subvencioniše država to sve(samo čekajte te pare od njih kada ćete dobiti a ti uložiš danas suvu lovu ili digneš kredit))...Pa sledeće,svaki dan ti treba x litara goriva koji bez para nemožeš da odneseš sa benzinske pumpe,svaki dan treba ustajati i ići napolje(dok ostali koji su dobili kišu prirodnim putem sede u klimatizovanoj kući i kuju planove gde će na more) ili se prčvariti na suncu ili hraniti komarce(možeš da biraš)ili plaćaš svaki dan ili noć nekog čoveka da ti sedi tamo,a ne treba ni to neko će reći ima tifon zaštitu od krađe(dodatna oprema)ali nema zaštitu od prevrtanja topa ili ne daj bože pregrevanja motora pa top baca debelo kod komšije zbog vetra ajmo gazi u blato šteluj top ili smanjivaj pritisak opet treba biti napolju neko...i tako u nedogled sa zajebancijama oko navodnjavanja...Na soji i na kukuruzu se jednostavno ne isplati!!!To se isplati kod povrća gde su jako velika ulaganja po kj. i jednostavno drugačije ni nemože da uspe proizvodnja...Računaj samo krompir od 3 vagona po kj.x 20 din. to je 600.000 din. a kukuruz i soja cirka 100.000 po kj.Toliko od mene(možda sam u pravu a možda i nisam),ako neko ima pozitivnu matematiku navodnjavanja na ratarskim usevima neka iznese...:ppozdrav:
 
Metar kap po kap creva kosta 4 dinara,4000 m po kj,40 procenata je povracaj drzave,izadje 10000 din po kj,nafte treba max 50 l,da bude potop izmedju redova,xeo trosak je 400 kg soje,bunar je trajna investicija,pumpe za kap po kap nisu skupe,lay flat creva za glavni vod 240 dinara metar,ali,ima jedno ali,treba to raditi,lakse je reci ,to se ne isplati,jer,ko ce posle spartanja ici da to sve radi,ratari su razmazeni sto se posla tice.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Kris@
I te kako se isplati navodnjavati u ovakvim godinama.Jer,u pitanju je sve ili nista.Toliko ulozis i na kraju nista.Pogledaj kolege u Grckoj sve se navodnjava.Prolazi vreme kada smo mogli tako,a dolazi kada ce se vratiti na to da se manje radi a sve pod zalivom.
Prenecu vam sam to da jedan dobar zaliv ,to racunam normu od 30 + litara po ha kosta od 2500 do 3000 po jutru.U ovakvim momentima mislim da nije puno dati za dva zalivanja 50 evra po kj jer ako ne zalijes imas 0 a ako to odradis imas vrhunski prinos.
Ja sam inace juce prekinuo zalivanje jer mi se desava da od mlaza iz topa pocne padati kukuruz.Pomislice svi diabrotica ali nije nekako se jos nije ukorenio i poveca je dizna bila a norma velika.Voleo bih ako neko ima iskustva sa zalivanjem kukuruza da pojasni nesto mi ne stima.Nikola indjija je radio mogao binda se javi.
Pozdrav
 
Aj dođi molim te instaliraj mi na 20 ha,platiću ti tu cifru koju si naveo,a ostali troškovi oko goriva i svega su moji...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh