Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Soja voli ritove, dolje i sva ostala mesta gde se voda najduze zadrzava. Ne mislim da lezi voda nego da je najbliza povrsini. Soja voli vodu, a zemljiste joj je najmanje bitno kao i kolicina hranjiva u njemu. Soja je korov da veci ne moze biti i oko nje nema puno mudrolije, voda i da je relativno cista. Ima ljudi koji soju na soju seju i vise od 10 godina i bude odlicna a da pri tom ne bace ni zrno vestaka.
Ima istine,ali(uvek postoji ono ali) losa zemlja nikad ne da kao dobra...covek na dobroj,lakoj zemlji uzore na 15 cm(nema potrebe dublje),u prolece prodje jedan prohod bilo cim...setva,jedno prskanje i kraj...losa zemlja,dolja,tvrdi rit-oranje na 25,NE sme plice,inace dzaba sve,eventualno i tanjiraca +,zatim obavezno potopi na zimu i rano prolece,pa ispustanje vode-ledja odapnu,a djubra ako si bacio-samo mu se kanal raduje,jel sve voda odnese(azot)...pa zatim dva prohoda setvospremaca(nuzno lomljenje s opruga neizbezno),setva,dva prskanja,dva kultiviranja(inace pukotine za pola noge)...i zakljucak-onom na lakoj zemlji uz sprdnju rodi 20,a zna i vise-a vamo dobijes 10 do 15,i to te taj prinos kosta ko Svetog Petra kajgana...
 
Ima istine,ali(uvek postoji ono ali) losa zemlja nikad ne da kao dobra......
Meni treba soja za jednog tovljenika (svinju), to je oko 12ari soje da posejem, u proseku za 10meseci za jednu svinju bi to trebalo da bude Ok.Problem je kombajn,jer kad dodje vreme žetve, teško dočekati red da dodje na tvoju parcelu, pa pitam da li se to isplati ručno odraditi?Nije to puno 12ari, bolje ručno i ne boli glava, nego čekati kombajn da li će ili neće doći.Nisam sejao soju, ali mi izgleda kao slična pasulju.Ako se lako odvaja od mahune kao pasulj, kada se osuši na rozgama, onda ne bi bio problem.Imate li neki savet u vezi toga?
 
Pisalo se ovdje o GMO soji evo šta se danas desilo kamionđija vozio od nas za Bosnu i dovezo na odredište da bi silosi utvrdili da je soja Gmo navodno ce ici na "spaljivanje" po zakonu bi trebala, znamo i tko je dovezo taj dan su dvojica vozila i kod jednog je sjeme bilo krupno kao kliker bilo čudno al odkud znaš, i hvalio se da je to neko alžirsko sjeme i eto šta se desi !
 
Konačno danas počeo soju . Prinosom prezadovoljan , nije ni izbliza ličilo na tolko , krug od 5 redi dužine 1.5km skoro pun bunker claasa , malo mjesta ostane . Oko 2500kg/ha , kako je državna zemlja , neorana , kasno radjeno i bez djubra , dobro je . Sutra manje parcele gdje bi trebala biti bolja.

DSC04079_zps01289b86.jpg


DSC04082_zpseac3216a.jpg
 
Ni jedne mahune pukle nisam vidio , nosio uzorak prije dva-tri dana i vlaga bila 12.3% , mada mislim da je u prosjeku bila i 13-14% .Bio je mraz još prije 15ak dana pa zato izgleda sve sprženo pa i trava .

Inače obilazio sam je i radio svoju "šut" metodu koja je rekla da nije hitno .
 
Evo od danas . Ove godine obaram neke lične rekorde , evo i u soji . Na ovaj parceli danas oko 3800 kg sa ha . Bog nas nagradio ove godine pogodnim vremenom , prvo nas zakočio da nemožemo rano sijati ni kukuruz ni drugo , a onda te kasnije sjetve dobile kasnije kišu i ladnije vrijeme . Detalj sa kombajna :

[video=youtube_share;yk_uUnBImDs]http://youtu.be/yk_uUnBImDs[/video]
 
Meni reče žena na prijemu soje : " Navrati na šljunkaru usput kad već ideš prazan kući ." Što ? " Natovari prikolicu zemlje , kolko si zemlje dovezo , sigurno će ostati rupe na njivi " :haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh