Soja 2017

Kris@
I te kako se isplati navodnjavati u ovakvim godinama.Jer,u pitanju je sve ili nista.Toliko ulozis i na kraju nista.Pogledaj kolege u Grckoj sve se navodnjava.Prolazi vreme kada smo mogli tako,a dolazi kada ce se vratiti na to da se manje radi a sve pod zalivom.
Prenecu vam sam to da jedan dobar zaliv ,to racunam normu od 30 + litara po ha kosta od 2500 do 3000 po jutru.U ovakvim momentima mislim da nije puno dati za dva zalivanja 50 evra po kj jer ako ne zalijes imas 0 a ako to odradis imas vrhunski prinos.
Ja sam inace juce prekinuo zalivanje jer mi se desava da od mlaza iz topa pocne padati kukuruz.Pomislice svi diabrotica ali nije nekako se jos nije ukorenio i poveca je dizna bila a norma velika.Voleo bih ako neko ima iskustva sa zalivanjem kukuruza da pojasni nesto mi ne stima.Nikola indjija je radio mogao binda se javi.
Pozdrav
Ja secerac radim rasprskivacima,ima slabiji koren,ne pada,diznu smanji...

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam batalio navodnjavanje sa tifonom fi 63 280 metara bukvalno 2 hektara mozes da zalivas kakotreba sve vece po vrsine nema nikakav efekat,kap po kap je lakse posraviti pocetkom juna i sa dosta manje vode vrhunske rezultate + djubriva mozes kroz creva pustati.
 
Zasto niko nije napisao da ta creva od 4-5din misevi izgrizu za 24 sata na 1001 mestu. Treba non stop ici i spajati gde je progrizeno. Crevo koje mis ne moze da grize je 20+ dinara i sve duzine preko 150m je diskutabilno odnos vode na pocetku i na kraju. Malo sam se udubio u tu tematiku i nimalo to nije pravolinijski lako resiti.
 
Zasto niko nije napisao da ta creva od 4-5din misevi izgrizu za 24 sata na 1001 mestu. Treba non stop ici i spajati gde je progrizeno. Crevo koje mis ne moze da grize je 20+ dinara i sve duzine preko 150m je diskutabilno odnos vode na pocetku i na kraju. Malo sam se udubio u tu tematiku i nimalo to nije pravolinijski lako resiti.
Kao prvo,to sa mosevima nije tacno,nisu to jagode,da je kap po kap cele godine u njivi,duzine do 200 m sa kapaljkama na 20 cm ne gube na pritisku na kraju reda,bunar na sredini njive i nema problema sa pritiskom,da je to sa misevima tacno,niko u povrcu nebi kap po kap koristio.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Koliko da kosta navodnjavanje,da se izracunati,koliko kosta 200-300 kg soje po kj bez istog,minus teski.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Košta toliko kad ti je već sve tu i opet neračunaš sebe...:ppozdrav:

A u kojoj smo mi to matematici racunali nas rad?
Kad bi ga izracunali ko zna da li bi imali racuna.
Zato smo i seljaci.Jedan deda kod nas kaze ko drzi digitron paorluk ne radi.
Zalosno ali tako.
Kris naravno da oprema kosta kao insve drugo.Muka jeste ali to je sto je.Lepo mi je tata govorio "uci Dejane" a ja samo odgovarao "ocu tata!".
 
Pedja u malinama kod druga smo menjali sva creva na okiten od 40dinara za metar. Za mesec dana su razbili da je bilo neupotrebljivo. Mozda nije imao srece sa lokacijom njive.
 
Savacoop,nazoves,proveris cene,pozz.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
Nisam ja sporio cene u Savacoopu,nego sam te pozvao da mi instaliraš to sve na 20 ha...Platiću ti...A nećeš ni za pare...Pa neću ni ja po ovom suncu...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

A u kojoj smo mi to matematici racunali nas rad?
Kad bi ga izracunali ko zna da li bi imali racuna.
Zato smo i seljaci.Jedan deda kod nas kaze ko drzi digitron paorluk ne radi.
Zalosno ali tako.
Kris naravno da oprema kosta kao insve drugo.Muka jeste ali to je sto je.Lepo mi je tata govorio "uci Dejane" a ja samo odgovarao "ocu tata!".
Sve je to tačno što si napisao i nisam ja sporio ni jednog momenta da se nevidi razlika na zalivanom nego obim posla je ogroman i zahteva puno fizikalije i puno finansijskih sredstava u samom startu,koje ovog momenta retko ko ima da svu svoju površinu bilo 1 ha,10 ha ili 100 ha u pitanju zalije pošteno...:ppozdrav:
 
A da... Da kopam bunar na sredini njive necu, jer onda tu moram da pazim sta god da radim. Sta cemo sa njivom od 824m? A sta sa njivom od 1300m? A to je ogroman posao, razvlacenje na 1kj malina smo radili 2 dana. Medjured malina je 2.8m, a kukuruza/soje 0.7m. Nek rodi manje, i nasa ledja valjda imaju cenu:ppozdrav:
 
Bojim se da ce ovakvih godina biti sve vise.
Problem je sto nas ministsrtvo ne j dva posto.skupo gorivo,na bespovratna sredstva zskoplikovano sko tacku na j ne stsvis odbijen si.
 
Pogledajte realno proslih 3-4 godine su sve bile solidne prinosom. 2012 je poslednja losa prinosom godina (finansijski je bila odlicna kod sve podvucem). Ove godine ce se malo odmoriti zemlja i rodice malo manje. Prevucemo lakse, skladistiti, valjda ce cena kompenzovati deo izgubljenog prinosa.
 
Bojim se da ce ovakvih godina biti sve vise.
Problem je sto nas ministsrtvo ne j dva posto.skupo gorivo,na bespovratna sredstva zskoplikovano sko tacku na j ne stsvis odbijen si.
Razmišljam i ja u tom pravcu,lagao bi ako bi reko da ne i nebojim se ja ni od posla...Samo opet treba to sve negde načeti i malo sesti i izračunati kako bi to izgledalo sve u stvarnosti.Imam na 30 mesta njive od 1 ha-8 ha,to je 30 bunara minimum(znak pitanja hoće li uspeti svaki,koju količinu vode ću imati iz uspelih) parcele su mi od 350m do 650m dužine to znači da tifon mora da bude najveći od bar 500 metara koji je i najskuplji a možda mi nije ni jedan tifon dovoljan,itd.itd.itd.
 
Metar kap po kap creva kosta 4 dinara,4000 m po kj,40 procenata je povracaj drzave,izadje 10000 din po kj,nafte treba max 50 l,da bude potop izmedju redova,xeo trosak je 400 kg soje,bunar je trajna investicija,pumpe za kap po kap nisu skupe,lay flat creva za glavni vod 240 dinara metar,ali,ima jedno ali,treba to raditi,lakse je reci ,to se ne isplati,jer,ko ce posle spartanja ici da to sve radi,ratari su razmazeni sto se posla tice.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока

Mislim da si se negde zaracunao kako na KJ 4000m kpk creva?Ako svako crevo stavljas uz red treba ti duplo vise creva kpk za 1 kj!

- - - - - - - - - -

Metar kap po kap creva kosta 4 dinara,4000 m po kj,40 procenata je povracaj drzave,izadje 10000 din po kj,nafte treba max 50 l,da bude potop izmedju redova,xeo trosak je 400 kg soje,bunar je trajna investicija,pumpe za kap po kap nisu skupe,lay flat creva za glavni vod 240 dinara metar,ali,ima jedno ali,treba to raditi,lakse je reci ,to se ne isplati,jer,ko ce posle spartanja ici da to sve radi,ratari su razmazeni sto se posla tice.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока

Mislim da si se negde zaracunao kako na KJ 4000m kpk creva?Ako svako crevo stavljas uz red treba ti duplo vise creva kpk za 1 kj!
 
Nazad
Vrh