Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice setve soje kod nas se seje mnogo vise na 50 cm a ima onih koji seju na 70 cm razlike u prinosu nema, bitan je sklop tj. broj biljaka po ha. :ppozdrav:
 
Prosli su dobro...prinos je bio dobar, prinosa se tacno ne secam, ali je moj starac sa njima radio i bio je jako zadovoljan. Prednost takve setve je sto nema medjuredne obrade...Obrati paznju prilikom setve na broj biljaka... :ppozdrav:
 
Prica o istom prinosu soje sejane na medjuredni razmak 50 i 70 cm ne pije vodu.
 
Kakvo je tvoje iskustvo,ja sam hteo ove god.da sejem na 70 dosad sam sejao na 50,mrzi me da širim traktor i skupljam sejač,negde sam pročitao činimi se da si i navodnjavao :cao:
 
Kod nas u ataru,a koji se smatra za jedan od najpovoljnijih za soju,nema ama bas nikakve razlike.Mi smo sejali i na 50 i na 40 u dvored i na 70 i nema nikakve razlie. Fora je maksimalno smanjiti troskove obrade,to jest spartanja,pa ce mo oce godine expermentalno posejati 6 kj na 25 cm razmaka. Soja ce mnogo brze zatvoriti redove i smanjce se gubitak vode,a i korovi ce ostati bez sunca. Gledao sam malo kako ameri to rade pa reko da probamo i mi.
 
Paore sve je to ok, ako ti krene "kerece grozdje",kukala ti majka.Ima tu kod mene ljudi koji seju i tako na 25 i nista bolji prinos nisu imali a postoji jos jedno ako polegne, lisce koje odpadne zadrzi se na tim isprepletanim biljkama i onda prasine ko da kupis zemlje...strasno
 
Kerece grozdje neces resiti spartanjem,samo hemija. Sto se tice te prasine to je veruj mi najvise do sorte i nema veze sa medjurednim razmakom. Mi uglavnom sejemo na 50 i 70 razmaka i nema nikakve razlike i jedini uslov je da se oredelis za ramak jeste sta ko ima od mehanizacije.
 
paorpaor je napisao(la):
Kod nas u ataru,a koji se smatra za jedan od najpovoljnijih za soju,nema ama bas nikakve razlike.Mi smo sejali i na 50 i na 40 u dvored i na 70 i nema nikakve razlie. Fora je maksimalno smanjiti troskove obrade,to jest spartanja,pa ce mo oce godine expermentalno posejati 6 kj na 25 cm razmaka. Soja ce mnogo brze zatvoriti redove i smanjce se gubitak vode,a i korovi ce ostati bez sunca. Gledao sam malo kako ameri to rade pa reko da probamo i mi.
Zbog ovoga preferiram setvu na 50cm i ima razlike ali prošle godine me je to možda koštalo prinosa jer posle onih 60l kiše u žetvi je obolela, bela trulež, dok kod komšije na 70cm toga nije bilo. Dosta zavisi i od sorte ali pri razgovoru sa stručnijim licima najviše je razlog slabije provetravanje na 50cm, pri tako obilnim padavinama.
 
Ja sam sejao na 35 dve godine mašinom za kuruze (posejem jednom pa onda opet istu njivu ponovo) tako da dobijem razmak na 35.Ove godine mi ne pada na pamet jel BEZ ŠPARTANJA NEMA NIŠTA. :cao:
 
MILOŠ D.T je napisao(la):
Ja sam sejao na 35 dve godine mašinom za kuruze (posejem jednom pa onda opet istu njivu ponovo) tako da dobijem razmak na 35.Ove godine mi ne pada na pamet jel BEZ ŠPARTANJA NEMA NIŠTA. :cao:
Zavisi od njive gde seješ i korove kako ispratiš. Znam pojedince koji i tako a i sejalicom za žito seju a kad im vršim prinosi ok a korova nema.
 
Spartanje uopste nije neophodno,bar se tako kod nas pokazalo. Nema pravila sto se tice te agro mere.
 
Lično špartč koristim jedino za repu a ako stižem ili imam volje i potrebe pređem i soju, još jedan razlog za setvu na 50cm. Ostalo NE. :nono:
 
Sejaću na 70 cm samo zato da bih mogao da upotrebim špartač za kukuruz.
Razmak 3,5cm.
 
Soju sejem na 50 cm i ostvarujem sklop od 300000 biljaka po jutru,prinos mi se kretao u ovoj nepovoljnoj godini za soju od 1200kg do 1500kg/jutru, tu neracunam njivu koja je navodnjavana.
 
Ja ću sejati na 50cm i na 2,9 razmak... Tako sam radio i prošle godine i zadovoljan sam sa sklopom!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh