Slobodna diskusija o traktorima

Mozda se nisam dobro izrazio. Hteo sam da iznesem svoj primer.
Kada sam radio 33ha, radio sam sa Rakovicom ii fergosonom. Islo je dobro. Nisam se umarao,zavrsavao na vreme itd.
Vec sledecu godinu na 54ha, poceo sam da mazem podlaktice I ruke, posto su mi nocu trnule ruke od vibracija. Bolovi u ramenima. Kada sam izlazio iz traktora, hodao sam kao da sam jahao konja.
 
Tako je motnoya. Koliki ti je jorgan ja kazem. Jer ja sam malo viši pa kad se pružim oće noge da izadju van jorgana. I ne uzimam nista na kredit. Kad se skupe pare ok ali kredit bar za sad nikako.
 
Pa ne može odmah. A dobro si se izrazio, bar sam ja razumeo.
A i nije baš da svi mogu tako lako da se oproste od neke mašine. Ima tu straha od novog itd.
 
Dobro si ti i izdrzavao sa rakovicom kod nas neki novi trend da pomeneš ljudima sa sa tim traktorom možeš raditi 60-70kj smejali bi ti se i mislili da si lud.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Slažem se za to kajanje. Kao i za to što se traktorom od 60/65 ks radi ta površina. Ali, ko radi samo zemlju, ne ide na posao u firmu sa takvim traktorom može i više od te površine da uradi. Mada mislim da treba još kojih 10-20ks pa da može da vuče tanjiracu (vucnu). E, to bi bila prava mera.
 
Mislim da je neki optimum 1ks/kj da bi mašina bila uposlena. Plus još jedan traktor za setvu, razbacivanje veštaka, prskanje, paranje i te manje zahtevne operacije.
 
Kada bi imao sigurnog coveka ili da mi otac nije zaposlen. Kupio bih nov traktor od 80ks, radio bi sa njim jedan danju, drugi nocu, sve bih radio sa njim I setvu I prskanje, obradu. I tako bih sa njim radio 120-130ha. Kada stigne na 4-5 hiljade sati, prodao bih I kupio nov.
A ne kao moj drug. Kupi Rus-a 1025. Pravu mu 300 sati godisnje, a on hoce da ga proda I da kupi od 130-140 konja. Zato sto mu je ovaj mali I ne moze da postigne. Znaci katastrofa.
 
Mislim da se to zove ima se može se. Ali... Tih 300 sati ako radi kad nije vreme (tj ako radi u firmi) jeste puno i treba mu jači. Mada opet kad bih došao do toga da kupim traktor od 110ks a da mi treba onda bih batalio firmu. Ne može i jedno i drugo a da se radi sa 1ks/kj.
 
Nije baš sigurica, ne bih se složio. Srle, naravno ako se ne gasi, tj ima ko da tera onda ok. Bolja iskorestenost je tako.
 
Ma ne radi nigde. Samo zemlju. Radi ove godine 150ha. Dovoljan mu taj Rus. Nego lud covek, te mu treba veca tanjiraca, te hoce da vuce cetvorobrazni plug. Pa mu neudoban. A on Novog kupio. Ima sada nekih 1200-1300 sati.
 
Ako pricamo o zemlji kakvu vecina poljoprivredniak radi, sasvim je dovoljno 1kj/1kj.

Udobnosti svakako treba teziti sto vise. Bolje i traktor 90ks sa zatvoreom i grijanom kabinom nego neka rka od 150ks koja piri sa svih strana i u kojem ruke i ledja otpadaju. Lakse se radi s komfornijim strojem, to nikakva mudrost nije.

Znam za slucajeve gdje ljudi rade 150 kj samo s IMT traktorima od kojih je najveci 5136, znam za slucajeve gdje se radi 100kj sa jednim zapadnim traktorom za teske radove i jedan manji s dobrom kabinom koji sije i prska.

Znam i za slucaj gdje se 120kj radi s dva zapadna traktore 100+ks i imt 577 i ovaj zadnji primjer se jos i naj bolje pokazao.

Glavni traktor je 130ks i on radi najteze poslove (oranje s 4 glave okretacem, vuca velikog sjetvospremaca), drugi do njega 120ks radi sjetvu s kombinacijom 3m, i u zetvi vuce 12t prikolicu i po potrebi vuce trobrazni okretac i tanjurace 36 diskova. 577 je tu da sije kukuruz, prska, baca gnojivo i ostale sitnarije. Imaju sistem samo takav, usjeve odlicne, prinose rekordne jer se sve na vrijeme uradi. Kolega radi vecinu poslova na zemlji i zivi od toga, po potrebi mu dodje brat njegov poslije posla u pomoc kad je oranje ili zetva te njihov otac koji je tu da dovozi, odvozi sjeme, cisternu s vodom u prskanju i tako. Sistem fantastican i sve se na vrijeme stize.

Ostali mudruju, cekaju, pa im se ne da, onda traze nekoga ko ce u nocnoj smjeni orati, pa se mjenjaju u jednom traktoru, pa kisa, blato, vjecito se s poslom kasni i onda "nema u zemlji novaca"...
 
tera se i danju i nocu kad moze,a ove godine je i vreme posluzilo,da su bile kise bilo bi klimavo
 
oko 100 lanaca zita posejano,sve je niklo,ostalo jos pola lanca da se uzore,prekinula nas kisa
 
Bobo, na telefonu sam pa ne vidim odakle je srle. U južnom banatu je lanac jutro. Opet mnogo.
Vršac, južni banat. Pretpostavka na mestu. Ali ipak puno.
 
Nazad
Vrh