Sistemi za navodnjavanje

Koliki ti je protok na topu? Od toga prvo zavisi koje crevo da odabereš, pa i pumpu.
 
Da li neko zna možda imam neku pumpu slap 500 ali je izgrebana pločica na njoj vidi se samo da piše Hmax 60m i 2/7000Q koliki bi pritisak ona mogla da pravi i pretpostavljam da je 500 oznaka za litražu. Ako neko ima nešto slično valjao bi bar neki dodatni podatak. Hvala
 
Zvao sam u vezi povracaja za sisteme za navodnjavanje i kazu da su zahtevi prebaceni u sekretarijat za finansije koji isplacuje , eto svima sveze informacije
 
Našao sam na sajtu DMB-a.

http://www.dmbfmm.co.rs/Programi pumpe.htm

Tehničke karakteristike:
Naziv: SLAP 500
Protok: (500 ÷ 100) l/min
Pritisak: (1 ÷ 5) bara
Usisna visina: do 7 m
Motor: Dvotaktni benzinski motor 1 DM 60
Snaga: 1,84/2,5 kW/KS 6000 o/min
Masa: 12 kg


Na pumpama se obično daju dve visine Hs i Hp. Hs je usisna visina i kod pumpi obično ne prelazi 8 m. Hp je potisna visina i ona ide dokle je to naznačeno na pumpi. Zajedno te dve visine čine ukupnu visinu podizanja vode H.
Što kaže @ MOMOSARIC 60 m je maksimalna visina podizanja vode. Kad vodu podignete na tu visinu onda je protok jednak 0 l/min.
Formiran vodeni stub u nekoj vertikalnoj cevi od 60 m vrši pritisak na tlo od oko 6 bar. 10m vodenog stuba se uzima da menja 1 bar.

Centrifugalna pumpa nikad ne može da ima max protok i max pritisak u isto vreme, jer su te dve vrednosti obrnuto srazmerne. Kad jedna raste druga opada i obrnuto. Tako je i napisana karakteristika:
Protok: (500 ÷ 100) l/min
Pritisak: (1 ÷ 5) bara
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, interesuje me da li neko zna da li moze sa kardanskom pumpo VTP 12 da se vuce voda iz bunara f-75 preko one pumpe za zapumpavanje ili mora dovodno crevo zakaciti direktno na cev a pomocu vakum pupme zapumpati vodu? Trenutno mi je vakum pumpa nekompletna i probali smo preko obicne pumpe za zapumpavanje na cevu f-75 i nismo uspeli. Evo slike pumpe, slika nije moje pumpe vec je preuzeta sa neta ali je ista, ujedno se izvinjavam vlasniku pumpe zbog preuzete slike.
http://www.njuskalo.hr/image-bigger...javanje/pumpa-navodnjavanje-slika-8314269.jpg
 
Kolege da li je moguce uspesno navodnjavati parcelu sirine 20m a duzine 200 metara tako sto ce se na sistem prikljuciti samo cisterna, da li je moguce da voda zakonom spojenih sudova stigne do 200 m parcele bez ikakvih pumpi i dr....
 
Danas stigao tifon dali ce nam trebati ove godine pitanje je sad:haha:
jovana-izrael-telefon-85.jpg
[/IMG]
jovana-izrael-telefon-79.jpg
[/IMG]
 
svaka cast na kupovini...
da te dobro sluzi i da imas sto manje potrebe da ga koristis...:ppozdrav::kisa:
koliko je kostao i sa kakvom pumpom planiras da ga snabdevas?
 
molim nekoga ko ima ideju šta može kod mene da bude problem.Imam tomosovu pumpu prepravljenu na električni pogon,sve do danas je funkcionisalo ali danas kad sam pogledao rasprskivače nisu bacali vodu,isključio sam pumpu na 10 sek.i posle ga uključio i ponovo radilo 10 minuta pa ista priča kad sam izluftirao pumpu izlazilo dosta vazduha ali ponovo stala.E sad pitanje da li pumpa vuče falš vazduh ili nemam dosta vode u bunaru?da li neko imao slična iskustva?
 
Vosi, imam iskustvo samo sa običnom električnom pumpom za vodu max 100 l/min i max 22 m podizanja vode. Pedrollo. Imao sam dva mala rasprskivača i za njih je bilo sasvim dovoljno.
Vukao sam vodu iz bunara čiji je nivo kad je pun oko 0,7 m od površine zemlje. Pumpa je na sebi imala usisno rebrasto providno crevo sa malom usisnom korpom i nepovratnim ventilom.

Nailazio sam na sledeće probleme: usisno crevo je posle nekog vremena savijanja i stalnog postavljanja i skidanja dobilo malu pukotinu negde na sredini-praktično nevidljivu.

Ta pukotina nije problem ako se nalazi u vodi međutim kad se nivo bunara spusti ispod te pukotine kroz nju ulazi vazduh i kolo pumpe se ispuni vazduhom i sve staje. Gledao sam jednom kako se pojavljuju vazdušni mehurovi jedan po jedan različitih veličina i tad mi je bilo jasno.

Isto tako radio sam sa jednom Womax električnom pumpom koja formira izlazni pritisak do 4,5 bara (45 m podiže vodu). Kod nje je bio problem kad se zaprlja usisna korpa, onda pumpa ispod šelne na samom usisu uvuče vazduh ali to se relativno sporo dešavalo i mehurići su bili mali i prođu kroz pumpu. Stegao sam šelnu očistio korpu i sve je ok.
 
ista greška i kod mene usisno crevo je star godinu dana i slučajno sam pogledao u njega sa baterijskom lampom i kad vidim da na sredini ona gumena obloga pukla skoro 30 cm i tu mi je vukla falš vazduh.Ali u svakom slučaju ti hvala Retlav.(već sam hteo bušiti drugi bunar):ppozdrav:
 
Nazad
Vrh