Roto- drljača

Vazi, hvala na pomoci. Izgleda moram prvo da vidim opcije kakve su sa tim noževima... Mozda postoji neki proizvodjac koji je vec prilagodio noževe da se stavljaju umjesto klinova ili nešto slicno, sto bi zahtjevalo manje posla.
 
Potrazi ko zna cega sve ima znam da je za moju jedan nož 140 kuna sto je oko 20€ meni je to puno bilo ja sam uzeo čelik i navario moje nozeve :ppozdrav:
 
Za sada ne bi znao da li iko pravi nozeve za RD koje nose klinove. Odredjene marke imaju klinove koji su malo spljosnati. Klinovi a i nozevi su kaljeni tako da se nemogu izbusiti birgijom HSS , vec bi burgija trebala da bude od vidijuma. Tako da ja ne znam ako se bilo sta vari na zubima ili nozevima koji su kaljeni , da li oni izgube svoju jacinu ili ne?

- - - - - - - - - -

Matic. Naravno da moze .
 
Ja uzo prije desetak dana rd 3m sa paker valjkom , a traktor 145ks . Probo samo jedan prohod u vlažnom dabome , ma igra se , stavim kardan 1000 obr , a motor na 1300 obr čisto da probam , ma nedoživljava je uopšte .


P.S rastavio sam je u tiftike da zamijenim ležajeve i semeringe .

P.P.s Jel ima šema kako se stavljaju alati sa klinovima , na kolko se zakreću pošto me mrzilo da bilježim svaki ?
 
MOMOSARIC Pokusacu ja da ti nadjem semu , ali ja mislim da je na predhodnim stranicama neko od nasih kolega vec postavio kako se postavljacu ti nosaci zuba , da bi se sila podelila.

Ko zna da odgovori na moje pitanje ( ako se vare kaljeni zubi , da li materijal menja strukturu , da li su posle zubi slabiji? ) ?
 
Neke rotodrljace se ufazuju pod kutem 90° (kverneland, rabewerk) a neke idu pod razlicitim kutevima. Ovo se odredjuje oblikom samog nosaca nozeva. Na nekim rotodrljacama se zbog glomaznosti nosaca nozeva/klinova drljaca jednostavno MORA ufaziti pod 90°inace dolazi do sudara samih nosaca, kao sto bi to kod mene bio slucaj. Mnogi su me odgovarali od ufazivanja pod 90° ali kad sam na sajmu vidio novu kverneland rotodrljacu sirine 6m koja je ufazena pod 90nisam okom trepnuo da tako ufazim moju drljacu i nisam pogrijesio.

Prijasnji vlasnici moje drljace nisu znali ufaziti kako treba, pa su brzo stradavali donji lezajevi i zato sto nisu znali otkloniti problem si ju i prodali jeftino i kupili novu da nemaju problema vise.

Moje misljenje je da se ne das nagovoriti da ju ufazis ikako drugacije nego pod 90° To je naj sigurnije za rotodrljacu a kako ispada iza tako ufazene rotodrljace pogledaj ovdje:


od 2:15 pa na dalje se lijepo vidi kako je ufazena, pauziraj video i sve se lijepo vidi a iza drljace ostaje lijepo i ravno uradjeno.


Po pitanju navarivanja potrosenih nozeva na rotodrljacama, znam da to nije preporucen korak ali poznam bar 5-6 ljudi koji su nabarivali potrosene nozeve komadima HARDOX-a i to tako radi godinama bez ikakve greske a puno puno je jeftinije od novih nozeva. Vidio sam na internetu na "british farming forumu" slike kako je netko u LELY rotodrljacu umjesto klinova postavio komade rebrastog betonskog zeljeza i kazu da radi dobro. Mislim da je i zombie66 postavio sliku rotodrljace s tako uradjenim klinovima.
 
Poslednja izmena:
Drugar prošle godine kupio roto drljaču u Bogatiću, širina je bila 3 metra i skratio je na 2, izbacio 4 glave, korito je skraćeno sa jedne strane a poklopac sa obadve, valjak je skraćen isto sa jedne strane. Plaćena je 1000 savremenih, a ove po oglasima od 2m što je zvao od 1500-2000. Imala je i nosač za sejalicu pa je skinut, tera je sa imt 560 i kaže da ide lepo, nisam je video u radu, sa klinovima je.

 
Znam za amazone RD kada su je drugari kvarili, one imaju na zubcanicima tacno obelezeno kako se uzubljuju. Mada opet treba slikati telefonom ili pisati to je najbolje.
 
