Roto- drljača

Ne ubrzaš nego usporiš reduktor na drljači, odnosno kombinacijaom zubčanika u reduktoru podesiš brzinu okretanja noževa bez obzira jel ti 540 ili 1000 obrtaja.
Ako ti nije jasno slikaću sutra .
 
Ok nisam znao za to podesavanje na drljaci,


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kojom logikom treba usporiti kardan,ako usporis kardan moras i brzinu da smanjis i ujedno vise da potrosis goriva,ja vrtim na 1000 i ubrzana drljaca,ide sve kao san.
 
Kojom logikom treba usporiti kardan,ako usporis kardan moras i brzinu da smanjis i ujedno vise da potrosis goriva,ja vrtim na 1000 i ubrzana drljaca,ide sve kao san.

Traktorski priključci koji rade sa kardanom od 1000 obrtaja ne rade brže od onih koji rade na 540. Radna brzina je ista. Traktor na izlazu kardana daje 1000 obrtaja a ti obrtaji opet treba da se redukuju u priključku, u ovom slučaju reduktoru roto-drljače kako bi se dobio veliki obrtni moment. Stvar je u tome da se smanji broj obrtaja motora. Ako radiš sa priključkom namijenjenim za rad na 540 obrtaja, u ovom slučaju roto-drljača a ti mu na kardanu isporučuješ 1000 obrtaja, tada cijeli priključak radi sa gotovo duplo većim brojem obrtaja (ležajevi, reduktor kao cjelina, zupčanici...) što nikako ne treba raditi jer je veoma štetno.

Da razjasnimo smisao svega toga.

Smanji se broj obrtaja motora zbog potrošnje- poveća broj obrtaja na kardanskom priključku ali se smanji obrtni moment - smanji se broj obrtaja u reduktoru priključne mašine (roto-drljače) ali se poveća obrtni moment.

Traktor NIJE jači na kardanu od 1000 obrtaja. Nemoje da vas buni što negdje piše da na kardanu imate npr 60kW pri 540 obr/min a 70kW pri 1000 obr/kW. To ne znači da je traktor jači već da mu treba više snage na 1000 obr da bi imao isti moment kao na 540 obrtaja.


Ako radite sa mašinama predvidjenim za 540 obr. a kardan vam je na postavljen na 1000 obr., nipošto ne smijete povećati brzinu motora do nivoa pri kojem će kardan zaista imati 1000 obrtaja. To područje je uvijek negdje naznačeno, obično na pokazivaču broja obrtaja motora. Ako to budete radili, na mašinu ćete isporučivati em preveliki broj obrtaja em previše obrtnog momenta a to dovodi do veoma jako habanja.

Sve ovo sam objašnjavao već nekoliko puta...
 
Koliko sporije idete sa RD i sejalicom, u odnosu kada samo imate sejalicu? I da li se ide sporije ili istom brzinom? Primer, kada bi traktor bio 100ks, rd i sejalica 3m. I da idete samo sa sejalicom od 3m.
Intersuje me ucinak po danu, ili po satu? Poredeci ove dve kombinacije. Hvala
 
Kolega, mislim da ti treba i odgovara RD 2.5m sa nozevima i paker valjkom, sa sto vecim reduktorom, marka masio, rau, lemken... nebitno samo da je robusna i u sto boljem stanju.
Ako nadjes ovdje kod mene, mogu je otici pregledati.

- - - - - - - - - -

U Prijedoru sad ima jedna uvezena iz Ch, howard, veoma povoljno ali 2.8m.
 
Ima u okolini BN vazdan uvoznika. Ja sam juce bio kod coveka u Janji, nije imao RD jer je sve prodao. Ostala 2 setvospremaca i kembridz valjak, ceni ga 1000KM i jos nesto masina.
 
Koliko sporije idete sa RD i sejalicom, u odnosu kada samo imate sejalicu? I da li se ide sporije ili istom brzinom? Primer, kada bi traktor bio 100ks, rd i sejalica 3m. I da idete samo sa sejalicom od 3m.
Intersuje me ucinak po danu, ili po satu? Poredeci ove dve kombinacije. Hvala

Kolega radi s mf4255 (4 cilintra turbo, 95ks) s rotodrljacom i imt sijacicom 2.5m. Sije u brzini u kojoj i ore ili jednoj brze (3 ili 4 radna). U okretanju ga "ljulja" toliko da prednji tockovi jedva dodiruju zemlju i samo ga u mjestu okrene na kocnici i sije dalje. Milina gledati kako posije ovako spretan sofer. Nema rikverc-naprijed, samo podizanje spustanje hidraulika i okretanje.

Da je traktor dulji (6 cilindara) okertanje bi bilo dosta sporije.
 
Moj glas svakako ide za treci oglas... Masivan i jak reduktor, nije farbana i koliko se sa slika vidi da je opcenito "naj kulturniji" stroj od ova tri ponudjena.
 
Djeluje najmasivnije ali je cijena baš jaka. Meni se svidja ona sa prvog oglasa, Lely jer djeluje laganije konstrukcije. Jel bolje da tražim RD sa klinima ili noževima?

Iskreno, može li moj Zetor da radi sa RD od 2.5m jer manja ne može da se nadje? Ako mislite da to nije mašina za njeg da ne kupujem džabe.
 
Nazad
Vrh