Sistemi za navodnjavanje

Ima kod mene u Bijeljini, ja sam ovaj od 600l/min platio ljetos 520 KM, to je oko 29600 Din, trebalo bi biti i povrat 35% od ministarstva. Zasad sam prezadovoljan sa njim, cijelo ljeto je radio svaki dan po 4-5 sati i to stalno pun gas jer mi je takav zaljev da je morao raditi pod punim gasom zbog postizanja pritiska. Samo da dodam da ovaj kinezac što ja imam nije za velike pritiske jer je to pumpa samousisna muljara za manje pritiske max 1,5 bar to jest povoljan je za sisteme KPK.
 
Sa kojim sistemom bi mogao da navodnjavam povrsinu od 150ari ratarske i povrtarske kulture? Koliko bi kostao takav sistem? Na parceli imam bunar od 45m koji ima protocnu(kako mi zovemo platnenu vodu) znaci ima konstantan dotok vode bez obzira koliko se crpeo.
 
Sasa da bi iz bunara izvlacio vodu sa 45m treba ti potapajuca pumpa a samim tim i agregat ako nemas struje u blizini. Jel znas na kojoj dubini ti se javlja voda? Za povrtarske kulture ti treba kap po kap njih ne mozes zalivati tifonom ili topom kao sto bi mogao ratarske zbog pojave bolesti na povrcu. Sto se cene tice zavisi sve od kulture koja se gaji... Za povrce bi mogao koristiti kapajuce trake, one su povoljne a uradile bi posao...
 
Sasa da bi iz bunara izvlacio vodu sa 45m treba ti potapajuca pumpa a samim tim i agregat ako nemas struje u blizini. Jel znas na kojoj dubini ti se javlja voda? Za povrtarske kulture ti treba kap po kap njih ne mozes zalivati tifonom ili topom kao sto bi mogao ratarske zbog pojave bolesti na povrcu. Sto se cene tice zavisi sve od kulture koja se gaji... Za povrce bi mogao koristiti kapajuce trake, one su povoljne a uradile bi posao...

Bunar je 45m do vode plus 3m dubina vode. Stuju imam, zalivao bi prvenstveno kupus. Koja bi kombinacija sistema za navodnjavanje bila naj jeftinija koja bi odradila posao? :ppozdrav:
 
Mozda bi mogao iz topa da zalivas mislim da bi ti to bilo najjeftinije ali su ti najbolja varijanta kapajuce trake. Tako svaka biljka dobije podjednaku kolicnu vode a ne bi imao problema ni sa bolestima... Koliko bi te to izaslo zaista ne znam, morao bi da proveris cenu trake i da izracunas duzinu parcele i broj redova kupusa koji bi imao (duzina redova x br, redova = duzina trake).
Kada znas duzinu trake znas i cenu koliko ce kostati. Bitan podatak ti je i da saznas broj rupica po duznom metru na traci. Mislim da 1 rupica izbaci 1l vode ali nisam siguran. Kada saznas koliko rupica ima po duznom metru onda to pomnozis sa ukupnom duzinom trake i na kraju taj broj pomnozis sa kapacitetom 1 rupice (kolicina vode koju izbaci za sat vremena) i to ti je onda kolicina vode iz bunara koja ti je potrebna za 1h rada za celu parcelu!!! Naravno ako nemas kapacitet onda mozes da radis po pola parcele. U svakom slucaju koliko god da kosta isplatiti se jer ti na 150ari mozes da imas prinos 120 tona!!! Naravno ako postujes svu propisanu agrotehniku za proizvodnju kupusa.
 
ljudi gadno sam ubrzao razmisljanje o navodnjavanju inace imam 1 ha 30m od jezera razmisljao sam o tifonu ako se tako zove ko nikola sa 2 strane pa me interesuje postp kosta tako cudo i posto pumpa da gura vodu mislio sam neki kardanski da ga tera traktor pa bi nmolio vase misljenje
 
Mislim da ti je malo veliko ulaganje u tifon ako imaš samo 1 ha, ako me razumeš. Što se tiče topova cena im se kreće od 50 EUR do 200 EUR u zavisnosti od karakteristika. E sad ja ti preporučujem da napraviš nosač za top i priključiš ga na pumpu i povremeno ga pomeraš jer pretpostavljam da nemaš neku veliku dužinu parcele i da te to neće posebno opterećivati.

http://www.google.rs/imgres?hl=sr&tbo=d&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbnid=Ob--A4jo84z92M:&imgrefurl=http://aaqua.persistent.co.in/aaqua/forum/viewthread%3Fthread%3D14140&docid=Ga84RDBZDesdWM&imgurl=http://aaqua.persistent.co.in/aaqua/forum/getattachment%253Fattach%253D4408&w=500&h=334&ei=IuHWUPffC8rbsgbm1YHADg&zoom=1&iact=hc&vpx=183&vpy=133&dur=933&hovh=183&hovw=275&tx=147&ty=96&sig=113379371898844134553&page=1&tbnh=140&tbnw=204&start=0&ndsp=50&ved=1t:429,r:1,s:0,i:85
 
odjicno razmisljanje duzina njive nekih 250 m e sad kolko se secam video sam na sajmu imt vod pumpu na kaedan jer ona nije jaka za jedan top?:ppozdrav:
 
Predlog bi bio da prvo odabereš top koji svojim karakteristikama (poluprečnik zalivanja, količina vode...) može da zadovolji potrebe tvog useva. Onda odaberi neku pumpu na osnovu karakteristika tog topa i na osnovu pada pritiska u sprovodnim cevima. Kad sabereš potreban pritisak na topu i pad pritiska u cevima dobijaš pritisak koji treba da obezbedi tvoja pumpa na izlaznom vodu. Sa druge strane bitan je i protok koji pumpa treba da ostvari da bi top regularno radio. Na osnovu oba ova podatka (pritisak i protok) u sistemu (koji čini sprovodna cev sa topom) ti odabiraš pumpu. Pumpa ima svoju karakteristiku koja obično pokazuje zavisnost pritiska i protoka na izlazu iz nje. Obično je to kriva linija koja pokazuje kako se smanjuje protok na izlazu iz pumpe a raste pritisak i obrnuto. Na toj liniji ti se nalazi radna tačka sistema za navodnjavanje i pumpe.

Karakteristiku pumpe je najbolje slikovito zamisliti kao automobil u kome se vozi 5-oro ljudi (veliki protok) takav auto teško ubrzava (slab pritisak), medjutim ako se vozi samo vozač (mali protok- manja količina vode se prenosi) onda auto lakše ubrzava (ima jači pritisak).

Još nešto jako bitno je da ako vodu "teraš" pumpom na VISINU od 10 m onda si na izlazu pumpe izgubio pritisak od 1 bar. Dakle, moraš i da razlikuješ pad pritiska po dužini cevi kao i pad pritiska po visini cevi. Pad pritiska po dužini cevi je vezan za trenje vode o zidove cevi, a pad pritiska po visini je vezan za pritisak koji formira vodeni stub.
 
Poslednja izmena:
Nikola koje si tifone gledao,mislim na proizvodjace,jesi se raspitivao mozda za agregate sa pumpom koje su cene
 
zar nije bolje uzeti polovan tifon za 3000.€-4000.€ nego novi za 10000.€ sa razlikom od 6-7.000.€ mozes jos svasta da obnovis
 
zar nije bolje uzeti polovan tifon za 3000.€-4000.€ nego novi za 10000.€ sa razlikom od 6-7.000.€ mozes jos svasta da obnovis
nije bolje uzeti polovan tifon odmah pitaj zasto ga taj prodaje,zato da kupi novi a ti njegov popravljaj,koji je radio ni sam nezna gazda koliko
 
Kolege ne znam baš mnogo o navodnjavanju, a imam par nedoumica, potrebana su mi dva rasprskivača koja će moći da zalivaju širinu od 18~19 m, povezivao bi ih crevima od 3/4'', pumpa je 2,2 kW, 4800 l/h, a max pritisak 7,2 bara.
Više za sada nmg da priključim na postojeću pumpu, ali planiram da kupim jaču pumpu, cevi i da dokupim još rasprskivača, da li možete nešto da mi preporučite ?
Pronašao sam ovu prodavnicu u Vrbasu, da li ovde ima nešto što bi mogao da koristim ?

http://www.bestco.co.rs/TOPOVI-RASPSKIVACI-CHAMSA.html
 
zico78 dodjes kod mene i odemo da trazimo..ima u Semberiji svasta..:D ionako i ja trazim tifon pa mozemo zajedno..ima na jednom mestu 4 komada pa mozemo otici videti..ne znam koje tacno duzine imaju i pumpe
 
nije bolje uzeti polovan tifon odmah pitaj zasto ga taj prodaje,zato da kupi novi a ti njegov popravljaj,koji je radio ni sam nezna gazda koliko
ja planiram da sebi nesto uzmem ali puno 10000.€ sta ima tu da se pokvari samo da nije crijevo puklo da pusta vodu mehanizam za namotavanje to je jednostavno za odrzavat

- - - - - - - - - -

zico78 dodjes kod mene i odemo da trazimo..ima u Semberiji svasta..:D ionako i ja trazim tifon pa mozemo zajedno..ima na jednom mestu 4 komada pa mozemo otici videti..ne znam koje tacno duzine imaju i pumpe
vecinom poznajem sve te okolo sto imaju te polovne masine kad sam ja bijo nisu imali to je pre 2-3.mjeseca
 
Nazad
Vrh