Sistem pdv-a?

Da nadodam još . Kako vas najvjerovatnije najviše pecaju za ulazak u pdv. Ovde je uvedena promjena u podnošenju mjesečnih pdv prijava za obveznike prije par godina , a vjerovatno je tako i kod vas . Znači dotad su mjesečne prijave pdva sadržale samo stavke zbira mjesečnih "ulaza" i "izlaza" , i razlika pdva , ako je pozitivna tolko platiš , obrnuto tolko potražuješ .
Onda su uveli da se pored toga , elektronski , unese u mjesečnu pdv prijavu kompletan KIF i KUF , tj sve pojedinačne fakture i ulazne i izlazne za taj mjesec , kome , od koga , kolko itd.
E sad , šta to ima sa subjektima koji nisu u pdvu ? Firme sa kojima radite , nabavke repromaterijala ili prodaju proizvoda , kad predaju te mjesečne prijave navode sve račune izdate na kupce i dobavljače . I sad , ako kupujete nešto u maloprodaji i plaćate gotovinom , bez popusta , prodavac to vodi kao ostali kupci , obični fiskalni računi , i to se nezna kome je prodano , ali ako hoćete , (hoće), da vam da rabat , mora navesti ko je kupac , i tu pdv poreska vidi vaše ime . Isto je i kad firma nabavlja robu mora navesti od koga je kupila , i tu se opet u njihovoj mjesečnoj prijavi pojavljuje vaše ime .
Dalje prilično je bitna i organizacija poreskog sistema . Ovde u BH npr "PDV" uprava i poreska uprava su dvije različite kuće i jako malo direktno prenose podatke , u Srbiji neznam kako je taj sistem pdv-poreska.
 
Mnogi ovde lupetaju. Kantarska odvaga je interni dokument. Tako su mi rekli na mom otkupnom mestu. Može da se na jednu osobu upiše kantarska odvaga, a da se isplati trećoj osobi po toj kantarskoj odvagi. Neka me neko ispravi ako nisam upravu
 
Ne može to da se radi. Mozda je moglo pre dok su se otpremnice ručno pisale, ali i tada je moralo prilikom lager liste da se definiše koliko ko kg ima, i posle toga nema prebacivanja.
Datum fakturisanja se gleda kao promet, a ne datum priliva novca, ili potpisivanje kantarske odvage. Cuj kantarska odvaga, na njoj vam piše predata količina robe i analiza, a cena za koju prodajete se ni ne spominje, pdv, nista...
 
Da li podizanje kredita ulazi u promet za pdv ?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Улази само промет који је опорезив ПДВ. Значи продаја роба и услуга на које се плаћа ПДВ. За пољопривреднике је то у пракси роба коју је продао купцу који је у систему ПДВ-а и на коју је плаћена ПДВ надокнада од 8% од стране купца (али не и сама надокнда!).
 
Proverite, negde sam procitao da premije povezane za promet robe (npr. za mleko) ulaze u tih 8 mil.

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Planiram da udjem u pdv od 01.12.23
Knjigovodja kaze da se od 2023 mogu uzeti u obzir rashoda samo racuni za repromaterijal ali ne i za kupovinu mašina?
 
01.12 ulazim i sve se racuna od tog momenta osim repromaterijala koji moze od 2023 zato sto cu i robu od 2023 preneti u 2024 na lageru
 
Зар приликом уласка у ПДВ не може само роба која је на лагеру а која је купљена у претходних годину дана и за коју се поседује рачун?

Стицање права на одбитак претходног пореза код евидентирања за обавезу плаћања ПДВ

Члан 32б

Лице које је евидентирано за обавезу плаћања ПДВ у складу са овим законом има право на одбитак претходног пореза за добра која поседује на дан који претходи дану отпочињања ПДВ активности, а која је набавило у периоду од 12 месеци пре отпочињања ПДВ активности, под условима да:

1) је извршило попис добара и пописну листу доставило пореском органу при подношењу пријаве за ПДВ (у даљем тексту: евиденциона пријава);
2) поседује рачун који му је издао претходни учесник у промету, обвезник ПДВ, у којем је исказан обрачунати ПДВ за промет добара, односно царински документ о извршеном увозу добара и износу обрачунатог ПДВ за увоз тих добара;
3) је платило рачун испоручиоцу добара, обвезнику ПДВ, односно да је ПДВ плаћен приликом увоза.

Сматра се да ПДВ активност из става 1. овог члана, а у смислу овог закона, отпочиње наредног дана од дана када је настала обавеза за евидентирање за обавезу плаћања ПДВ, односно даном опредељивања за обавезу плаћања ПДВ.

Право на одбитак претходног пореза за добра из става 1. овог члана обвезник ПДВ стиче у пореском периоду у којем је извршио промет са правом на одбитак претходног пореза тих добара, односно добара произведених или састављених од тих добара.

Добрима из става 1. овог члана не сматрају се добра која се сматрају опремом и објектима за вршење делатности у складу са овим законом.
z
Пописна листа из става 1. тачка 1) овог члана нарочито садржи податке о врсти, количини и датуму набавке добара, набавној цени добара без ПДВ и износу обрачунатог ПДВ.

Што је изузетно неповољно за пољопривреднике, ово је повољно само за трговце. Остали произвођачи ће у пракси од почетка сами ући у ПДВ. Али и да нису у ПДВу њима је кратак циклус производње, колико дуго само треба пољопривредницима....

Управо би овакве ствари требало да буду захтеване на састанцима са Владом, реформа неповољних а у овом случају и ствари које стављају пољопривреднике у неравноправан положај.
 
01.12 ulazim i sve se racuna od tog momenta osim repromaterijala koji moze od 2023 zato sto cu i robu od 2023 preneti u 2024 na lageru
Mislim da ulazni racuni na repromaterijal koji su radjeni ranije nego sto si usao u pdv ,nemogu da se racunaju kao odbitni , ako nista drogo ,ono zbog toga sto kao kupac nije naveden pdv obveznik. Tj racuni moraju biti na pdv obveznika sa pdv brojem u opisu a ti nisi imao pdv broj.
 
Najbolje da kreneš od nule,pogotovo robu koja je van PDV-a da ubaciš u pdv,godinu si poranio.
Ja kad sam ušao prvo sam ušao napravio ogroman trošak,traktor,plug,još neke mašine ,repromaterijal,nafta ....itd a roba nisam uneo ni zrno.
Šta ti treba sad lager na čiju proizvodnju nisi mogao imati odbitni pdv.
 
Што се тиче куповине машина и опреме, сам износ који је плаћен за куповину (рецимо трактор од 3 милиона динара) није расход али се уради годишња амортизација ( 5-10%) и онда се та стопа примени на 3 милиона и добије годишњи расход. Тако сваке године док не дођеш до нуле вредности машине, после чега више нема шта да се пријави као расход за следећу годину.
 
Nazad
Vrh