Bobo , hvala ti na savjetu , najvjerovatnije ću tako uraditi , ali na ovom videu , baš kad pauziram kako si rekao kadu mu je RD u vazduhu nebi se reklo da su na 90 stepeni ?
Ova moja "LILI" kako kaže jedan komšija je bila nekako čudno ufažena od jedne strane kad se krene na 90 stepeni par alata pa onda kao da se ugao smanuje , ali dobro je radila kad sam probao , u stvari šta znači dobro , nije imala vibracija u ljuljanja .
 
Kolega MONTOYA zeli malo da se nasali u vezi franka. Sto se tice mene i mojih masina nece biti poskupljenja .

Ujedno bi hteo da odgovorim i kolegi Manjevicu. Klatece drljace su mnogo jeftinije i kao nove od RD , a da nepricamo za stare. Tako da to sto neko u Srbiju ceni klatecu drljacu oko 2000e to neznaci da je ona stvarno trazena i skupa . To po meni vise znaci da taj trgovac ne zna sta prodaje , on misli da je to RD. Tacno je da traze manju snagu traktora. Ali koliko su se dobro pokazale u smonicama i teskom zemljistu , o tome ne bi mogo da kazem jer nisam do sada pricao sa ljudima koji su je koristili u Srbiji.

Ova Lely sa prikolice je 3m .
Jel znas mozda koliko je nova kalteca drljaca?
 
Bobo , hvala ti na savjetu , najvjerovatnije ću tako uraditi , ali na ovom videu , baš kad pauziram kako si rekao kadu mu je RD u vazduhu nebi se reklo da su na 90 stepeni ?
Ova moja "LILI" kako kaže jedan komšija je bila nekako čudno ufažena od jedne strane kad se krene na 90 stepeni par alata pa onda kao da se ugao smanuje , ali dobro je radila kad sam probao , u stvari šta znači dobro , nije imala vibracija u ljuljanja .

Vidi, ako ti nosaci nozeva nisu pre siroki i ne postoji mogucnost da se sudaraju, mozes ti nju ufaziti i pod drugim uglom, samo kod mene je pola bilo pod 90 pola je bilo otprilike, nije nista klepetalo niti se sudaralo ali pri sastavljanju rotodrljace s novim lezajevima nosaci su dolazili pre blizu jedni drugih i nisam se usudio drugacije nego pod 90.

Na video klipu koji sam postavio je rotodrljaca garant uzubljena pod 90° zaustavi video par puta i ja sam uspio da tjela bas budu "uzduz" i "poprijeko" i nema nikakvog odstupanja a drljaca radi fino.

moja je pod 90 i radi jako jako fino tako da ne znam sto da radim ali kako god ju uzubis, neces sigurno pogrijesiti.
 
Moja je ufazena pod 90 stupnjeva, jedino ono tjelo dole ispod redkutora sto ima onu maticu veliku ispod nije ono je drukcije ufazeno al nema nikakvog sudaranja zasto, kako ne znam dal to tako mora biti ili ne nisam htio dirat nista
 
Nemora biti pod 90 stepeni ,bitno je kada je pakujete da okrenete krug i ako se tada ne sudaraju susedne glave onda neće nikada,ipak je njima pogon preko zupčanika i tu nema prošlajfavanja kao na primer kod kajiševa pa da se posle ko zna koliko krugova negde sretnu i sudare. Ja sam navarivao klinove na drljači pre tri godine i super su se pokazali.
 
Da li traktor snage 160ks može lepo da radi sa R.D od 4metra?
To mu je otprilike mera ,Kao i plug od 4 br .Sve je relkativno. Podesis brzinu kretanja i dubinu rada ,brzinu kardana da se traktor negusi a da i nelaufa u prazno. Ja svaku masinu tako ,ako stisnem gas i on prima ,dobro je a ako neprima nego samo dimi ,brzina dole i to je to.
 
kuhnova rd ima ima 8 glava na 2.5 metrasirine ,a maschio na istoj sirini 12.koji je bolji izbor,sta mislite koja bolje radi posao
 
Ova sa manje glava ima sire glave i samim time vecu obodnu brzinu i po nekoj teoriji bi trebala bolje razbijati vece kvrge ALI zbog veceg kraka sile treba puno veca snaga da se pogoni pojedino radno tjelo sto se opet kompenzira manjim brojem radnih tjela u odnosu na ovu s 12 glava.

Po mom skromnom misljenju su sve rotodrljace dobre, bez obzira na konfiguraciju i broj radnih tjela...
 
Nazad
Vrh