Sistem pdv-a?

Ako kupis npr. sada masinu koja kosta 1000 dinara knjigovodja taj trosak izamortizuje(računa ti kao trošak) npr na 3 godine. Godišnje je to 1000/3=333,33 dinara godisnje tj na 12 meseci. Posto ti je ostalo mesec dana do isteka kalendarske godine od tih 1000 din troska koliko je kostala masina u ovogodisnji trosak moze da udje 333,33/12 meseci= 27,77 dinara. Nadam se da sam ti pojasnio to oko mašina. Ono što trenutno moze da udje u kompletan trosak je djubrivo,gorivo, rezervni delovi, hemija. Naravno sve to uz konsultaciju sa knjigovodjom.
Još jedna šala za kraj: knjigovodja je pored anesteziologa jedina osoba prema kojoj moraš biti iskren
 
Mnogi ovde lupetaju. Kantarska odvaga je interni dokument. Tako su mi rekli na mom otkupnom mestu. Može da se na jednu osobu upiše kantarska odvaga, a da se isplati trećoj osobi po toj kantarskoj odvagi. Neka me neko ispravi ako nisam upravu
Može da se preda na jedno ime, pa pre otkupa da se prenese na drugo ime pa na to drugo ime da ide isplata.
 
Najbolje da kreneš od nule,pogotovo robu koja je van PDV-a da ubaciš u pdv,godinu si poranio.
Ja kad sam ušao prvo sam ušao napravio ogroman trošak,traktor,plug,još neke mašine ,repromaterijal,nafta ....itd a roba nisam uneo ni zrno.
Šta ti treba sad lager na čiju proizvodnju nisi mogao imati odbitni pdv.
potpuno isto sam i ja ulazio u pdv ja sam robu svu prodao u jan..februar,,,,znaci bez robe ,,,,u martu uso u pdv,,,,i od kad sam uso u pdv od tog datuma mogu pravdati trosak sa racunom na kom je tvoj pib,,,i to mesec za mesec,,,nemogu prenositi racune da pravdam za ideci mesec....
 
potpuno isto sam i ja ulazio u pdv ja sam robu svu prodao u jan..februar,,,,znaci bez robe ,,,,u martu uso u pdv,,,,i od kad sam uso u pdv od tog datuma mogu pravdati trosak sa racunom na kom je tvoj pib,,,i to mesec za mesec,,,nemogu prenositi racune da pravdam za ideci mesec....
Mislim da se računi mogu doneti i kasnije, samo se onda racunaju za taj novi period.
 
Bas tako, kada neki mesec imam samo par racuna, knjigovodja ih ostavi za sledeci mesec. A koliko puta mi se desilo da racun kasni postom pa ne stignem do 15og da ga predam, isto prebaci za sledeci mesec.

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
@skal Када си ту робу продао пре уласка у ПДВ, да ли ти је новац остао на рачуну или си после куповао готовином?
ne novac mije bio na racunu kolko sam ja razumeo knjigovodu sve pocinje dase racunaa od datuma ulaska u pdv a sto se tice racuna ima ljudi koji prikazuju racune mesecno ili 3 mesecno ja pravdam mesec za mesec,,,,bar kolko sam upucen nov sam u tome i uso sam u pdv dobrovoljno...ne zbog velikog prometa da bi izvuki pdv od novih masina sto sam kupovo a ostalo me ne zanima sve ostavljam u kreditnom birou ne izvlacim pdv i kad predam robu onda ot doga mi skida to sta se pravda
 
Jedno pitanje u vezi pdv-a.
Kada gazdinstvo koje nije u PDVu (fizičko lice) prodaje primarni poljoprivredni proizvod firmi koja je u PDVu (preduzetnička radnja), da li se na otkupnom listu od firme iskazuje pdv od 8%?

I da zaklompikujem poljoprivrednik ne isplaćuje doprinose na bazi poljoprivrede.

Mislim otkupljuje moja PR radnja od mog gazdinstva, u interes mi je da se iskaže PDV zbog odbitka predhodnog PDV-a u radnji.

I da još više zaklompikujem pošto imam i reg. poljoprivredno gazdinstvo i na tu istu radnju koja je kažem u PDVu kako se tu i da li se uopšte radi otkup prim. poljoprivrednih proizvoda. Tu pa tek radnja otkupljuje od sopstvenog gazdinstva 😁 .

Nisam još pričao sa knjigovodjom ali sumnjam da zna iskreno...
 
Poslednja izmena:
Na otkupnom listu nema iskazivanja pdva kad kupujes od subjekta koji nije u pdvu. Kada kasnije tu istu robu npr prodajes , moras dodati pdv . Naravno moras biti i registrovan za trgovinu.
Uglavnom nemozes imati ulazni pdv ako kupis od subjekta koji nije u pdvu. Eh da je tako , to nebi bio poreski sistem , nego bi se zvao finansijska injekcija npr.
 
Jasno ali ima na netu dvojakih tekstova jedan od primera


Kada poljoprivrednik koji ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo, a pritom nema status preduzetnika prodaje poljoprivredne proizvode preduzetniku koji je u sistemu PDV ili privrednom društvu koje je u sistemu PDV ima pravo na PDV nadoknadu (ima pravo da dobije PDV nadoknadu od svog kupca) bez obzira na to što sam poljoprivrednik nije u sistemu PDV. Dakle kada otkupljivač koji je u sistemu PDV vrši otkup poljoprivrednih proizvoda od registovanog poljoprivrednog gazdinstva koje nema status preduzetnika dužan je da obračuna i na otkupnom listu – priznanici koju popunjava iskaže pomenutu PDV naknadu po stopi od 8% i da istu isplati poljoprivredniku (to jest njegovom registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu) od koga vrši otkup. Osnovica za obračun pomenute PDV nadoknade je bruto naknada koja se isplaćuje poljoprivredniku. Ako otkupljivač mora da u ime poljoprivrednika obračuna i plati porez i doprinose, i porez i doprinosi ulaze u osnovicu za obračun PDV nadoknade. Otkupljivač koji je i sistemu PDV ima pravo da PDV nadoknadu odbije kao prethodni PDV ako je :

  1. poseduje otkupni list – priznanicu koja ima sve elemente propisane članom 42. Zakona o PDV I koja je potpisana od strane poljoprivrednika.
  2. vrednost samih poljoprivrednih proizvoda (u koju nije uključena PDV nadoknada) platio poljoprivredniku na bilo koji način (nalogom za prenos, gotovinom, kompenzacijom …idt.).
  3. iznos PDV nadoknade platio poljoprivredniku ma tekući račun ili račun štednje.
 
Koliko sam ovo shvatio kada poljoprivredni proizvodjač, fizičko lice koje nije u PDVu, nosilac polj. gazdinstva prodaje prim. poljoprivredni proizvod firmi koja je u PDVu može da se iskaže pdv od 8% na otkupnom listu. Roba može da se plati svakako ali iznos pdv~a mora na račun i kao takav može da bude ulazni PDV firmi... Ili ja to razumem kako meni odgovara 😁.
Postaviću baš pitanje poreskoj upravi...
 
Da , ima to i ovde ,podsjetio si me . Otkupljivac treba da plati nadoknadu licu koje nije u pdvu , ali ovde je to cini mi se 5 posto , a pdv je ovde 17posto za sve . Samo mora taj prodavac da podnese neki zahtjev i prilozi neke papire ,to neznam kako ide prakticno . Vjerovatno to otkupljivaci izbjegavaju jer im komplikuje a dodje na isto , a prodavcima pravi vjerovatno porez na dobit pa opet slaba vajda
 
Poslao sam pitanje poreskoj.
I kod nas je bio 5% pa su digli na 8%.
Meni odgovara ako je tako jer nemam ulazni pdv dovoljno.
 
Kada gazdinstvo koje nije u PDVu (fizičko lice) prodaje primarni poljoprivredni proizvod firmi koja je u PDVu (preduzetnička radnja), da li se na otkupnom listu od firme iskazuje pdv od 8%?

Да, само се то не зове ПДВ већ ПДВ надокнада, али ти можеш да правдаш као претходно плаћени порез исто као да си купио нешто са ПДВ-ом од обвезника ПДВ-а. То би књиговођа требало да зна.

Ево прва четири става из члана 34. Закона о ПДВ-у у коме се о томе прича:

Физичка лица која сувласници, закупци и други корисници пољопривредног и шумског земљишта и физичка лица која су као носиоци, односно чланови пољопривредног газдинства уписана у регистру пољопривредних газдинстава у складу са прописом којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава (у даљем тексту: пољопривредници), имају право на надокнаду по основу ПДВ (у даљем тексту: ПДВ надокнада), под условима и на начин одређен овим законом.

ПДВ надокнада признаје се пољопривредницима који изврше промет пољопривредних и шумских производа, односно пољопривредних услуга обвезницима.

Ако пољопривредници изврше промет добара и услуга из става 2. овог члана, обвезник је дужан да обрачуна ПДВ надокнаду у износу од 8% на вредност примљених добара и услуга, о чему издаје документ за обрачун (у даљем тексту: признаница), као и да обрачунату ПДВ надокнаду исплати пољопривредницима у новцу (уплатом на текући рачун или рачун штедње).

Обвезници из става 3. овог члана имају право да одбију износ ПДВ надокнаде као претходни порез, под условом да су ПДВ надокнаду и вредност примљених добара и услуга платили пољопривреднику.
 
Dali sad po novom gazdinstvo koje je u sistemu pdv,moze da ima pored toga gazdinstvo koje nije u sistemu pdv? Npr muz da bude u pdv a zena ne?
 
Procitam na dobru zemlju pitanje koje je postavio covek
DA LI KOMPENZOVANA ROBA ULAZI U PROMET PO RAČUNU POLJOPRIVREDNOG GAZDINSTVA?
 
Nazad
Vrh