Savet oko kompa!

Sada sam upravo pričao sa prijateljem o ovom predmetnom računaru.
On obrađuje video sa Canona R5, koji kao što znate je native 8K, spušta to u 4K, montira, i naravno renderuje.
Ko jee bar malo u materiju, jasno mu je o kojim veličinama fajlova i količinama podataka se radi.
Pitah ga baš u vezi grejanja, i nema tu ni traga od toster priče. Kada radi render od, recimo 2Tb veličine sirovog fajla, i to traje 15-tak minuta, računar digne temperaturu na toplo, ventilatori (ima ih dva) blago ubrzaju, ali o nekom grejanju pregrevanju i drugim katastrofičnim stanjima nema ni reči.
Monitor je 28'' 2K, ima i drugi od 24'' fhd, a računar može terati do 5 monitora. Grafika nema ni najmanji problem.
Čovek ne igra neke prezahtevne igrice, neznam dali bi tu bilo nekih problema jer to jednostavno ne koristi.
Sve ovo radi uglađeno, stoji na stolu pored/ispod monitora, tastatura je naravno normalnog formata, i ovde nema govora o bilo kakvim ergonomskim manjkavostima.
Ne nagovaram nikoga da ulaže u ovo nego jednostavno informišem kako stoji stvar.
Voleo bih od ljudi koji koriste klasične iber mašine da mi objasne šta rade sa njima a gde bi imali neku vidljivu prednost u odnosu na ovo..
Ja svakako sebi uskoro naručujem onaj fleš računar od 100+€, jer time rešavam dosta udobniju priču za sebe..
 
I ja sam otac programera, i koliko znam njima nikada nisu trebali gejmerski/visoko performansni računari, osim ako se ne bave pravljenjem video igrica, ali to i nisu IT-ijevci.
Kod su mogu praviti malte ne i na @Зорге -ovom novom/starom računaru..
Dosta svog posla odrađujem na Lenovo laptopovima radnim stanicama(P70, P50) koji ako gledamo čiste performanse i nisu tako daleko od desktopova sličnih specifikacija. Bar nemaju nekih uskih grla u realnom radu radi čega bih ja njega čekao a imaju portabilnost. Mi u kući nemamo uopšte desktopova, izbacili smo to pre 6-7 godina. Od tada držimo isključivo jače laptopove, i ne planiramo više investiciju u tu vrstu (polu)proizvoda.
Ovi novi standardi računara će ići napred svakako i hteli to skeptici ili ne prevaziće suruntije/kutijetine iz prošlog veka..
Duleboss, no hard feelings, znaš da cenim tvoj konstruktivni različit pristup, nego si mi se namestio..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Daleko od toga da ne treba jaka mašina,pogotovo kad se rade ogromni projekti.Nije ono "must have" ali kod testova što jača mašina to lakši rad,najgore je kad programer radi brže od mašine koju ima :D a trenutno sa strane radi i testove nekih beta verzija zahtevnih programa pa mu trenutna konfiguracija slaba,mada svima je jasno da mali zanoveta i da hoće da igra i igrice :D Al on zaradio pa nek troši kako mu je volja.
 
@ mirosti

Svi procesori su uznapredovali i desktop i mobilni.Niko ne porice da masina neodradjuje poso, samo se ne moze porediti sa desktop verzijama.
 
Pa ne može da se pregreje, jer je to verzija za laptop. Kako ne razumeš? Jeste to i9, ali sa manjom snagom i samim tim se manje i greje.
Svaka čast prijatelju, vidi se da se razume u materiju čim je za renderovanje uzeo mini računar, umesto punokrvnog desktor računara koji bi ubrzao renderovanje drastično :)
 
Pa šta će siromah, aparat platio 4k€, objektiv 2k(ima i ef objektiva i dosta druge opreme od ranije) monitor je takođe preko 'iljadarke.
Uzeo je dovoljno dobru mašinu za svoj pos'o a ti možeš pričati do sutra da je mogao sklopiti jaču overklokovanu. Čovek ima dovoljno godina i dovoljno znanja i iskustva da zna šta je najbolje za njega bez da pita momke gejmere mrkog pogleda koji po svom mišljenju mnogo znaju o računarima. Da podsetim, novce je sam zaradio pa ih troši po svom nahođenju i uprkos tvom mišljenju, činjenice pokazuju da nije pogrešio.
Računar je dovoljno brz i što je najvažnije radi stabilno i efikasno i nije u režimu tostera, kako si ti tvrdio da će se desiti.
Sto na kome stoji računar, monitor, tastatura i miš verovatno izgleda vrlo pristojno..



Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Hajde da ti objasnim, ja nisam tamo neki gejmer, već master inženjer informacionih tehnologija. Tako da tvoje i moje znanje informatike ne može da se poredi :)
To što njemu toster radi posao, ne znači ništa jer je mogao imati ozbiljniju mašinu od te. To što njemu radi posao, takođe ne znači da se dovoljno razume da sam sebi kupi najbolje za svoj novac ;) Godine i iskustvo takođe nisu pokazatelj nekog znanja i uspešnosti tako da ne mora da znači da čovek vrhunski određuje posao :) Sama informacija da čovek renderuje snimke sa 6k € fotoaparata i opreme na NUC-u je dovoljan pokazatelj znanja.
 
Amin mastere. Nadam se da je neko tvoju kvalifikaciju i toliko znanje već primetio i vrednovao.
Preneću čoveku da je sve omašio.
Kako ti nije žao da mu pokvariš prijatno vikend subotnje veče?

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
U redu je batice, nemoj ništa prenositi čoveku, on misli da zna šta je najbolje za njega, što ne znači da je najbolje za uloženi novac. Zadovoljan je kupovinom i to je bitno.
Svako dobro, prijatno veče :)
 
Poslednja izmena:
Кад му већ кудите компјутер, да се придружим и ја са очигледним недостатком кога сте сви пропустили да приметите: ди му је флопи драјв!?
 
Ja sam takodje ljubitelj velikog monitora i tastature,sve minijaturno i na touch mi ide na zivce,telefon sam jedan poslao nebom pod oblake jer sr... ne prestaje da me nervira kad god trebam poruku kucati.
Inace ne razumem se u kompijutere nzm kolko sad,ali vidim u tim mini racunarima,kutijicama,to je sve procesor sa integrisanom grafickom,te graficke,za sad,jos uvek se ne mogu porediti sa ''full size'' gpu modelima.Ima hiljade raznih recenzija i testova na netu jednog protiv drugih,full size gpu uvek pobedjuje.Sa njima se itekako mogu igrati igrice kao i sa full size gpu,ali ako poredimo jedno sa drugima,zna se lako ko je pobednik.

Integrated graphics are never going to give you the kind of performance you need to play the latest AAA games at 4K with ray tracing enabled. By their very nature, they can't compete with dedicated graphics cards. But, that doesn't mean they can't be great for gaming, especially if you play the right kinds of games.

Za video rendering koliko se malo razumem,mislim da je bitniji dosta cpu od gpu,stoga po meni je sasvim ok kupiti te mini pc sa dobrim cpu i radice posao kao i full size pc.
 
Arkadije, uz minijaturni računar se ne isporučuje mini tastatura, mini miš i mali monitor..
Koristiš svoje periferale kako ti odgovara..
Neznam samo koliko će 'stručnjaci' kuditi moj novi 'desktop' računar kada stigne još manji(onaj veličine fleša što se utakne u monitor).
Preporučih i Зорге-u isto, ali vidim da čo'ek ne miriše futurističku tehnologiju..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nego, kad si tu, reci mi šta nam je sa Z-library? Probah neki dan da skinem neku knjigu, ali nešto ne funkcioniše..
Inače, zahvaljujući tebi skinuo sam sa 'Z' dobre literature iz moje oblasti, i nisam ti to zaboravio. Valjda bude prilike za neko piće po izboru..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Negde sam postavio link,njih je FBI zatvorio,verovatno zato sto su vlasnici ko drugi do Rusi,pa im zato smetalo,nego sto je ilegalan sajt....mislim ako ti izbaci on FBI has seized this site ,ili kako vec pise,to je onda to.Navodno mnogo se studenata sirom sveta bunilo protiv toga jer su i sami skidali mnogo knjiga i kojekakvih istrazivanja vezano za njixovu edukaciju,education should be free bla bla,ali FBI ne jeb... ni 2% naravno ...
Jedini nacin da i dalje pristupis tom sajtu je preko Thor-a,deep web-a,ja ga koristim ali nemam neki bolji VPN ,za sad....mada ne verujem da bi bilo problema sem ako bas ne kopas duboko po kojekakvim sajtovima tamo.
 
Taj Aliexpres je ludnica i navlakuša ista kao i Lidl. Samo u Lidlu vratiš sranje nazad i dobiješ svoje pare što sa Ali-jem baš i nije slučaj.

Послато са 21061119DG помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh