Sistemi za navodnjavanje

@Kameni, jako lepo resenje, mozes preko velicine remenice da podesavas broj okretaja i motora i pumpe!:bravo:
 
retlav, Što se tiče pumpe veruj mi da stvarno neznam koja je marka i bilo koje druge podatke ali iz dugogodišnje prakse znam da ne može da ostvari veći pritisak od oko 3,5 bara ali joj je količina vode koju izvuče iz bunara oko 1000 lit/min. dok ju je pogonio traktor (preko remena)
Motor je trofazni, 7,5 kw, 2830 ob/min. Sa remenicama sam pokušao dobiti odnos takav da pumpa vrti oko 3200-3300 ob/min gde dobijam njenu maksimalnu iskorišćenost......

Ja imam na oko slicnu pumpu skinuta sa hidranta u Nemackoj pre mnogo godina,ali uz nju je isao i sporohodni motor koji nije mogao da joj da brzinu da povuce vodu tako da mi stoji vec dugo.Koliki je ulaz i izlaz na tvojoj pumpi ?
 
Hvala, ali sa promenom remenica mogu da menjam samo broj obrtaja pumpe dok motor ima konstantne obrtaje:ppozdrav:

Da, u pravu si tako je.Najveci problem kod spajanja pumpe i elektromotora je bilo uskladiti broj obrtaja.Za pumpu ne valja ni da je prevelika brzina , jer ce se raspasti a ni premala jer nema dovoljan broj obrtaja da bi postigla pun kapacitet.
Sa ovakvim resenjem je to lako uskladiti.Bravo!

Dao si mi ideju jer treba da prebacim jednu pumpu sa agregata na elektro pogon, samo je dosta veca od te tvoje 3000 l/min.Pa ne znam koliki mi je elektro motor potreban?U svakom slucaju javi kada budes probao kako radi.
 
jos bolje resenje bi bilo varijator namestiti , kao na kombajnu sto je , onda mozete stelovati koji god hocete prenos

Br obrtaja na pumpi neka vam je konstanta , broj obrtaja na motoru treba isto da bude konstantan( znaci motor treba da radi kad mu je najveci obrtni moment, nece se pregrevati i najbolje iskoristenje tj i najmanja potrosnja , kod dizel motora pogotovo)

a transmisiju izmedju ( multiplikator) trebate samo smisliti , dosta pumpi ima opciju da menjate multiplikator izmenom zupcanika u istom , kod kuma je 1:6.25 na caprari pumpi, tako da kad zakacimo na kardan od traktora , traktor radi na 1600 obrtaja, tad mu je obrtni moment najveci i najmanje trosi ( konkretno m34 imt 55:cool: potrosnja 5L/h loz ulja kacili smo na belorusa 82 potrosnja je oko 7L euro dizela , i na belorusa 92ks potrosnja je otisla na 9-10L euro dizela , e sad svi oni rade isti posao , razlika je jedino sto je na imt potrefljen odnos pumpe i obrtaja motora otud i najmanja potrosnja ( stim da je 558 imao kompresiju 14 bar-a duplo manje nego sto treba jel a belorusi sa novim motorima tako da pretpostavljam na utegnutom m34 motoru nece preci 4L/h , ne mogu da se setim kolika je pumpa uglavnom na fi100 crevu gura 6 bara na 1600 obrtaja na imt) ( probali smo i na 549 da je zakacimo kojem je motor perfektan ali on jednostavno nema snage, dodje do 1200 obrtaja i ne prima vise gas samo dize temperaturu)
 
Zna li neko koja je optimalna kolicina vode u minutu ili sekundi potrebana za rad tifonske vodene turbine na Zmaju 75/330? U pitanju je neka grcka turbina, ne mogu naci nigde karakteristike, mozda neko ima iskustva sa njom...
 
