Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
da li novosadjanka stize isto kada i gorstak? 1660 kg po jutru je koliko po hektaru?
 
plan setve je oko 100 -120 kj soje
balkan ce biti na nkih 50 ak % povrsine, a ostalo ce vojvodjanka, dukat, galeb, gorstak
u zavisnosti sta se nadje u zadruzi... sa svim sortama smo radili, i svaka ima svoje prednosti i mane...
balkan je malo ranija sorta, ali taman u leto ga ona susa presece, i tu dosta podbaci...

mene zanima kad pocinjete setvu soje, i da li bacate sta vestaka, i koja je predsetvena kultura.

mi sejemo na 50, a razmak u redu je oko 3,8mm

_________________________________________________
paritet u zadruzi je bio 2,2 kg merkantilne, za 1 kg semenske...
 
mucobieno je napisao(la):
mene zanima kad pocinjete setvu soje, i da li bacate sta vestaka, i koja je predsetvena kultura.

mi sejemo na 50, a razmak u redu je oko 3,8mm

sve zavisi od vremena. Ako vreme bude suncano i toplo i ako bude dovoljo suvo pocecemo da sejemo u zadnim danima marta ili prvim danima aprila.

Vestackog djubriva ne bacamo na soju

soju uglavnom sejemo u monokulturi
 
u tri grada Jagodina - Cuprija - Paracin soju radimo nas nekoliko. najveci prinos je bio sorte Nena 4380 kg/ha. sada nam je u planu Gorstak. Da li Gorstak zadovoljava ulozeno?
 
Moje iskustvo sa gorstakom nije najsjajnije.Kasnija je grupa zrenja,dosta je nejednako sazrevao i to mi nije odgovaralo jer soju skladistim kuci i samim tim mi je potrebno da jednako sazre.Dok sam to sacekao jedan deo je i prezreo pa se i osipala prilikom zetve.Iz tog razloga presao sam na nulte grupe zrenja :D :ppozdrav:
 
Deni je napisao(la):
ja sejem veneru, savu i galeb , razmak 70cmX3.5cm
Kod nas više niko ne seja na 70 cm navodno malo rodi!
Ja bi hteo da probam pneumatskom na 70 al se plašim,prošle godine sam uzeo iz zadruge Balkan i Dukat sejano na oko 45 cm rodilo u proseku 1300 kg/jutru . Otišlo oko 70 kg semena mada je seme bilo očajne klijavosti,sejano žitnom sejalicom dvoredno. Zato me interusuje argumentovano šta bi bilo bolje po vašem mišljenju?
 
cicimoric je napisao(la):
pa ima gde je soja vec 5 godina. Nije se pojavila nikakva bolest.

Znam njive u nasem ataru gde je vec 15-20 godina samo soja
Au,kako to?Pa mi imamo i prvoklasne zemlje,pa soja uopste nije popularna kod nas,kao u backoj.A kako vi,kad kazu da je kod vas ili teska zemlja ili peskovita??Kako uspeva soja?? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Blizina Dunava je presudna za rod soje. Kod nas u Plavljanskom ataru (Plavna,opstina Bac) koji je tik pored dunava soja najbolje uspeva,mada je zemlja losija nego konkretno u Beceju ili kod mene u Tovarisevu.
Tovarisevo-Plavna vazdusnom linijom 15 km.
 
Soji treba vlaga, nasa zemlja je tvrda i dugo zadrzava vlagu. Imamo ekstra zemlju za soju ( ustvari za sve ) iako je neki prosek III - IV klasa. Nikad mi nece biti jasno kako su klasirali zemlju. U susednom selu radim dosta zemlje gde imam i I i II klasu ( ta zemlja je lagana za obradu ) ali nikad ne moze ni da se priblizi sa prinosima nasoj zemlji, +tamo soja ne ide.
 
cicimoric je napisao(la):
Soji treba vlaga, nasa zemlja je tvrda i dugo zadrzava vlagu. Imamo ekstra zemlju za soju ( ustvari za sve ) iako je neki prosek III - IV klasa. Nikad mi nece biti jasno kako su klasirali zemlju. U susednom selu radim dosta zemlje gde imam i I i II klasu ( ta zemlja je lagana za obradu ) ali nikad ne moze ni da se priblizi sa prinosima nasoj zemlji, +tamo soja ne ide.
Pa da,a nama gde je za soju sad je pod vodom.Izlila se Tisa... :udri: :zli: :zli: :zli:
 
I ja sam se bojao prve godine da sejem soju u zemlju 4 i 5 klase (ritska crna ilovača) ali sam poslušao savete sa foruma, najviše zahvaljujem članu Cicimoric za ispravne savete, i soja je lepo rodila, pa planiram da sejem i na proleće!
 
@ Mityoooo :D :D :D

@ Farmer Bob Nista ti ne brini tamo ces imati najbolju soju gde je sada more. I mi imamo problema sa "jezerima" pa se ponekad desava da na takvim mestima posejemo soju u poslednjim danima maja. Isto rodi kao ona sto je posejana pocetkom aprila (cak i vise posto tamo ima dovoljno vlage za celu godinu). Dok zavrsimo kombajniranje one koja je posejana na vreme polako mozemo da krenemo sa onom kasnom setvom.
 
cicimoric je napisao(la):
@ Mityoooo :D :D :D

@ Farmer Bob Nista ti ne brini tamo ces imati najbolju soju gde je sada more. I mi imamo problema sa "jezerima" pa se ponekad desava da na takvim mestima posejemo soju u poslednjim danima maja. Isto rodi kao ona sto je posejana pocetkom aprila (cak i vise posto tamo ima dovoljno vlage za celu godinu). Dok zavrsimo kombajniranje one koja je posejana na vreme polako mozemo da krenemo sa onom kasnom setvom.

@cici iz tvojih usta u Bozije usi.... :ppozdrav:
 
ali i ka kasnija setva malo bolje se odrazi na susu, jer u ranijoj setvi soja taman pocne nalivanje kad ju udar susa, i umanji dosta prinos...
pok kod kasnije setve soja bude u cvetanju ili odmetanju mauna, pa ju tu prekine, ali to sto je odmetnuto se lepo napuni...

meni neodgovara ta kasnija zetva jer se krece sa pripremama za kampanju i samom kampanjom, pa nemozemo na 2 strane
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh