Servisiranje traktora

Jedno pitanje u vezi ovog regulacionog ventila,u knjizi vidim da on moze da se steluje,kako zatezanje-otpustanje ventila deluje na rucicu-dizanje?
Da li je bolje da kupim novi ventil ili se problem moze resiti stelovanjem?
Nije mi problem da kupim drugi ventil,nego me interesuje da li taj pritisak obavezno mora da se steluje i na novom i na starom ventilu?U knjizi pise da je 135-140 bara. Kada kupis novi ventil koji je osiguran,on je podesen na zadati pritisak i tu nista ne diras.ako hoces da sam stelujes,moras imati na jednom od izvoda hidraulike,kao i na stubu volana namesten merac pritiska,i uporedo meris i podesavas.pritisci treba da su u granicama-stub volana 80-90,poluge bar 130-140.
 
da li se motori M33/T i DM33/T razlikuju samo u glavi motora

Razlikuju se još i klipovi i dizne.

jj9u6e.jpg

34j2dzc.jpg


Na prvoj slici je klip od M motora, a na drugoj klip od DM motora koji ima komoru sa sagorevanje.
Pisano je u IMT temi o razlikama, ako se dobro sećam u decembru prošle godine tako sa ne morate celu temu pretraziti već samo nekih tridesetak strana unazad.
 
Pozdrav svima. Imam traktor IMT 539. Imam problem sa ukljucivanjem kardanskog vratila. Kada pokusam da ga ukljucim pomocu rucice, ono "krci", znate na sta mislim, i to je vremenom pocelo sve izrazenije da se javlja. Nekad vratilo ukljucim iz prvog puta (mada retko), najcesce vise puta moram da stisnem i pustim kvacilo da bih vratilo ukljucio. Dakle, moje pitanje je treba li neki deo da zamenim ili je eventualno potrebno neko stelovanje?
 
Pozdrav svima. Imam traktor IMT 539. Imam problem sa ukljucivanjem kardanskog vratila. Kada pokusam da ga ukljucim pomocu rucice, ono "krci", znate na sta mislim, i to je vremenom pocelo sve izrazenije da se javlja. Nekad vratilo ukljucim iz prvog puta (mada retko), najcesce vise puta moram da stisnem i pustim kvacilo da bih vratilo ukljucio. Dakle, moje pitanje je treba li neki deo da zamenim ili je eventualno potrebno neko stelovanje?

Prije ikakvog rastavljanja probaj nastelati kvacilo.Prvo provjeri koliki je prazan hod papuce.Osjetis li pod nogom dva zuba kvacila kad ga polako pritisces.
Prvi hod pauce( laksi) odvaja motor.
Drugi hod papuce (malo tezi ) odvaja kardan.
Prazan hod se stela sa strane mjenjaca i trebao bi biti oko 1-2 cm.




Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
@ lisnik Kvacilo sigurno treba da se nasteluje, kad ga pritisnem lepo osecam kako mi odvaja prvi i drugi stepen, ali prilikom kretanja traktora odvaja mi pri samom vrhu papuce. Takodje, kad krecem iz mesta sa nekim teretom (recimo puna prikolica), prilikom otpustanja kvacila oseca se trzanje traktora, a ne lagano kretanje. Ima li to veze sa kardanskim vratilom?
@RatkoPa Zasto mislis da je frikciona ploca?
 
Ako traktor treska pri kretanju morao bi ravnati zamajac i potisnu plocu.To nema veze sa kardanom.
Skini poklopac ispod mjenjaca .Cetiri vijka kljuc 24.Okreci zamajac dok nevidis vijak kljuc 13 koji je osiguran maticom kjluc 13.ima ih tri komada(kardan se stela na tri vijka). Najdes jedan i okreces dok nevidis drugi i opet dok ne najide treci. Zazor izmedju vujka i frikcione ploce treba da bude 2mm.Uzmes spijun(ventiler) i provjeris zazor.Ako je puno veci od 2 mm otpustis maticu kljuc 13 i otpustas vijak dok zazor nebude ok.Trenutno nemogu naci sliku uzivo pa ti evo iz prirucnika.




Uploaded with ImageShack.us

Ako zazor bude ok onda ti je propustio semering spojnicke i kvasi lamelu.Kad stisnes kvacilo izgorena masnoca zalijepi lamelu i nece da dobro odvoji.Tad ti preostaje jedino polanje traktora,rastavljanje korpe,pranje u benzinu dijelova,ravnanje korpe i zamajca kod tokara.




Frikciona ploca nebi trebala biti jer tad nebi odvajao nikako kardan.
 
Lisnik sve si super objasnio i u pravu si za zazor drugog stepena ali kad je kvacilo novo. Tj kad je korpa utegnuta. A kad je sve staro i puno lufta taj zazor komotno moze biti nekih 1.5 do 1.6mm. Tih pola mm jako puno znace!
 
Lisnik sve si super objasnio i u pravu si za zazor drugog stepena ali kad je kvacilo novo. Tj kad je korpa utegnuta. A kad je sve staro i puno lufta taj zazor komotno moze biti nekih 1.5 do 1.6mm. Tih pola mm jako puno znace!

Tacno je da je 0,5mm na tom dijelu veliko.Ja to uglavnom stelam bez ikakvih mjerila,al nemogu taj nacin stelanja objasniti nekom ko se prvi put susrece stim.Na sve to utice pohabanost dijelova.Ako propadne 9 bolcnova,capice (poluge),spojke,lamela. : normalno je da se stela prema potrebi.Nekad nemozes ni nastelati bez remonta korpe.
U njegovom slucaju kako kaze da osjeti dupli hod kvacila trebalo bi da sve radi kad ga prestela po skolski.Problem je i kad prestelas pa hod za odvajanje motora bude prekratak.Tacnije ja kad to stelam guram tek toliko da kardan odvaja pri dnu.Tad je kvacilo naj mekse.znaci oko 1cm praznog hoda,nekih 2-3 cm odvajanje kardana pri dnu(ako uslovi dozvoljavaju) i ostatak za odvajanje motora.
 
Pozdrav ljudi! Neznam vi koje vrste remenja i filtera koristite, ali sto je istina da bofle nekvalitetne robe ima na dosta mesta. Znamo svi koliko je vazna stvar imati kvalitetan remen u traktoru ili kombajnu isto tako i kvalitetne filtere. Neznam gde vi nabavljate ove stvari ali eto tu smo da pomognemo jedni drugima pa ako i vi znate gde nabaviti kvalitetno remenje i filtere napisite. Ja imam jedan predlog, pa eto da se ne reklamiramo tu, ako nekog interesuje samo nek se javi u privatnu poruku pa mu mogu poslati tel, znaci kvalitetno remenje i filteri, sa odlicnim cenama. Tu smo da pomognemo jedni drugima...
 
Nazad
Vrh