Sistemi za navodnjavanje

Da znam, jutros sam zvao jednu firmu, zastupnici onog Djurevica iz Cacka, kaze mi covek da pumpa moze do 9m...razmislicu jos :)
 
Sve se to učilo iz fizike . Teoretski bi mogle pumpe da vuku sa malo manje od 10m , ali praktično plaćam ručak ako površinska pumpa vuče sa 9m dubine , odnosno kad je vrh vode na 9m dubine. Postoje neke specijalne "jet" pumpe ali to je nepraktično i teško da se može naći.
 



Moj agregat,pretrešen motor ,reduktor i pumpa još nije isproban.Imam još jednu Žalec VTP 12 za rezervu isto pretešena i ne isprobana
 
Motor je s 46 pumpa je neka grčka sa dve turbine a reduktor je od berarača on služi da okrene smer,kako mi je reko bivši vlasnik to je pravio neki Panić iz Tovariševa i nebi trebalo da prelazi 5l na sat.Mislim da je bolje napraviti bez reduktora sa dve remenice
 
Sve se to učilo iz fizike . Teoretski bi mogle pumpe da vuku sa malo manje od 10m , ali praktično plaćam ručak ako površinska pumpa vuče sa 9m dubine , odnosno kad je vrh vode na 9m dubine. Postoje neke specijalne "jet" pumpe ali to je nepraktično i teško da se može naći.
A sta mislis o ovakvom tipu: http://termotehnika.rs/pumpe/samousisne.php ili http://www.fontanakupatila.rs/index...rticle&id=232:apm-100-25&catid=142&Itemid=896
obe su povrsinske i obe vuku sa velike dubine?
 



Moj agregat,pretrešen motor ,reduktor i pumpa još nije isproban.Imam još jednu Žalec VTP 12 za rezervu isto pretešena i ne isprobana

Zasto nisi stavio na kolica pumpane gume, a ne ove tvrde od viljuskara, toliko tezak motor i sve ostalo zna itekako da trese? Takodje, sta ce ti ovaj teg pozadi na pumpi? To je sve od gusa i veoma lako moze da pukne?:
 
To su kolica od hedera gume su original,verovatno ću namontirati 14 od 123-ke jer imam glavčine,Nemam puno vozanja sve su mi njive što planiram zalivati u krugi 800-1000 metara.Tegove sam stavijo da bi mogao sam ručno da pomerim pumpu ovako je na vagi,mesto tegova sam koristio ženu ali nije stalno dostupna ima drugi obaveza a i tu su približne kilaže
 
Govorim ti iz licnog iskustva, ranije sam vozio Agrostrojev agregat za navodnjavanje do njive koja je daleko 5 km. a put totalno uzasan.Mozes da ove tegove stavis ispod sasije na zadnjem kraju a ne ovako, ako zalivas iz kanala, uvek crevo mozes pomeriti malo napred-nazad, problem je iz bunara gde je usisno crevo fiksirano_Od cega je ovaj motor, pretpostavljam od nekog kombajna, zar nije mogla da ide neka manja varijanta npr. M34 ili S44?
 
Poslednja izmena:
Rile , mogu te ako su to tzv injektorske pumpe , one na neki načn vraćaju vodu dole pa kruži , tako nekako . Te pumpe što pokazuješ su male kućne pumpe nevjerujem da postoje takve za navodjavanje.Druga stvar za te pumpe obično idu dupla crijeva i nepovratni ventil na dno i nevjerujem da se to može nagurati u manju cijev.
 
Momosaric, njih sam naveo cisto kao primer da postoje pumpe koje , teorijski po specifikacijama, mogu da vuku vodu i sa vece dubine od 9m, a kakav im je princip rada u praksi ne znam. Uglavnom, trenutno sam najblizi varijanti da narednih par meseci zalivam vodom sa gradskog vodovoda, jer ne verujem da cu sada moci finansijski da ispratim sve to oko pumpi, boce, kopanja kanala i creva za vodu do baste, plus crevo i kabal za struju koju bih do tamo odveo jer mi i struja treba tamo.. Creva za polivanje 3/4 imam nekih 50m, jos toliko da kupim pa jednom nedeljno udri, racunam da za jedno polivanje potrosim do 4kubika vode x 50 dinara=200 dinara po zalivanju,
 
Zamolio bih za pomoc oko izbora pumpe. Zapravo, ja se u navodnjavanje ni malo ne razumem, pa mi kilovati pumpe, litraza u minuti, pritisak u barima ne govori skoro nista.

