Soja 2017

19621459_1948603115375211_217923159_n.jpg

19621377_1948603022041887_1512033363_n.jpg

BORIMO SE
 
Neke godine špartam jednom, a neke dva puta. Češće jednom. To je zbog toga što više volim da prvo prskam soju od uskolisnih korova pa da param, da se to obavi pre cvetanja soje. Pa posle 2-3 nedelje špartanje, a tad soja već bude velika pa nema vremena za još jedno. Naravno to zavisi od godine, nekad sirak izađe ranije, nekad kasnije, nekad bude hladno pa se ne prska zbog slabe efikasnosti, itd. Uglavnom bilo je i godina gde sam prvo oparao pa tek potom kad izađe sirak prskao. I onda posle 2-3 nedelje još jedno paranje. Ali ta varijanta mi se manje sviđa...

Doduše, imam i jednu nedoumicu oko tog kasnijeg paranja: kako se paranje već velike soje odražava na cvetove soje. Prilikom paranja podigne se oblak prašine koji bukvalno stoji između redova i "zaguši" soju. Kako ta prašina deluje na otvoreni cvet, da li ga prekrije pa da se ne desi oplodnja, da li ostaci herbicida iz te prašine mogu da utiču na taj cvet, itd. ? Ako neko od učenijih forumaša zna nešto o tome neka napiše...
 
Dukej, trazis dlake u jajetu:osmeh: suvise se sekiras zbog nepotrebnih stvari! Nista ne moze bitnije biti od dobrog prskanja, dakle suzbijanje korova i redovne padavine koje su najbotrebnije soji za odlican prinos!
Cak sam 2014 video a i naisao na parcele koje smo usluzno radili da su bile sa puno korova a prinos nije izostao! Do takvog fenomena je kisa bila kriva!:ppozdrav:
 
Ne sekiram se ja zbog paranja, već što nas kiša zaobilazi. A ovo oko paranja radim kako radim, samo svake godine vidim istu sliku (donji spratovi siromašni) pa reko' ajd' da pitam imali to svarno neke veze...
 
I ja moju planiram da oparam još jednom, tolko je dobra, a kanda malo i štuca, pa da joj dam malo vode paračem...:osmeh:
 
Sam sebi sam pokazao da nisam bio u pravu. Ako se neko seca obelezio sam vunicom skvrcene listove koji su posledica zanosenja kukruzne hemije sa komsijske parcele. Bio sam misljenja da ce se vremenom ti skvrceni listovi ispraviti i rasiriti, i da samo novi mladi lustovi bivaju skvrceni. Sinoc sam potrazio te moje vunice i video da nisam bio u pravu i da su skvrceni listovi i dalje skvrceni. Uzgred, na toj parceli tek nakon nekih 4-5 kj dalje od kukuruza mogu da pronadjem po koju mahunicu, a blize nema ni jedne iako uredno cveta. Imam jos jednu parcelu soje tacno preko puta lenije od ove parcele, i tamo nalazim mahunice sto znaci da vremenske prilike nisu krive za izostanak mahuna pored kukuruza.
a51df4bb1d2cc542ca0bfaa973b3f30d.jpg
0ada9aa7ba6fcbc540ca9bee9cc40b32.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Dikamba , zanimljivo je da je najveće raznošenje u stranu kada uopšte nema vjetra :sta: Prskanje može biti uradjeno potpuno ispravno , isparava se diže i lebdi .
 
Gledam po ataru te ukvrcane soje, ima soja gde su kukuruzi 2-3 njiva od ukvrcane soje. Na jednoj njivi komsija oko mene ima soju i levo i desno (isti komsija) ja sam prskao dikambom i vetar je bio oko 2.5m/s zanosenje magle evidentno bilo. Njegovoj soji ne fali apsolutno nista, ima porast i sklopila redove lepo iako je na 70cm. Nekako ima tu jos neki faktor sem dikamba + vetric ili lebdenje.
 
Pre neki dan video sam parcelu od nekih 2 kj sa sojom gde su uzasno listovi skvrceni a u okolini bar nekih 600 m nema ni jedan kukuruz! Tu sigurno nije mogla stici nikakva Dikamba!

@ Bojcetic 100% je u pitanju i drugi faktor!
 
Kod mene skvrcni listovi do pola parcele, nekih 180m, posle normalna soja. Jedan komsija ima kukuruz a drugi soju. Inace soja koju sam zalio 22. juna ima vec lepih mahuna i sklopila je redove, visoka, jedva sam Fergom uspeo proci kroz nju. Ne zaliveni deo stidljivo formira mahune i veoma lose izgleda.
 
Gledam po ataru te ukvrcane soje, ima soja gde su kukuruzi 2-3 njiva od ukvrcane soje. Na jednoj njivi komsija oko mene ima soju i levo i desno (isti komsija) ja sam prskao dikambom i vetar je bio oko 2.5m/s zanosenje magle evidentno bilo. Njegovoj soji ne fali apsolutno nista, ima porast i sklopila redove lepo iako je na 70cm. Nekako ima tu jos neki faktor sem dikamba + vetric ili lebdenje.
To ti je od imazamoksa i necega na toj bazi ja sam primetio te simptome gde sam radio vecu soju sa korumom i saltusom.Pogotovo gde sam davao jacu dozu zbog ambrozije.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ma kod mene je od Dikambe (komšija mi je potvrdio da je prskao sa dikambom, obične dizne ima, a u to vreme je duvala košava a moja njiva je iza njegove u pravcu duvanja košave), ne može biti ni od čega drugog. Moja parcela je 6.7kj i skvrčenost listova se smanjivala kako se odmiče od kukuruza. Da je nešto od hemije u soji onda bi bila cela parcela ista, a nisam ni koristio imazamoks. Osim toga, ova parcela je poslednja prskana, 4ta i 5ta prskalica, tj. da je nešto sa prskalicom (npr. neoprana od prskanja druge kulture) onda bi se efekti videli i na dugim parcelama gde su bile prve 3 prskalice. A nigde nema problema osim na ovoj parceli (imam 18kj soje u 5 parcela)...
 
Nazad
Vrh