Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Oni ovde pod pojmom staro seme podrazumevaju sojo od dve godine a ne onu koja je vrsena prošle jeseni , to je valda novo seme . Tako sam ja shvatio . Jer svako seme preko zime izgubi malo klijavosti a ako ostane još jednmu zimu onda izgubi i do 30% a ako ostane jos jednu izgubi i do 70% itd i todase čuva u adekvatnom prostoru .
 
Oni ovde pod pojmom staro seme podrazumevaju sojo od dve godine a ne onu koja je vrsena prošle jeseni , to je valda novo seme . Tako sam ja shvatio . Jer svako seme preko zime izgubi malo klijavosti a ako ostane još jednmu zimu onda izgubi i do 30% a ako ostane jos jednu izgubi i do 70% itd i todase čuva u adekvatnom prostoru .
Sto ne mora da znaci. Ako nije bila izlozena vlagi.
 
Jel neko radio soju postrno , poslije pšenice , naravno sa navodnjavanjem , jel ima šanse. (Ako ne stigne bar će biti dobro zeleno djubrenje)
 
Kod nas PIK Becej to radi ali sa intenzivnim navodnjavanjem i to posle graska koji dospeva pre jecma i psenice.
 
Veliki pozdrav od novog clana za sve. Hteo sam da pitam za par informacija u vezi setve soje posto sam se odlucio na to za ovu godinu. Na oko 1h i 30ari bi posejao soju pa sam pred zimsko oranje izvukao i razbacio stajsko djubre,sem jedne parcele od oko 45ari,a za nju sam planirao AN da bacim,jel to ok i koliko ga baciti? I koliko sam citao o soji po forumu mislim da cu se odluciti za Savu!
 
Samo spremi dosta para za hemiju i blagovremeno je primeni, inače ćeš imati zanimljiv sport ručnog čišćenja korova u soji.
 
Uslov za brzo skontanje u zastitu bilja je bacati stajsko djubrivo a potom soju sejati. Tako da sto Branko rece spremi se da u par navrata dobro isprskas ako ti nije do cupanja preko cele godine.
 
ma kakvo cupanje i ciscenje rucno,nema od tog posla nista. nego citam po forumu da se ljudi odlucuju da nakon setve isprskaju totalom,jel to ok?
 
Jeste OK,ali gde semena ima na stotinehiljada i rizoma na izvoz,to neće rešiti probleme ni pola,u takvoj situaciji samo fifika je spas
 
Jeste to dobra stvar ali onda trebas pospremiti njivu za setvu sto ranije pa je onda ostaviti dok su korovi velicine 10-15 cm sejati kroz te korove pa nakon 2-3 dana isprskati totalom. Nakon nicanja sledi korekcije za sirokolisne korove do trece troliske pa zatim za sirak.
 
Ma samo se šalimo , nego Peet , ok ti je plan , ali prokleti korovi uvjek iznova niču , i šta ti znači da ih upoloviš , ma da ih desetkuješ na taj način opet ima dovoljno za nicanje i da ti zagorčaju život .
 
Nemam čega da se plašim,imao sam je pre 5god,4puta sam prskao sa 6l/ha,pa zamislita kakva je bila njiva,i kakvu bi matematiku imao sa redovnom sojom da bude čista,otad nemam,ali za slične njive nema opcija B
 
Drustvo hteo bih prvi put ove godine da zasejem soju na nekih 1 ha,e posto kod nas to niko ne seje i nemam kog da pitam,interesuje me sledece,pa kog ne mrzi neka mi odgovori:osmeh:.Seje se kukuruznom sejalicom to znam,kog datuma se seje?Koliko je kg semena potrebno za jedan ha,koje seme mogu odmah da upotrebljavam za tov junadi,a da ne mora da ide na preradu,.Djubrenje kolko i sta,isto tako i prskanje od korova cime i kad?Za zetvu cu da pitam kad dodje vreme za to,previse pitanje al to vam je:bravo:
 
Seje se kad i kukuruz,seme ako kupuješ kupi 100kg za hektar,ako misliš da ćeš moći rasporediti možda je i 75kg dovoljno! što se sorte tiče za lanu sam siguran da preživarima nemora da se prži,ali to pitaj stočare,bolje znaju! Djubrenje ako je njiva u dobroj kondiciji netreba ništa,ako nije,po meni je trebalo da se zaore,ali ako imaš viška para ti baci! Što se prskanja tiče,da neidem u jako opširno,šta bude od trava i koliko,puno,srednje,malo?
 
Drustvo hteo bih prvi put ove godine da zasejem soju na nekih 1 ha,e posto kod nas to niko ne seje i nemam kog da pitam,interesuje me sledece,pa kog ne mrzi neka mi odgovori:osmeh:.Seje se kukuruznom sejalicom to znam,kog datuma se seje?Koliko je kg semena potrebno za jedan ha,koje seme mogu odmah da upotrebljavam za tov junadi,a da ne mora da ide na preradu,.Djubrenje kolko i sta,isto tako i prskanje od korova cime i kad?Za zetvu cu da pitam kad dodje vreme za to,previse pitanje al to vam je:bravo:
Druže ja bi ti rado pomogao al neznam ništa o tvojoj sejalici za kukuruze(jel pneumatska?,koje je marke?),kod pneumatske moraš da menjaš ploče za soju,a takođe neznam ništa ni o tvom hektaru(jel đubrena dosad ili nije?,jel čista ili prljava?,šta imaš uglavnom od korova?itd.),prskanje protiv širokolisnatih korova se vrši do druge trolistke soje.Količina semena ti zavisi od krupnoće semena i koliko hoćeš razmak u redu.Ali od prilike ti treba 70-80 kg/ha.I ja sam čuo kako ti već član mindjušar rekao za sortu Lanu,da može bez termičke obrade da se da stoki.Optimalni rok za setvu je isto kao i za kukuruze u tvom kraju.Soja se kombajnira septembar-oktobar,a nekad i krajem avgusta(kad je sušna godina).
 
Druže ja bi ti rado pomogao al neznam ništa o tvojoj sejalici za kukuruze(jel pneumatska?,koje je marke?),kod pneumatske moraš da menjaš ploče za soju,a takođe neznam ništa ni o tvom hektaru(jel đubrena dosad ili nije?,jel čista ili prljava?,šta imaš uglavnom od korova?itd.),prskanje protiv širokolisnatih korova se vrši do druge trolistke soje.Količina semena ti zavisi od krupnoće semena i koliko hoćeš razmak u redu.Ali od prilike ti treba 70-80 kg/ha.I ja sam čuo kako ti već član mindjušar rekao za sortu Lanu,da može bez termičke obrade da se da stoki.Optimalni rok za setvu je isto kao i za kukuruze u tvom kraju.Soja se kombajnira septembar-oktobar,a nekad i krajem avgusta(kad je sušna godina).
Sejao bi je mahanickom olt sejalicom na 70 cm u redu,njiva nije djubrena jer sam je kasno uzeo u zakup pa sam je samo izorao pa ne znam sta da bacim,a od korova ne znam sta ima jer je prvu put radim znam samo da je pre toga bila psenica.Zanima me jer soju mogu da isprskam zemljisnim herbicidima kao i sto moze kukuruz i kojim?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh