Slobodna diskusija o traktorima

Tražiš delove za Fiat motor od kamiona Zastava, to su ti motori a delova ima gde god hoćeš.Odgovaraju čak i od Univerzal traktora.
 
E to je već druga stvar, ne znam za to.Možda u nekoj dobroj firmi koja radi mašinsku obradu, oni bi to trebali da znaju.
 
Kad gledamo motore u klasi 1 L po cilindru imas dve popularne serije. Prvo NEF 3.9 i 5.9 (4 i 6 cilindra) koji su zasnovani na Cummins 4BT i 6BT motorima. Ranih 2000ih kad je doslo do razmene tehnike Iveco je dobio osnovu za motor, za uzvrat Cummins je dobio komon rejl tehnologiju. Kasnije je doslo do razilazenja, 4.5 i 6.7 motori Iveka i Cumminsa su odvojeno razvijani od iste osnove - starog 3.9 i 5.9, precnik i hod klipa su drugaciji i ko zna sta sve. Cini mi se da je Fiat napravio i verziju od 3 cilindra, negde sam ga mozda i video uzivo, dok Cummins to nikad nije uradio.
NEF najcesce ima zupcanike razvoda pozadi, pumpa visokog pritska postavljena sa leve strane motora (ako gledamo prema napred).

Druga popularna serija Fiat/Iveco je serija 8035/45/65 (3, 4, 6 cilindra), ovo je stara generacija, pre NEFa. Do skora su se proizvodili, mozda se i dalje proizvode za industriju i traktore gde nisu toliko bitne euro norme, a tamo gde jesu bitne zamenio ih je NEF. Svima nam je poznata ova serija motora - stariji Fiat traktori, Univerzal kao licencna kopija, IMT 533 i 540 serija sa motorima 8035, kamion mala zastava itd...
Zupcanici razvoda su napred, pumpa sa desne strane motora.
 
Jesi siguran ?
Jel nisu NEF(New Engine Family) motori Iveco i Cummins?
FPT Fiat Power Train za sebe.
FPT je ogranak Iveca za proizvodnju motora pod kontrolom Fiat korporacije. Nastali su posle razlaza sa General Motors i od tada rade motore po tim imenom. NEF motor je motor koji je medju prvima izasao iz nove fabrike FPT. Sada nekako najvise prolazi N67 motor. Fiat Industrials je zamrsena firma da ne znaju ni gde je kraj ni pocetak. Sta sve oni imaju u vlasnistvu, ono je strasno.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Ovo nema centralno podmazivanje?
Moglo bi ovo da radi pos'o. Skidao bi kaiš da ga isključuješ?

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ne znam kakvo podmazivanje ima...
Da, kada kompresor ne treba, kaiš se skida, ili na neki drugi način isključuje... Najviše me brine, ima li delova za popravku ovakvog kompresora ? Cena ovog kompresora je i više nego primamljiva, zato se raspitujem oid čega je...
Vlasnik tvrdi da je ispravan...
 
Nazad
Vrh