Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ostalo mi je 50kg semena soje Galeb od prošle godine, pa ne znam da li je to seme dobro posejati ove godine?
Koliko se smanji klijavost semena?
 
Ja sam prosle godine sejao nekoj starijoj zeni soju,i nije imala za svu povrsinu,falilo za oko pola lanca-kaze ima neko seme kuci jos...kada smo dosli,na deklaraciji je pisalo da je 2008 godine pakovano...bilo je i pojedenog od miseva-preko volje strpam to u sejacicu i posejem.rezultat-nicanje,napredak i rod na oko se nije razlikovao prema semenu od te godine.
 
Branko,možeš i sam ispitati klijavost tog semena što ti je ostalo od prošle godine.
 
Kako sam ja shvatio Brankovu problematiku,da mu je ostalo 50kg soje od prošlogodišnje setve,takvu sam imao i ja dilemu pre par godina,pa sam posejao 50zrna u žardinjeru i stavio u prozor,iznad radijatora,pa je niklo neverovatno 2 biljke,a moglo bi se reći nijedna normalna,tako da se ja nebi upustio u takav rizik da posejem takvo i slično seme
 
Ostalo mi je 50kg semena soje Galeb od prošle godine, pa ne znam da li je to seme dobro posejati ove godine?
Koliko se smanji klijavost semena?

Branko ni pod tačku razno nemoj sejati staro seme soje, ovo ti govorim iz iskustva pošto sam sejao ljudima uslužno nekoliko puta i uvek je bilo problema sa nicanjem(50% manje nicanje). Evo primer, čoveku posejem 5kj soje od toga 3 džaka staro seme i 2 novog, ovo gde je bilo staro seme nije niklo pola (retko) a ovo sa novim super, tačno u red se ocrtalo dokle je staro a dokle novo.
 
@ Sale ratar

Kakva su ti iskustva sa Idilom? Ovo društvo oko mene je jako hvali, tako da sam rešio da uzmem 200kg od brata (taman za 4kj) i probam je. Inače, i moja iskustva sa Savom su odlična, i prošle i pretprošle godine je bila odlična, u proseku bolja od Selsema. Jedina mana joj je (za mene) što joj slama nije toliko kalorična (za grejanje) kao Selsem sorte...

Dukej, Idile sam imao prošle godine samo 16 redi na duž (20 redi kj) dobio džak semena od kolege i posejem da joj uhvatim seme.Jedna odlična sorta što se tiče prinosa i opšteg izgleda biljke tokom vegetacije,inače druga grupa zrenja, dobro podnosi sušu, izgled biljke u vršidbi svetlo žute (kao balkan), dosta dobro stoji (u odnosu na savu koja hoće da polegne ko tepih),zrno svetle boje (kao balkan), donji spratovi izuzetno krupno a gornji srednje krupno zrno jajastog oblika (50-50%).Nažalost nisam je ostavio za seme pošto se jako lupala prilikom vršidbe(oko 50% jako se razočarao kad sam video toliki lom) iako sam je ovro sa 15,2% vlage (inače su se sve sorte manje više lupale sezone 2011) a što se tiče prinosa na tih 16 redi je 2100kg što mu dođe 2600kg po kj.Inače žao mi što nisam ostavio za seme pošto sam je zadnju ovro i predao pa nisam ni znao dok je nisam izmerio koliki je prinos.Inače mana po meni (kolko je mana) što joj je zrno nejednako i što se jako lupala zbog te njene krupnoće (mada je ova godina posebna priča što se tiče vršidbe soje) što neznači da će se dogodine lupati prilikom vršidbe.Ako nađem seme negde sejaću je ako ne onda ću na institutu uzeti rubin a sava znači po meni vodeća sorta (najzastupljenija kod mene).
 
Ili ja ne razumem o cemu pricate ili je nesto sasvim drugo u pitanju. Pa ljudi soja nije hibrid, ja od 2000 god nisam ni jedno zrno uzeo iz zadruge, svake god. od svoje soje ostavljam za seme i stalno tako u krug vec 11 god. Nikakav problem sa nicanjem nisam imao zbog semena osim kad nije bilo dovoljno padavina a soju sam posejao sa zitnom sejalicom. Ako na prolece imam viska semena to bez ikakvih problema sejem naredne godine. Bitno je samo da ne bude tretirano nitraginom. Sortu koju sejem je Balkan.
 
Zna se cena semenske soje, 66 din/kg (cena ista kao i prošle godine) stim da je trenutno nemaju u prodaji, kako mi je rekla ona žena danas tamo imaće od ponedeljka...

I da, sve sorte koje su imali prošle godine imaju i ove godine u ponudi, uključujući i Balkan...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh