Sistemi za navodnjavanje

Pretpostavljam da su koristili polietilen ?.Tu gde su nastavili crevo,jel to ono klasicno ''varenje'' cevi sa onom velikom kao peglom ili neki drugi postupak je u pitanju ?.

 
Mozda glupo pitanje ali koliko mislis da bi bio pritisak kod tebe na ulazu u tifon da na kraj nemas top,tj da je cev otvorena skroz ?.Znam da ne bi bilo 0 bari to je sigurno,ali po netu ovi kalkulatori protoka i pritiska spram debljine cevi ,daju neke pritiske tipa 5+ bara,to po meni nema nikakve logike.
Ne znam zašto ti je to bitno. Na kraju bi svakako pritisak bio 0

Creva postoje polietilenska i polipropilenska. To sam zapamtio da su mi rekli ljudi koji su mi skratili i nastavili/zalepili crevo na tifonu koje je bilo oštećeno. Nakon tog lepljenja,razvukao sam ga bar 20 puta i za sada je sve u redu. Imam ja jedan tifon na prodaju,sigma odra 90/250 (bar mislim da je ta oznaka).
PP je čvrsta i krta plastika. Nije pogodna za tifon. Samo PE. Ako se dobro zavari, crevo nikad ne puca na isto mesto
Pretpostavljam da su koristili polietilen ?.Tu gde su nastavili crevo,jel to ono klasicno ''varenje'' cevi sa onom velikom kao peglom ili neki drugi postupak je u pitanju ?.

Za crevo za tifon ovo je jedini način varenja. Kod elektrofuzionog zavarivanja ostaje džomba od fitinga koji smeta pri namotavanju

@Arkadije tu sam blizu tebe, ako te zanima zalivanje tifonom svrati da vidiš sistem.
 
@zadrugar66 Pitam u vezi pritiska na pocetku tifona,jer citam kod francuza na forumu,a los je translator inace,kazu nesto tipa da ima neki min. potreban pritisak na ulazu u tifon da se prilikom namotavanja crevo ne bi deformisalo/zgnjecilo,misli se vecinom na tifone od 500 pa na vise m duzine,zbog otpora na tu duzinu prilikom motanja ....

 
Pa da, moraš imati min pritisak da bi sistem dobro funkcionisao. Na topu bi trebao imati minimum 3 bara. Turbina koja namotava crevo isto ima neki radni minimum (ne znam koliko), ali čim si ostvario 3 bara na topu nema da brineš. Uzmi kolko-tolko ozbiljnu pumpu i miran si
 
@Arkadije da napisem i ja par reci.U nasem okruzenju nikakve pumpe u praksi nikad ne rade tako da kod tifona imas 10 bari pritiska jer je to bezpotrebno trosenje energije jer na nizim pritiscima ista pumpa isporucuje vise vode sto je najvaznija stavka kod navodnjavanja.Bilo kakve prospekte od bilo kakvog tifona da pogledas kod nas videces da potreban pritisak kod tifona uglavnom od 3 do 5-6 bara.A tifon i pumpa se uzimaju u skladu jedan sa drugim:koliko kapacitet trazi tifon od pumpe i koliko isporucuje pumpa....A sto se cevi tice: oni koji vec duze vreme imaju tifone znaju kod kog prozvodjaca PE cevi mogu kvalitetan cev kupiti u njihovoj okolini,nije sram ih pitati...a i ne treba od jedne obicne cevi da se napravi naucna fantastika.Cevi uglavnom pucaju zbog 2 razloga,jedan je havarija na samom tifonu (naprimer nije dobro fiksiran na mestu pa ga cev povuce a ne da tifon vuce cev...pa se tifon prevrne pa nastaje rusvaj) drugi razlog je ako navodnjavanje prekinut tako da je puno cevi ostao jos na zemlji...a otpor te biljne kulture velik (naprimer secerna repa ili spanac) pa kad se nastavi sa navodnjavanjem i ne iskljuci se namotavanje onda pocinje odmah namotati cev a u cevi jos nije postignut radni pritisak...Ako covek obrati paznju na ove stvari onda ja mislim da sve bi trebalo da bude okej.
 
Znaci tacno je da moze zgnjeciti cev prilikom namotanja ako je veci otpor kod istog a nema neki pritisak u cevi...koliki bi bio minimalni pritisak po tebi potreban da ne zgnjeci cev ?.Ako ima 3 bara na ulazu u tifon,nema skoro nista na topu ne ?.Mislim na tifone 400-500m duzine.
 
Moze da gnjeci ali je to do nepravilne upotrebe u tezim uslovima a ne do konstrukcije.Jeste po mom 3 bara je dosta.Mozda nisi me skontao 100%,znaci ostao ti cev napolje u secernoj repi jer je udarila velika kisa,posle nekoliko dana hoces zavrsiti navodnjavanje,pokrenes pumpu,doboš odmah namotava cev a pumpa jos nije postigla radni pritisak u celoj dužini cevi,e tad moze da dođe do zgnječenja...a to je samo minut dva,posle pumpa nabije pritisak i sve je ok.U takvom slucaju tvoje je da prilikom startovanja iskljucis namotavanje sačekaš da pumpa nabije redovno pritisak i tada pokrećeš namotavanje.A ds te pitam nešto,ti spominješ dužine od 400-500m.Ti si svestan tome koliko su veliki i skupi ti tifoni koji mogu dostići tu dužinu zalivanja?
 
Ali ako ima na ulazu u tifon 3 bara,sta ces imati nakon 400-500m creva ?,koji pritisak ?.Mozda pise da moze raditi sa 3 bara zbog turbine da mota,ali za top ne verujem da ce imati mozda 1 bar na njemu,i sa tim pritiskom ce ''pisati'' iz nje sem ako nije dizna topa neka od najmanjih.
400m tifoni su standard,toliko su i dugacke njive maltene svugde.
 
Razmisli malo...vec pre 30-40 godina su proizvodjaci ovih tifona izracunali sa kojim precnikom cevi koju duzinu istog i koji top sa kojom diznam mogu upariti tako da bi sve radilo kako treba.A 400 metara cevi nije standard.
 
Sto je crevo tifona manjeg precnika,mislim da je veca razlika u tom pritisku izmedju tifona-topa,a inace posto se koriste precnici oko fi 90 creva,kod nas u drzavi barem,ta razlika u pritiscima zna biti skoro duplo veca.Pa sam zato i malo zbunjen ako kaze tifon moze raditi na 3 bara onda i mozda moze raditi sa rampom ali tesko da ce to ici sa topom tako.
 
Moze da gnjeci ali je to do nepravilne upotrebe u tezim uslovima a ne do konstrukcije.Jeste po mom 3 bara je dosta.Mozda nisi me skontao 100%,znaci ostao ti cev napolje u secernoj repi jer je udarila velika kisa,posle nekoliko dana hoces zavrsiti navodnjavanje,pokrenes pumpu,doboš odmah namotava cev a pumpa jos nije postigla radni pritisak u celoj dužini cevi,e tad moze da dođe do zgnječenja...a to je samo minut dva,posle pumpa nabije pritisak i sve je ok.U takvom slucaju tvoje je da prilikom startovanja iskljucis namotavanje sačekaš da pumpa nabije redovno pritisak i tada pokrećeš namotavanje.A ds te pitam nešto,ti spominješ dužine od 400-500m.Ti si svestan tome koliko su veliki i skupi ti tifoni koji mogu dostići tu dužinu zalivanja?
Crevo posle jake kiše se zalepi za zemlju. Pre puštanja u rad, potrebno je provući kanap ispod creva od tifona do topa da bi se odlepilo.

Uvek gledaš pritisak na topu koji treba da ti je oko 3 bara. Ako nemaš manometar, kupi i stavi na topu. Posle ćeš videti koliko imaš gubitak u tifonu, tj koliko treba da ti bude pritisak na ulasku u tifon da bi na topu bilo 3 bara.

Imaš ovde orijentacioni kalkulator gubitka pritiska https://pestan.net/calculator/index.html
 
Kao sto sam vec jednom rekao : proizvodjaci su vec odavno izracunali sa kojim precnikom cevi maximalno koju duzinu mogu namotati i koji top treba da koriste da bi sve to funkcionisao redovno,znaci ako tifon fabricki ide sa cevom od 90 mm i duzine 400 m onda sve to funkcionise sa onom topom koji je fabricki na njemu i mislim da je glupo da se pravimo pametnijeg od fabrike.A sto se potrebnog pritiska tice za top pogledajte na netu katalog italijanskog proizvodjaca topova SIME koji vazi za jednog od najkvalitetnijeg...necu ja da se pravim pametan ima tabela u kojem se vidi koliko treba da im se obezbedi pritiska.
 
Crevo posle jake kiše se zalepi za zemlju. Pre puštanja u rad, potrebno je provući kanap ispod creva od tifona do topa da bi se odlepilo.

Uvek gledaš pritisak na topu koji treba da ti je oko 3 bara. Ako nemaš manometar, kupi i stavi na topu. Posle ćeš videti koliko imaš gubitak u tifonu, tj koliko treba da ti bude pritisak na ulasku u tifon da bi na topu bilo 3 bara.

Imaš ovde orijentacioni kalkulator gubitka pritiska https://pestan.net/calculator/index.html
Sa duznim postovanjem mislim da ste pogresnoj osobi uputili vasa uputstva
 
@zadrugar66 E taj calculator mi je trebao,pritisak,debljina cevi,protok ....nisam mogao tako nesto naci nikako,a posto je ovo od Pestana sajt,tj poznate firme za proizvodnju tih PE cevi,verujem da je poprilicno precizna.
 
Znaci tacno je da moze zgnjeciti cev prilikom namotanja ako je veci otpor kod istog a nema neki pritisak u cevi...koliki bi bio minimalni pritisak po tebi potreban da ne zgnjeci cev ?.Ako ima 3 bara na ulazu u tifon,nema skoro nista na topu ne ?.Mislim na tifone 400-500m duzine.
Ја сам прешао трактором преко црева од задружног тифона са две приколице и ништа цреву није било.
 
Krenule opet Mađarske subvencije pa me nešto opet žulja da konkurišem za tifon. Dilema je dali se osloniti na zaljevanje kukuruza kpk, ili kupiti tifon koji može zaljevati sve.
 
Nazad
Vrh