Roto- drljača

Ja sam sa ovom radio za vecu ne znam, ali i ova je dosta teska za hidraulik, a ako si radio sa frezom traktorskom onda znas kako ide freziranje, ali na freziranje mislim na najvecu dubinu i jer se radi priprema za krompir i papriku.
To je bilo dok sam krompir sadio na vise i papriku po jedan hektar.
Prosle godine nisam smeo da zakacim kumovu RD od 2.5m da gume ne bi popucale:haha: , tako da nisam ni probao da li moze da radi a Rakovicom. Ako ne moze, kupiti 2.20 i resen problem:osmeh:
 
Pala je kupovina, Falc od 2.5m sa dvije brzine, rešetkastim valjkom i noževima, ima 12 rotora a noževi imaju nekih 17cm dužine, meni će biti 10 godina do zamjene. Cijena 1200E. Boja je lošija ali je mašina u savršenom stanju, praktično da nema lufta, čim pomjerim krajnji desni odmah se pomjeri i krajnji lijevi. Uz nju sam dobo izuzetno jak kardan sa lamelom.

sywks4.jpg


qpjkli.jpg
 
Hvala! Dobio sam uz nju i ova radna tijela što se jedno vidi na njoj. Nešto kao radno tijelo od grubera i služi da rovi trag traktora.
 
Zelim da se zahvalim nasem kolegi markanNo1 , na ukazanom poverenju . On je jedan od redkih kolega sa ovog foruma koji je od mene kupio RD a da se nikada nismo ni videli uzivo. Kolega neka te RD sluzi u zdravlju puno , puno godina.
 
Jako je dobra,uredna, smije li se znati cijena?
Dali je ona 3 ili 2,5 metra?
Koja joj je kilaža?
Piše li gdje koje je godište?
 
Pozdrav vrijedni ljudi. Evo posle par mjeseci dovezli smo mašinu kući i zadovoljni smo dobijenim. Posto je IMT 542 vec bio na mjestu dostave masine (cistio je snijeg tokom zime) odlucio sam da sa njim donesem masinu kuci. Teška je nesto ispod 900kg sa svim tečnostima. Improvizaciju cete vidjeti na slikama, posto poluge nisu mogle naici na nosace :) Gume sam naduvao na dva bara, jedva je podigao i polako kuci, lagano izbjegavajuci svaku rupu na putu ( a bilo ih je) jer se prednji kraj dizao i zanosio. Stavljeni novi noževi (klinovi), ne pusta ulje nigdje, glave su potrosene vise nego sto smo se nadali zbog prethodno-kratkih nozeva. Trebali su se ranije zamjeniti, ali nije strasno. Popravili smo i ispravili neke sitnice i zakacili je za Zetora 6211, koji je nosi relativno lako. Rd ima mogucnost postavljanja lifta i kardan je sa lamelom. Glave sam dotegao (konusni lezajevi) i za sada radi kako treba. Posto je kod nas malo vlaznija zemlja zbog padavina, Zetor u 4oj sporoj je radio punim kapacitetom. Video cu postaviti na yt kada budem radio pripremu za kukuruz ili krompir. Evo par slika, ako sam dobro uradio ovo postavljanje slika:





 
Evo i moje RD u prvoj akciji


Pripremali smo tlo za sjetvu deteline kravare. Oranje je jako loše izmrzlo i mnogo je vlažno pa smo, da bi smanjili gaženje, išli jako polako kako bi usitnili dovoljno za detelinu. Sa RD sam jako zadovoljan, nije teška za pogon a ni za nošenje, traktor ima posla da je pogoni ali je opterećenje, po mom mišljenju i nakon uporedjivanja snimaka, u rangu oranja.
 
Premala dubina
Premali obrtaji motora i kardana
Valjak treba naštelat da noževi idu dublje u zemlju,ovako ne rade nikakavi posao..


Ovo treba puno bolje naštelat da bi bio nekakv efekt RD..
 
Mada zombi tu seje detelinu, za nju ne treba duboko spremanje, a i vlazno je ispod...

....inace odlicno ga radi, danas video neka frezanja, to je sve u kockama, jos uvek je vlazno previse... a i gledao neke baste gde treba da freziram, na povrsini prasina, odmah ispod kaljavo...
 
Poslednja izmena:
Namjerno sam išao najpliće što je moguće jer je ispod totalno blato. Ne vlažna zemlja već blato.I ja sam mislio da radim sa frezom i IMT539 da bi manje gazili ali juče sam obišao parcelu i vidio da je premokro za frezu, znamo svi šta ona napravi u takvim uslovima. Kad uzmem u obzir šta bio uradila freza ili tanjirača ovo je čisto savršenstvo a ne mogu više da čekam jer ističe vrijeme za sjetvu.
 
Ili ubrzaj kardan na traktoru ili promjeni brzinu u reduktoru RD. Ovo su po meni pre spori okretaji radnih tjela. Drugo sve je OK po meni.

Ja RD koristim samo u proljece i ne dublje od 6-7cm, jednostavno nema smisla i potrebe za soju, grasak i kukuruz. Idem brzinu nize nego oranje ali veci okretaji motora zbog sporog kardana na breni tako da je to TO. Motor ima snage i viska da ju tjera ali ako idem brzinu vise RD gura kubik zemlje ispred sebe i ne moze "progutati". Isao sam i u jesensko oranje isao sam i u proljetno i na nakim njivama sam prije prosao jedan trag tanjuracom pa tek onda RD... U jesen joj ne vidim svrhu na mojoj zemlji ali u proljece je nezamjenjiv stroj.

I, da... JAKO pripazi na spage koje se hoce namotati na radna tjela pa oko osovine i tokom rada ti "pojede" semering i onda sarafanje ;) Ja stajnjak kupujem od covjeka koji odvoji 90% spage iz sjena al ostane onih 10% koje RD obavezno pronadje...
 
Nazad
Vrh