Sistemi za navodnjavanje

pozdrav.interesuje me da li neko zna koja ja potrosnja ovih pumpi.za pocetak bi zalivao jagode kap po kap.5000 sadnica.to je 1000 metara kap po kap.a kasnije mozda jos toliko.cena pumpi se razlikuje otprilike 1000 dinara.pa neznam koja trosi manje.dal ova 2 taktna. 1.9ks il 4takt 5 ks.uzeo bi onu koja manje trosi..a da mi gura dovoljno vode.
unapred hvala na odgovoru


Motorna pumpa za vodu WP-15


KARAKTERISTIKE

Šifra: 8803
Motor: dvotaktni - benzinski
Snaga: 1,9 Ks (1,4 Kw), 51,7 cm3
Protok: 250 L/min
Prečnik usisa: 40 mm (1,5“)
Prečnik izlaza: 40 mm (1,5“)
Dubina izvlačenja: 8 m
Visina izbacivanja: 35 m
Masa: 11,5 Kg
Motorna pumpa za vodu WP-35

KARAKTERISTIKE

Šifra: 8802
Motor: 4-taktni - benzinski
Snaga: 5,0 Ks (3,7 Kw)
Protok: 580 L/min
Precnik usisa: 50 mm (2“)
Precnik izlaza: 50 mm (2“)
Dubina izvlačenja: 8 m
Visina izbacivanja: 30 m
Masa: 28 Kg

ULJE ZA MOTOR AGM SAE 30 – 0,55L:
Šifra: 4918
 
Dvotaktni motori troše više goriva, a ovaj 4-taktni motor je dosta jači od ovog dvt. ipak mislim da će ti ovaj 4-taktni trošiti manje iako je jači motor ali zato će ti raditi na manjem gasu.
 
Pozdrav svima! Zanima me da li dizel pumpa dmb od 14 ks, 1100l/min, 5 bar, moze da tera tifonski top na 200m kroz crevo od 2'' i ako moze koliki maksimalni precnik bi mogla da postigne, ako ne moze da li bi mogla 10 rasprskivaca sa precnikom od 30 m. Parcela je siroka 60m pa gledam da sto manje premestam rasprskivace. Hvala unapred!
 
Pozdrav svima! Zanima me da li dizel pumpa dmb od 14 ks, 1100l/min, 5 bar, moze da tera tifonski top na 200m kroz crevo od 2'' i ako moze koliki maksimalni precnik bi mogla da postigne, ako ne moze da li bi mogla 10 rasprskivaca sa precnikom od 30 m. Parcela je siroka 60m pa gledam da sto manje premestam rasprskivace. Hvala unapred!

Какве су карактеристике топа. Притисак, проток, домет? Кренеш одатле прво, па онда одабареш црево (са што мањим падом притиска) па тек онда пумпу. Иначе, пумпа не може да се опише са само две вредности притиска и протока већ са низом вредности које чине једну криву линију зависности протока и притиска. Радна тачка (притисак и проток) распрскивача или топа треба да је испод те криве линије пумпе. Тада пумпа може да задовољи потребе једног топа односно 10 распрскивача.
 
Какве су карактеристике топа. Притисак, проток, домет? Кренеш одатле прво, па онда одабареш црево (са што мањим падом притиска) па тек онда пумпу. Иначе, пумпа не може да се опише са само две вредности притиска и протока већ са низом вредности које чине једну криву линију зависности протока и притиска. Радна тачка (притисак и проток) распрскивача или топа треба да је испод те криве линије пумпе. Тада пумпа може да задовољи потребе једног топа односно 10 распрскивача.
Na primer top "sime" sa turbinom oznaka "Big river" dizna 20mm na 3 bara pritiska daje poluprecnik 36m sa protokom vode 520l/min ili 31,2 m3/h ili 7,6mm/h
ili rasprskivaci pun krug somlo 40c 2 dizne, mesingane, ulaz 3/4", poluprecnik 14,8-20.7m sa protokom 1320-4650l/h.
Nemam krivu od pumpe ali ovaj top i rasprskivaci zahtevaju neku srednju vrednost od nazivnih(gornjih) karakteristika pumpe, e sad da li to u praksi moze da funkcionise je diskutabilno, zanima me ima li neko iskustva sa time. Ne znam da li ima veze dubina usisavanja sa gubljenjem pritiska, na ovoj parceli je oko 5m(voda iz kanala) i najdalja udaljenost topa bi bila oko 180m od pumpe.
 