Poslednja izmena:
Neki me uveravaju da treba biti bar hiljadu te da nece namotavati dovoljno brzo ako bude bilo ispod, iako imaju neke starije tifone, mislim da je zalec u pitanju... Da li to ima smisla? Merio sam izdasnost bunara pre neki dan, i ispalo je oko 800 l/min.
 
Ma ne znam, onda me loze ljudi bezveze... Imam ja i vecih dizni u setu za top tipa 28 ili 30mm, ali taj pritisak na pumpi da progura toliku vodu kroz fi75 i da ima na dizni 3+ ja nemam.. Mada mi je logicno da ce sa vecom litrazom kotur imati brze namotavanje. Tako funkcionise podesavanje brzine namotavanja, ne?
 
Aha. Steta sto sad nemam sliku da pokazem turbinu, ali na mehanizmu za namotavanje je jedna rucka sa dva stepena. Ne bih se kladio da je to taj menjac. Ispred turbine ima jedan ventil na jednoj od cevi, da nije to? Moracu sutra da stavim koju sliku.
 
Poslednja izmena:
strucker ventil na jednoj od ulaznih cevi u kotur ti je najverovatnije (bez slike je pretpostavka) za grubo podesavanje obrtaja turbine tojest grubog odredjivanja brzine namotavanja.Kako zatvaras taj ventil usmeravas vodu na turbinu,tako ti ide vise vode prema turbini=turbina brze se okrece=brze vuce cev nazad.Vidim da pises da si u nedoumici zbog potrebne kolicine i pritiska vode potrebnog za rad,moj drugar imao je tifona 75, a sad 90-ku i uspesno ga tera iz bunara izdasnosti cca 400 lit/min i dubinskom pumpom koji ima dosta visok pritisak(tacno koliko bari ne znam) i po njegovom prici jest da bi i njemu bilo bi potrebno vise vode ali on zatvara skroz taj sporedni vod (mislim da strucni ljudi ga zovu bypass vod) vode i sva voda mu ide preko turbine.S tim primerom sam hteo ukazati na to da ima mogucnosti da sa takvim vrstom podesavanja malo kompenzuje nedostatak pritiska ili kolicine,naravno u odredjenim granicama.
 
Tacno, da znas da je taj ventil na cudnom mestu, kanda cev iznad njega nema nikakvu funkciju, al moguce da vraca vodu u turbinu. Bravo. Al ipak cu slike malo kasnije.

Evo i slika. Prva slika, slika ventila i cevi. Voda dolazi u tifon iz cevi u levom donjem uglu.

IMG_5700_1.jpg



Slika druga, na kojoj je mehanizam za namotavanje, vidi se rucka na gornjoj strani, levo od cepa za ulje. Ima dva stepena. Cemu ona sluzi?
IMG_5701_1.jpg


I treca slika, za slucaj da nekom nije jasna prethodna, pokazuje rucku i 0 i 1 stepene. To sluzi za zaustavljanje, ne?
IMG_5702_1.jpg
 
Poslednja izmena:
strucker slika br 1. veliki crveni ventil 100% sluzi za to sto sam vec pisao,znaci voda uvek ide gde joj je lakse i naravno kad taj ventil otvoren tamo ide a ne prema turbini gde mu lopatice turbine pruzaju otpor,a kad je zatvoren mora se prema turbini....na istoj slici vidis skroz desno mali ventil koji je nekako spojen sa rampom koji lezi na cevima koji su vec namotani,taj ventil kompenzuje to sto turbina na pocetku namotavanja ima vise posla nego recimo skroz na kraju. slika br 2 i 3:ta rucica sa polozajem 0 i 1 je nekako spojen isto sa nekom rampom za koji nalegne kolica na kojem je tvoj top na kraju namotavanja cevi i tako preko sipke izbacuje menjac iz polozaja 1 u polozaj 0 da bi zaustavio rad menjaca tojest namotavanje cevi.Nisam nikad u zivotu video taj tifon uzivo nego sagradio sam sebi jedan pa sam zbog toga upoznat sa funkcijama...
 
Nazad
Vrh