Sistemi za navodnjavanje

ko zna majstora da mi remontuje ovu pumpu za pristojne pare?
 
ZAboravili ste jednu bitnu stvar, da potapajuće pumpe imaju malu količinu vode, a veliki pritisak. Ja sam imao ptiliku da montiramo pumpu od 4 cola čiji je kapacitet bio 500l/m na minimalnom pritisku od 4 bara. Mana ovakve pumpe je to što je pri 8 bari koje smo mi tražili od nje protok vode bio 240 litara. Inače pumpa je bila oko 3000€.

A koji je protok zahtevao potrošač? To jest koliko si vode dobijao manje od željenog protoka? Kako je izgledao sistem, cevovod, potrošač?
 
To ti je dobra ideja za raskrsnicu i prebacivanje da ne vuče preko nepovratnog .Sa cijevi od 6 cola se već pružaju daleko veći izbor dubinskih pumpi koje imaju i protok i pritisak , a nisu više ni cijene tako visoke ,bar ovde što sam gledo . Snjima je jedino gospodski posao , stisneš dugme i voda ide , druga stvar na mnogim terenima se dešava da voda pada ispod 7-8m , a tu su površinske nemoćne . manja im je i potrošnja za isti režim.
 
Sad mi je jasno , potrebno je oko 4 bara , ali na početku voda je potrebno oko 7 bara . Plus pad na turbini tako da je vjerovatno potrebno oko 9 bara . Ako sam dobro pratio , uglavnom potvrdjujem neko moje mišljenje da su tifoni ogromno potrošači energije za malo vode.

Уколико се ради само о енергији утрошеној за намотавање цела прича има смисла. Претпостављам да као алтернативно решење предлажеш линију топова које ћеш померати.
 
Ja sam siguran da je po tapanje jedna od najeftinijih našina polivanja, samo je problem da gde ima pada većeg od 2% onda ima i erozije zemljišta. Iako imam sve za tifone ove godine namontiraću jednu vatrogasnu pumpu od 3000 litara na parceli od 2 Ha. Za pokretanje je potreban motor od 16kW koji ću pozajmiti, a automariku imam. Najbolja je stvar što taj motor sobzirom da gura vodu u crevo promera 4 cola ne stvara otpor tako da motor radi sa malo snage i vuče nešto više od 20A što bi od prilike bilo 8kw/čas. Smatram da je 70 - 100l /m2 apsolutni potop onda 2Ha imaju 20000m2 x 100 litara =2000000 / 3000l/min= 666 minuta / 60 min = 11,1 sat * 8kW = 88,8kwh * 10 dinara=888 dinara po zalivanju.

Da moja računica nije tačna i da sam se tri puta zaje... onda je to oko 3000 dinara ps to nema u svetu a količina kojom bi zalio njivu bila bi dovoljna za više od mesec dana.

- - - - - - - - - -

Jedino se postavlja pitanje da li moj bunar može da izdrži moje "skromne" zahteve. Ukoliko je tako "zaradio bih" (što bi reko min finansija kada se zaduzio ) više od 500 eura za sezonu.
 
Ja bi voleo da ti pomognem, ali nisi mi bas naj jasniji. Šta sprečava vodu iz tog creva od bunara do pumpe da ode. Korpa kuju ti je prodavac preporučio je u stvari nepovratni ventil koji služi da postoji vodeni stub između pumpe i bunara kako bi pumpa mogla da povuče vodu...

Evo pojasnicu, sa slikom:
Pumpa.png


Na prvoj cevi u zemlji je resen dotok vode kako sam do sada radio. Na flansni je instaliran taj ventil do kojeg se voda popne pumpanjem cesme. Voda se nalije u crevo koje spaja pumpu i taj ventil, i pumpa je spremna da povuce vodu. Ono sto mene brine jeste u ovom drugom primeru koji bih sada koristio sa potapajucim ventilom, da ako ja sad tako krenem da vucem vodu, i ako pumpa recimo ima poveci protok, i pocne da vuce maksimalno, da li ce ona potrositi vodu iznad ventila veoma brzo, pa ce ventil povuci vazduh? Jer kao sto vidite, u prvoj slici sistem je totalno zatvoren, a na drugoj ne bas. Rupice na cevi u zemlji su izbusene na donja 3 metra i ima ih zaista mnogo. Ne razumem se bas u te spojene sudove i te zakone tecnosti, ali nekako mi se cini da ce u ovom drugom primeru pumpa povuci previse vode, spustiti vodostaj u cevi i ventil ce ostati "suv". Ajd ispravite me ako gresim.
 
Ako bunar nema dovoljan dotok za pumpu prekinuće se stub i pumpa će povući vazduh u oba slučaja , bilo da je cijev gore zadihtovana uz usis pumpe ili da nije to nema veze . Ni ja nerazumijem ovde baš kakve su ovo 2 cijevi , ali uglavno ako im je jednak kapacitet tj dotok vode obe će prekinuti istovremeno. Nepovratni ventil u slučaju cijevi ukupne dubine 8m bi trebalo spustiti na negdje 7m . Oću da kažem da nema nikakve veze što je prva cijev zatvorena gore a druga ne.

Djova , tako je samo što mora njiva biti idealno ravna ili sasvim blagi nagib . Ako ima male depresije to je problem , tu bi trebalo nivelisati a to je dosta skupo. Problem kod tifona je i to što mnogi neispoštuju dovoljno vode po kvm , jes da je zavisno od tipa zemlje ali ipak za kukuruz u avgustu u suši ispod 50l/m bude slaba vajda pogotovo u tipu zemlje koji ljeti zakori pa se kiša ili navodnjavanje topom više sliva nego što prima .
 
Poslednja izmena:
Ima velike veze da li je cev zatvorena ili se vuce naknadno sa okitenom.
Djjova kojoj to vatrogasnoj pumpi treba tolika snaga / 16 kw/ ako mislis na el, pogon. I nemoj da mislis da ce ona bas da izbacuje naznacenu kolicinu vode. Treba dosta elemenata da se skocka kako bi ona to odradila maxmalno.
 
Ako bunar nema dovoljan dotok za pumpu prekinuće se stub i pumpa će povući vazduh u oba slučaja , bilo da je cijev gore zadihtovana uz usis pumpe ili da nije to nema veze . Ni ja nerazumijem ovde baš kakve su ovo 2 cijevi , ali uglavno ako im je jednak kapacitet tj dotok vode obe će prekinuti istovremeno. Nepovratni ventil u slučaju cijevi ukupne dubine 8m bi trebalo spustiti na negdje 7m . Oću da kažem da nema nikakve veze što je prva cijev zatvorena gore a druga ne.

Djova , tako je samo što mora njiva biti idealno ravna ili sasvim blagi nagib . Ako ima male depresije to je problem , tu bi trebalo nivelisati a to je dosta skupo. Problem kod tifona je i to što mnogi neispoštuju dovoljno vode po kvm , jes da je zavisno od tipa zemlje ali ipak za kukuruz u avgustu u suši ispod 50l/m bude slaba vajda pogotovo u tipu zemlje koji ljeti zakori pa se kiša ili navodnjavanje topom više sliva nego što prima .

Ja sam to stavio dve cevi na jednoj slici, cisto da ustedim prostor.
Jedna cev je za jedan slucaj, kada se koristi ventil na flansni, a druga
cev je za slucaj kada se ventil potopi. Ja sam koristio moravu 11 kao
na prvoj (levoj) cevi ukacenu, i nikada nisam imao problem sa
povlacenjem vazduha. Ne znam koja je izdasnost bunara, to me najvise
zbunjuje.... Evo sta me konkretno brine. Ako je recimo izdasnost bunara
700 l/min (ovo je spekulacija radi razjasnjenja), a ja imam pumpu od
1000l/min i koristim ovaj potapajuci ventil, oce ona vuci 1000 l/min i
posisati vodu koja je iznad ventila pa povuci vazduh, ili ce morati da
vuce litrazu po izdasnosti bunara?
 
Pa ako radiš na manjem gasu možda i ne presisa , ali ako je malo banalniji primjer , recimo pumpa 1000l , a izdašnost max 500l sigurno će stati kakva god bude cijev i ventil .
 
U svakom slucaju je bolje kada je cev zatvorena onda ona uz pomoc podpritiska usisava vodu u cev a kada je otvorena ona vuce iz cevi a u cev ulazi slobodnim padom. Sigurno imas min. 20% vise vode na najobicnijoj pimpi ., i nece doci do zailjavanja rupa na cevi. Zemunac vojni otpad ali ga drzi privatnik ako te zanima mogu skrenuti u subotu da vidim sta ima.
 
gde mogu da se nabave one grafitne zaptivke za pumpu jastrebac nis? kaze mi majstor da tu vuce fals vazduh,poz
 
I ja sam baš večeras počeo da rastavljam Žalecuvu pumpu VTP 12,kako je najlaše skinuti turbinu ili vodeno kolo?
 
To je ona što sam kupio zimus od Djurka iz Selenče,to bi trebala biti rezerva.Silkaću agregat kada ga budem prao sad je zavučen.A tebi je daleko da dođeš da vidiš
 
Nazad
Vrh