Na primer top "sime" sa turbinom oznaka "Big river" dizna 20mm na 3 bara pritiska daje poluprecnik 36m sa protokom vode 520l/min ili 31,2 m3/h

Tebi na topu treba da je pritisak 3 bara i da do topa stiže u svakom minutu 520 l. Najdalja udaljenost topa je 180 m, dakle treba odabrati crevo odnosno cev na kojoj najmanje gubiš pritisak ukoliko je sve na ravnom. Kačio je neko na navodnjavanju tabelu pada pritiska za sve protoke u svim cevima ali za dužinu od 100 m. Lako ti je da preračunaš na 180 m. I dobićeš da gubiš recimo, za cev od 90 mm, oko 0,7 bara. Top isto tako treba da stoji na nekoj visini iznad površine zemlje. Recimo na 2 m, a to je već gubitak pritiska usled podizanja vode od 0,2 bar. Te dve vrednosti dodaš na vrednost zahtevanog pritiska na topu pa sad ispada da je to 3,9 bara koje pumpa treba da obezbedi. Međutim pumpa je 5 m iznad vode što znači da će na usisu da izgubi pritisak 0,5 bara. (10 m vodenog stuba formira pritisak od 1 bar). Dakle, pumpa treba da zadovolji uslov od 3,9 bar + 0,5 bar = 4,4 bar. Inače ništa od 3 bara na topu. Za taj pritisak pumpa treba da obezbedi i 520 l/min da bi top pravilno radio.
 
Tebi na topu treba da je pritisak 3 bara i da do topa stiže u svakom minutu 520 l. Najdalja udaljenost topa je 180 m, dakle treba odabrati crevo odnosno cev na kojoj najmanje gubiš pritisak ukoliko je sve na ravnom. Kačio je neko na navodnjavanju tabelu pada pritiska za sve protoke u svim cevima ali za dužinu od 100 m. Lako ti je da preračunaš na 180 m. I dobićeš da gubiš recimo, za cev od 90 mm, oko 0,7 bara. Top isto tako treba da stoji na nekoj visini iznad površine zemlje. Recimo na 2 m, a to je već gubitak pritiska usled podizanja vode od 0,2 bar. Te dve vrednosti dodaš na vrednost zahtevanog pritiska na topu pa sad ispada da je to 3,9 bara koje pumpa treba da obezbedi. Međutim pumpa je 5 m iznad vode što znači da će na usisu da izgubi pritisak 0,5 bara. (10 m vodenog stuba formira pritisak od 1 bar). Dakle, pumpa treba da zadovolji uslov od 3,9 bar + 0,5 bar = 4,4 bar. Inače ništa od 3 bara na topu. Za taj pritisak pumpa treba da obezbedi i 520 l/min da bi top pravilno radio.
Hvala na odgovoru. Parcela ima nagib prema dole u odnosu na pumpu tako da tu imam manje gubitka pritiska.
 
Pozdravljam vas,evo par slike kao neki vid podrske onim manjim poljoprivrednicima koji niti imaju puno zemlje niti puno para,bas kao i ja :osmeh:,ali se pitaju:dali bi ja mogao sam da napravim manji tifon pa da ne moram kupiti za 2000 evra?!

- - - - - - - - - -

552q63rxq82b15nfg.jpg
yo6xgpb22msa9v3fg.jpg
si3pplb7c1sstb6fg.jpg
6movdo80rb36bg5fg.jpg
 
Ima li neko ideju gde da kupim tifon fi 63 280 - 300 metara. Gledao sam [FONT=Lucida Grande, Lucida Sans, Arial, sans-serif]foras ali me brine da ne pada pritisak mnogo pri namotavanju.
Imam dve pumpe elektrokovine sa 7 i 12 radnih kola precnika 250. Sa sadasnjim tifonom fi 50/ 220 makedoncem i diznom fi 20 baca 19 metara. Ako stavim manju diznu on pisa vodu na sve strane nije napravljen za veci pritisak. Inace ulazni pritisak je 5.5 bara a izlazni 2,2 bara. Mali promer. Ujutru pocinjem sa zalivanjem kukuruza nebi li nikao.
[/FONT]​
 
@john promer cevi je 50 mm (vanjski precnik) i kupovao sam ga za cca 22000 din (ako se ne varam) za 250 metar kod jednog manjeg proizvodjaca u Subotici,naravno ako ti treba mogu poslati u pp broj telefona.Inace kupio sam od njega ranije (pre 7-8 godina) cev fi 63 i jako sam zadovoljan kvalitetom,zato sam i ovo uzeo kod njega.
 
Ima li neko ideju gde da kupim tifon fi 63 280 - 300 metara. Gledao sam foras ali me brine da ne pada pritisak mnogo pri namotavanju.
Imam dve pumpe elektrokovine sa 7 i 12 radnih kola precnika 250. Sa sadasnjim tifonom fi 50/ 220 makedoncem i diznom fi 20 baca 19 metara. Ako stavim manju diznu on pisa vodu na sve strane nije napravljen za veci pritisak. Inace ulazni pritisak je 5.5 bara a izlazni 2,2 bara. Mali promer. Ujutru pocinjem sa zalivanjem kukuruza nebi li nikao.
Moje misljenje je da forras nije toliko zastarela konstrukcija po tom pitanju da bi bilo puno razlike (zaostatka) u odnosu na druge proizvodjace.
 
Nazad
Vrh