Samogradnja plastenika

Pa razlika je u kubikazi vazduha jel u velikim plastenicima je veca kolicina vazduha i potrebno je vise toplote za zagrevanje a u malim je potrebno manje i zato toploljubljive biljke bolje napreduju u malim plastenicima kad je hladno.Ali zato su veliki plastenici bolji kad je napolju veca temperatura jer su bolji zbog provretravanja.Ja sam radio eksperiment pre par godina i ista rasada paradajiza je stigla 6-7 dana ranije za berbu u malim plastenicima.Zato ko ima velike plastenike obavezno podkonstrukcija i dupla folija ako misli da mu biljke ne ozebe

Dobro je topaloviću što si ti to već ispitao, ja imam dva velika plastenika tek od prošle godine i odma mije tu nešto bilo sumnjivo Sutra ću poslati sliku pa ćeš vidjeti kolika je razlika. Male plastenike mogao bih brati za 2-3 dana a velike kad ove oberem dva puta. I pored toga što kasne moram sa njega skinuti dosta roda i baciti jer je biljka mala.
 
Jeli kome poznat grčki najlon TUV 150 mic. Navodno ima termo efekat ima difuznu svjetlost i antinekapajući. Cijena je kod mene 6,5 km/kg to je oko 3,25 eura/kg.
 
Ok je folija a cena je slicna i u SRB. Tenutno oko 320 dinara sa PDV. Pogledaj samo uzorak 3096 folije koja je znatno vise cene (trenutno oko 420 dinara, to je oko 4,2e) ali po meni znatno boljih mehanickih osobina. Isto Kritis plastika proizvodnje sa vise kojekakvih aditiva ali po meni mnogo bolji pazar, debljine je jedino 125 mikrona pa ti se vrne 10% kroz manju kilazu. Ponavljam opake mehanicke osobine cine je boljim izborom od dosta drugih folija.
 
poz svima .ja nikada nisam imao plastenik ali bi me zanimalo da mi neko od ovde vrlo strucnih kolega objasni od a do s kako da napravim poluplastenik tj zelim da pokrije povrsinu od 40x40 metara ali da to izgleda samo kao neka kapa koja ce stititi od atmosferalija i od viska padavina jer cu biljke koje zelim posaditi normalno zalivati i sto je najbitnije da li cu dobiti bar malo visu temperaturu ispod te da kazemo kape .poz i svaka ideja bi mi dobro dosla
 
Ovako nešto?

zdravo narode :)
citao sam vase komentare i trazio malo kod nemaca i austrijanaca sta oni rade . Dosta njih radi sa mrezama ali i prelaze na foliju !

Kada dodje do berbe padne kisa i nemogu u vocnjak, kisa im takodje osteti tresnje , maline , grozdji itd. pa su se dosetili . evo par slika mozda vam to moze dati neku ideju za vocnjak :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

25s35th.jpg


311t578.jpg


m3o8g.jpg


i4hkwn.jpg


t51wsi.jpg


29geosx.jpg


104i8li.jpg
 
Pa sta znam:sta: ja sam to tako zamislio samo za svoje potrebe
10m je sa 5m prvo bagremovo kolje duboko pobijeno a posle metalne cevi
ofarbane u belo
:ppozdrav:
 
Visak vam je ovo kolje do folije.
Kada postavljate plastenik u prolece, ne trebaju ni stubovi kroz sredinu.
Samo jedan sa cela, i jedan sa zacelja.
Izmedju metalne cevi mozete utegnuti, najobicnijom zicom ili vanilom. (vezivom) :ppozdrav:
 
Tako mi je odgovaralo zbog visine plastenika,metalne cevi su 6m. da sam stavio
do zemlje bilo bi suvise nisko ili drugo resenje bi bilo da sam produzio cevi.
Sto se tice stubova to ste u pravu,sledeci kada budem pravio sigurno cu primeniti
i tudja iskustva i savete :ppozdrav:
 
Evo jednog mog "ručnog rada" završenog pre par nedelja. Dimenzije su 16 x 7,4m a visina slemena 3,9m. Materijal - bagrem, topola i dve stare bandere. Služiće za paradajz.
dscn4068.jpg
[/IMG]
dscn4068.jpg
 
Imam dvije zamjerke.
1.Stubovi su ti vjerovatno od bagrema što je dobro a rogovi od topole koja će ti se vremenom bacati i kriviti a samim tim i cijepati najlon.
2.Preke koje su na stubovima će ti zadržavati vodu kad a zimi snijeg,trebao si ih spustiti malo niže.
Moje lično iskustvo.
 
@bosserb
@kurkela
Hvala vam na savetima, tek sada vidim komentare, i u pravu ste. Krov sam radio naizmenično topola-jela da bi izbegao uvijanje, mada znam da će to da se desi, a što se tiče prečki na stubovima, dobar mi je nagib krova i nadam se da će sneg da klizi preko prečki. Ako ne, dežuraćemo sa "skidačima" snega. Pred zimu mu sleduje podbacivanje folije ili tkanine na uglove i izrada vrata sa duplom folijom. Još jednom hvala na savetima.
 
Pravim izradu skice i vrsim proracun potrebnog materijala za izradu plastenika bitunela. Nije mi jasno kako da resim oko odvoda kisnice na mestu gde se spajaju lukovi (kao na prilozenoj slici). Ako postavim izmedju oluk kako pricvstiti folije za isti obzirom da se preko jednog luka postavlja jedna a preko drugog druga folija.
Svaki odgovor bi mi dobro dosao.

Unapred zahvalan

de8shk.jpg


28jbm2q.jpg
 
Ne znam kako se na tim mestima spajaju profesionalni plastenici, ali ja bih čistom logikom predložio da, ako ne možeš sa trakama aluminijuma, onda izreži od tvrdog drveta lajsne dimenzija 5x1cm, onda ih tvrdo umotaj u kraj najlona, najmanje tri puta, i onda pop-nitnama ili zavrtnjevima pričvrsti za unutrašnju stranu oluka, onu kojom će da ide voda. Ne znam šta misle iskusnije kolege, možda ima još nešto praktičnije i jeftinije.
 
Treba mi savet.Prethodni sneg mi je unistio jedan plastenik dimenzija 5m sa 12m i pocepao celofan na 3 meste u duzini od po 20 cm.Cevi koje su nosece takozvani lukovi savili su se u obliku slova S pa je njihovo dovodjenje u prethodno stanje gotovo nemoguce,e sad razmisljam se da secem te lukove na pola i savijem tako da dobijem dva plastenika dimenzija 2.5m sa 12m ali me strah da u njima na leto nece biti dovoljne ventilacije i da ce to uticati bitno na biljke koje se gaje unutra.Dajte neki savet sta mi je ciniti.
 
Nazad
Vrh