Imam bunar dubine 15ak metara (oko 10m vode), i trebalo bi da mi ova pumpa navodnjava nekih 50 ari povrsine. Da li uzeti potapajucu ili nadzemnu pumpu? Koje snage?
Ovde ce u nekoj bliskoj buducnosti biti vocnjak i sistem kap po kap, pa imam ideju da za pocetak sto pre ovih dana kupim pumpu, sa kojom cu rucno crevom polivati 50 sadnica (trenutno je svega 10ak ari pod vocem). Planiram da kasnije ili odmah ako nije velika razlika u ceni, nakacim i hidrofor.
Oglasi su puni pumpi od 20-60e, a sa druge strane, u radnjama su pumpe 4-5x skuplje iste snage..e sada, koju uzeti?
Parcela skoro da nema nikakvog pada. Sve je ravno, i levo i desno od bunara.
Ako moze preporuka tj recimo: bolja ti je potapajuca/nadzemna, snage 0.5/0.75/1kw, pritisak taj i taj, litraza ta i ta.. i koji kapacitet hidrofora je potreban? Jel on zapravo utice samo na koliko ce se cesto pumpa paliti i gasiti?
Napravio sam slikovito sta mi treba, pa bih zamolio za pomoc.


click image upload
 
Sa pumpom i sa hidroforom nece dugo zalivati sve to posto se ne bi gasila .Za tu povrsinu ako imas malu pumpu,imas mogucnost da pustas deo po deo,tako da ti nije to mnogo bitno,ali hidropak,ili petostepena pumpa ne mogu dugo izdrzati.Ako mozes da nadjes neku Kamu to bi ti bilo ekstra sto se tice cene i kvaliteta.Tebi bi zavrsila posao neka koja izbacuje 100 litara vode u minutu,a to je recimo Kama 10.Ako ti je velika duzina redova (100 metara) moras uzeti laterale veceg precnika,tj. one od 30 mm da bi imao dobar pritisak i na kraju
 
Hvala na odgovoru.
Vidim na oglasima da je ova kama 10 jaka 500w, 3/4 cola, da usisava vodu sa dubine od 8m, a izbacuje u visinu od 32m. Jel to znaci da ne bi smela da bude potopljena vise od 8m dubine zbog pritiska vode ili cega vec, pa bih morao da je potopim 4-5m i da proveravam nivo bunara?
Kama 18 ima nova u oglasima za 80e
http://www.kupujemprodajem.com/pumpa-za-vodu-kama-18-10224089-oglas.htm?filter_id=2676665

Ako je ovo odlicna pumpa, uzeo bih nju. Necu da stedim na 3-4.000 din za nesto sto planiram da mi koristi, nego se postavlja pitanje ako vec kupujem skuplju novu pumpu na oglasima, da li je bolje kupiti neku drugu novu za oko 150e, i dobiti povracaj drzave od oko 30-50% kako najavljuju, ili je ovo odlicna pumpa, i vise se isplati kupiti nju, nego neku drugu novu koja ce za ovih 150e biti neka skroz prosecna po kvalitetu?

p.s. nemam nikakvu prepreku da navodnjavam deo po deo. I ovako bi se ova pumpa tek povremeno ukljucivala tj jako retko.
 
Visina vodenog stuba je u stvari pritisak koji pravi pumpa,recimo 32 metra bi bilo oko 3,2 atmosfere,a pumpa ne moze da povuce sama vodu iz bunara ,vec moras da je dovuces cesmom do pumpe.Ispred pumpe stavis rislang ventil,to je onaj nepovratni,ne znam da li ga tako zovu i kod tebe i kad jednom povuces vodu posle ti cesma vise nece trebati..Kad namontiram ja moju pumpu,slikacu ti kako to izgleda ipa ces da vidis.o tim novim Kamama ne znam nista posto ih ovde nema apsolutno niko.Pedrolo pumpe (ciji je kapacitet oko 100 litara u minutu) ima par ljudi ovde i kazu da odradjuju posao,one su kostale oko 130 eura.One pijacarske od 5-6 hiljada su sranje to nemoj da kupujes.

P.S Tebi ne znaci nista pritisak,za navodnjavanje je najbitnije kolicina vode koju pumpa izbaci za minut.Po tome onda izracunas koliko vode dobijes na sat i koliko ti kapaljke propustaju po duznom metru da znas koliki ces deo zalivati odjednom.Npr. pumpa izbacuje 100 litara u minutu znaci 6000 na sat.Trake ti pustaju 5 litara po duznom metru na sat znaci mozes da pustis 1200 metara odjednom.Za kvalitetno i ravnomerno zalivanje jedna traka ne bi smela da bude duza od 100 metara.
 
Prvo vidi koliko planiraš metara traka da postaviš i koliko ti te trake troše vode po metru. Onda izračunaj ukupnu potrošnju vode. Vidi isto koji ti je radni pritisak traka. Tek onda pouzdano možeš da se baciš u odabir pumpe. Bez tih podataka sve je nagađanje.

- - - - - - - - - -

Za kvalitetno i ravnomerno zalivanje jedna traka ne bi smela da bude duza od 100 metara.

A šta ako su trake fi 20?
 
Trenutno imam 50 sadnica ( 5 redova x 10 sadnica u redu na rastojanju izmedju 4x5m)
Ukoliko bih sada odmah isao na kap po kap, sam bih rucno stavljao po dve kapaljke po sadnici (busio crevo i kacio kupljene kapaljke).
Potreban kapacitet trenutno za sada bi bio:

50 sadnica x 2 kapaljke x 4L na sat po kapaljci (otprilike) = 400 L vode na sat. Sada bi mi trebala najmanja moguca pumpa.
E zato planiram da sada na pocetku zalivam rucno povremeno ovih svega 50 sadnica, a pumpa da bude dovoljno jaka za sledeci plan, da ne bih morao da kupujem drugu.

Plan:
Posto planiram da zasnujem jos nekih 30ak ari voca, to ce onda biti otprilike oko 40 ari, i broj sadnica oko 200-250 ukupno.
Znaci 250 sadnica x 2 kapaljke x 3-4 L/h = 1500-2000 L na sat je maksimalna potrebna kolicina vode

I onda mi preostaje da mi vi kazete koja jacina pumpe bi trebala da gura ovaj sistem, obzirom da postoji dubina sa koje mora da pogura vodu iz bunara, kao i razdaljina do vocnjaka.
I sta se desava ako recimo pumpa ima kapacitet 2000L/h, a kroz kapaljke maksimalno moze da prodje 1000L? Jel se onda pumpa konstantno muci?
 
Plan:
Posto planiram da zasnujem jos nekih 30ak ari voca, to ce onda biti otprilike oko 40 ari, i broj sadnica oko 200-250 ukupno.
Znaci 250 sadnica x 2 kapaljke x 3-4 L/h = 1500-2000 L na sat je maksimalna potrebna kolicina vode

I onda mi preostaje da mi vi kazete koja jacina pumpe bi trebala da gura ovaj sistem, obzirom da postoji dubina sa koje mora da pogura vodu iz bunara, kao i razdaljina do vocnjaka.
I sta se desava ako recimo pumpa ima kapacitet 2000L/h, a kroz kapaljke maksimalno moze da prodje 1000L? Jel se onda pumpa konstantno muci?

Kapaljka sa kompenzacijom pritiska ima protok od recimo 4 l/h iako je veći pritisak nego što je potreban. Uzmimo da ti je potreban protok od 2000 l/h i da u tim tvojim kapajućim crevima treba da je 1 bar radnog pritiska.
Uzmimo da ti je dovodno crevo fi 40 mm dugačko 40 m. Na tom crevu tada gubiš maksimalno 0.1 bar. Vodu podižeš sa 5 m dubine dakle imaš tu i gubitak od 0.5 bara a kako nivo vode bude dalje opadao imaćeš i veći gubitak recimo do 0,7 bara.

Kad te gubitke sve sabereš zajedno sa radnim pritiskom dobićeš 1 bar+ 0.1 bar+ 0.7 bar = 1.8 bar ili preračunato u metrima vodenog stuba 18 m.
Protok koji ti je potreban je 2000 l/h odnosno 2 kubika/h.

Odeš na sajt ElektroDjurovića i vidiš da oni nude neke centrifugalne pumpe http://www.pumpe.rs/katalog2011/katalog_pedrollo_CP_pumpi.pdf

Nađeš na grafiku pumpi tačku 2 kubika/h i 18 m. Kad si je našao odabereš prvu liniju iznad te tačke, a po nekom mom očitavanju to je radna linija- karakteristika pumpe CP 130.
E sad moja preporuka je da uvek porazgovaraš sa ljudima koji se bave pumpama kao što je ova firma iz Čačka možda oni imaju neku bolju preporuku. Treba da ih saslušaš. Možda će da ti ponude nešto drugo- možda malo skuplju varijantu ali efikasniju.
 
Kapaljka sa kompenzacijom pritiska ima protok od recimo 4 l/h iako je veći pritisak nego što je potreban. Uzmimo da ti je potreban protok od 2000 l/h i da u tim tvojim kapajućim crevima treba da je 1 bar radnog pritiska.
Uzmimo da ti je dovodno crevo fi 40 mm dugačko 40 m. Na tom crevu tada gubiš maksimalno 0.1 bar. Vodu podižeš sa 5 m dubine dakle imaš tu i gubitak od 0.5 bara a kako nivo vode bude dalje opadao imaćeš i veći gubitak recimo do 0,7 bara.

Kad te gubitke sve sabereš zajedno sa radnim pritiskom dobićeš 1 bar+ 0.1 bar+ 0.7 bar = 1.8 bar ili preračunato u metrima vodenog stuba 18 m.
Protok koji ti je potreban je 2000 l/h odnosno 2 kubika/h.

Odeš na sajt ElektroDjurovića i vidiš da oni nude neke centrifugalne pumpe http://www.pumpe.rs/katalog2011/katalog_pedrollo_CP_pumpi.pdf

Nađeš na grafiku pumpi tačku 2 kubika/h i 18 m. Kad si je našao odabereš prvu liniju iznad te tačke, a po nekom mom očitavanju to je radna linija- karakteristika pumpe CP 130.
E sad moja preporuka je da uvek porazgovaraš sa ljudima koji se bave pumpama kao što je ova firma iz Čačka možda oni imaju neku bolju preporuku. Treba da ih saslušaš. Možda će da ti ponude nešto drugo- možda malo skuplju varijantu ali efikasniju.
Ukapirao sam. Na ovaj nacin sam preracunavam potrebu, u zavisnosti od broja kapaljki, litraze istih, kao i duzine do mesta zalivanja, a i dubine bunara.
Samo da proverim da li smo se razumeli oko gubitaka sto se tice bunara?
Meni je bunar dubok 15 m od povrsine zemlje. 10m visina vode, i 5m do povrsine. Znaci, meni bi pumpa bila negde na dubini od 10-12m od povrsine zemlje (5m do nivoa vode + 5-7m u samoj vodi). Da li to znaci da su gubitci veci od ovih 0,5-0,7 bara? Da su mozda ceo jedan bar?
I kada kazes da uzmemo da je crevo koje vodi u njivu 40mm, zar to nije veliko? Zar ne treba da bude isto kao na izlazu pumpe, zar ne? oko 3/4 ili 1 col. A ako jedan col ima 25,4mm, onda bih morao mnogo vece crevo da stavim nego sto je na izlazu pumpe.
 
Nazad
Vrh