Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam ju zaljevo niti ista drugo posijana je kad sam ječam skinio mislim da je datum bio oko 20-25.6, vidi meni se to isplatilo ja sam samo posijo i to je to, a ovo sto sam prodo nije postrna soja to sam ja kupio od jefnog poznanika sa njive nitko mu nije htio uzet posto je bila puna suncokreta i pita mene hocu uzet i ja kzem ocu za 3000kuna 40m on kaze ajde moze i ja uzmem to istovari u jumbo vreće i jucer me zvali i ovi danas odvezli, ja sam isto svinje hranio s njom sa suncokretom je zakon za svinje !
 
Jedan od zaključaka koji sam izvukao ove godine je da soju nikad nije kasno sijati.

U pravu si i rodice normalno ako bude imala dovoljno vlage. Nasa najkasnija soja koja se po prinosu nije razlikovala od one na vreme posejane je bila posejana 17 juna. To je bilo one kisne 2010 godine. U jednoj vecoj parceli je voda unistila nekoliko fleka koje su bile otprilike 5 KJ i zato je presejana tako kasno. Nismo ranu sortu sejali nego najobicniji Balkan. Kombajnirali smo je desetak dana posle one koja je posejana na vreme.

Ovako je to izgledalo 25 septembra kada sam kombajnirao onaj deo koji je bio sejan na vreme i nije unistila voda:

biw08h.jpg
 
Poslednja izmena:
juce ovrsena sava sa 2,5 jutra dala ravno 4600 kila ili 1840 kila po jutru,ocekivao sam vise ali to je sto je.ostavio sam je kuci da ceka bolju cenu.po meni bolja cena je 55 dinara.troskovi po jutru su mi 37000 dinara.u jesen 100 kila mapa po jutru,jedno spartanje i jedna folijarna prihrana ekobusterom.vlaga je bila 14,7%

Ovo je moj post od 22.septembra,samo što je kaliralo 60 kila od tada.
 
U redu sad vidim u čemu je razlika jer sam na nekim parcelama imao tolki rod , ali prodavao sam po dosta nižoj cijeni i kupovno sjeme je bilo pa je zato manja zarada .:ppozdrav:
 
Da li neko zna sajt ili link gde se moze videti piosejana soja u psenici.Negde sam to video prosle godine a sad nemogu da nadjem.Sejana je soja sejalicom sa diskosnim ulagacima posle prskanja psenice od korova a kada je psenica uzrela ovrsena na nekoj srednjoj visini tako da je soja ostala i stigla u jesen za vrsidbu.Ako neko to ima na kompu dajte da pogledamo.
 
Ima sanse da se proba, samo ne vidim kako se tu boriti od korova bez GMO (da i psenica i soja bude RoundUp resistent).
 
Nece tu nici nikakav korov jer je povrsina kao pod malc folijom od zetvenih ostataka i nepokosenih delova psenice bitno je da soja nebude pokosena sa psenicom.Ove godine imam samo 0,8he psenice i bice ogledno polje sa ovim primerom.Jedino neznam da li da idem sa sejalicom za zito ili sa kukuruznom sejalicom da posejem soju.Sigurno necu moci da imam pravac kao na slici jer je ovde psenica malo sire posejana.Najbolje bi bilo po mom misljenju sa diskosnom sejalicom za sirokoredne useve da se poseje.
 
Ipak treba dobro promisliti o herbicidu koji se koristi u pšenici (ako se koristi ) znog rezidualnog dejstva . Dalje mora tajming sjetve biti izuzetno precizan . Onda valjda joj neće smetati isjeckana slama koja ju prekrije . Onda moraju biti stalni tragovi prilagodjeni sijačici , pa opet će biti kolko tolko štete na pšenici prilikom sijanja . Inače dobra ideja .
 
Vodi računa o širini redova da "trag" od kombajna ne gazi soju dok vršeš žito !
 
Ako posejes pneumatskom sejalicom tako neselektiranu soju onda nece biti apsolutno dobro to sto radis! Ako posejes zitnom treba dosta povecati kolicinu semena po kj. po meni za skoro 50% i opet se postavlja pitanje dali ce ispasti dobro?!
Bez ljutnje ali takvo seme koje je mnogo polomljeno, plus mnogo trulog zrna ja ne bi nikad posejao. To ne lici ni na sta! Jako velik rizik a danas ne vredi se igrati, narocito sa semenom!:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh