Roto- drljača

Ja sam na mojoj rotodrljaci dobio samo dva zupcanika dakle imam samo dvije brzine. Bila je usporena kad sam ju kupio i probam s njom raditi ali sam isao prebrzo i traktor ju je osjetio i na 6-7cm dubine rada. Posto moj traktor ima spor kardan, ja ubrzam rotodrljacu kako bi mogao traktor raditi pri nizim okretajima a ne cjeli dan na 2000 okretaja ko bi ga natocio ;) Isti stupanj prijenosa u kom i orem, gas na 1600 okretaja, rotodrljaca radi zadovoljavajuc posao. Da li radi na nominalnim okretajima ili ne, to me bas i ne brine.

Pokusao sam i s ubrzanom drljacom raditi na 540 okretaja kardana i nisam vidio neku bitnu razliku u kvaliteti obrade zemljista tako da ostajem pri 1600-1700 okretaja motora i brzina 5-6km/h mi je sasvim OK za taj posao posto imam lako obradivu zemlju.
 
Ova sa manje glava ima sire glave i samim time vecu obodnu brzinu i po nekoj teoriji bi trebala bolje razbijati vece kvrge ALI zbog veceg kraka sile treba puno veca snaga da se pogoni pojedino radno tjelo sto se opet kompenzira manjim brojem radnih tjela u odnosu na ovu s 12 glava.

Po mom skromnom misljenju su sve rotodrljace dobre, bez obzira na konfiguraciju i broj radnih tjela...


I kod kupovine polovnih rotodrljača treba obratit pažnju da nisu osovine zavarene za zupčanike.
 
Ko ce ti dati da ti otvaras drljacu u dvoristu. Malo je takvih.
Zato su najbolje one u kojih je zupcanik i osovina odkivak ,jedno telo.
 
Dovoljno je da je prodavac digne i da kupac pogleda odozdole.

Najzalosnije je u celoj prici da kad neko menja deo koji ima luft , onda nemenja i onaj drugi koji je na tom delu ili u tom delu. 1 Deo sam nemoze imati lufta , znaci ako se luft pojavio izmedju nosaca zuba i osovine ili osovine i zupcanika . Onda se menjaju oba 2 dela koja se dodiruju. Praksa kod nasih ljudi je da menjaju onaj deo koji je jeftiniji.

Evo fotografije gde je nosac zuba i osovina 1 deo.


2hxvuqa.jpg
2irkmcx.jpg
 
I kod kupovine polovnih rotodrljača treba obratit pažnju da nisu osovine zavarene za zupčanike.

Moja je imala povarene gornje matice sve kompletne i donju na reduktoru. Znao sam sto kupujem i receno mi je sve sto je radjeno. Radila je dvije godine s razbijenim donjim lezajevima i bez ulja u stolu, cak su u radu dva puta ispadala kompletna radne tijela i zato nije bilo ulja u njoj. Bila je unutra mjesavina zemlje i neke "masti". Kupio sam ju, rastavio kompletnu, stavio sve nove semeringe, lezajeve i zbog nemogucnosti nabavke samoosiguravajucih matica sam kupio obicne i povario ih opet kako su i prije bile. Nasuo sam u nju novo gusto ulje.

Rotodrljaca ce kod mene raditi jos sigurnih 10 godina i onda ju komotno mogu baciti na otpad. Ali kao sto svi znamo da svaka roba ima svog kupca, nista se ne bojim.

Moja teza je da je uvijek bolje kupiti stroj od iskrenih ljudi koji ti u oci kazu sto ne valja i malo uloziti novca, nego uzimati nesto skupo a da nisi 100% siguran kako je stroj odrzavan i da nije povaren iznutra kao ova moja sad.

Farbanom i lickanom stroju osobno ne vjerujem nit naj manje, vjerujem da takvi strojevi nesto sakrivaju. Do sad nisam pogrijesio kupovinom jeftinih starih drlja i samostalnim sredjivanjem.
 
Ko ce ti dati da ti otvaras drljacu u dvoristu. Malo je takvih.
Zato su najbolje one u kojih je zupcanik i osovina odkivak ,jedno telo.


Ako nekome sila prodati neki stroj, ili garantira da je ispravan dat će da otvaraš rotodrljaču.
Nemoraš cijelu otvarati, samo onaj gornji poklopac di je ležaj.

Da, te su najbolje. Ali kako saznati koja je to rotodrljača kojoj joj je zupčanik i osovina odkivak ?


Bobo@

Kod mene su matice izvađene i osovine su zavarene za zupčanik.
Dobro to ide dok ne ode donji ležaj. Mene nije strah kupovati polovne strojeve, samo ako ja vidim riješenje kako da se popravi.


Dragan82@

Jel onaj veliki okrugli dio ( tanjur sa rupama ) taj dio bude vani ?
Na taj donji dio dolazi isti taki komad na kojoj su klinovi ili ?
 
Bobo@

Kod mene su matice izvađene i osovine su zavarene za zupčanik.
Dobro to ide dok ne ode donji ležaj. Mene nije strah kupovati polovne strojeve, samo ako ja vidim riješenje kako da se popravi.


To kod tebe je vec problematicno ako su matice povarene. Da se razumijemo, ja sam matice dotegnuo koliko god mogu i nisam ih vario bas jako nego samo pecnuo na dva mjesta da se ne odvrcu. Zupcanici mi idu na sitne grajfove na osovine i tu lufta ima ali zanemarivo.

Prije kupovine sam rotodrljacu zakopcao za traktor i podigao u zrak, uhvatio krajnje lijevo tijelo i okretao i promatrao koliko lufta ima u cjelom stolu tj. koliko trebam pomaci lijevo tjelo da se krene okretati krajnje desno. Lufta skoro pa i nije bilo. Kad vidim rotodrljace sto su neki doterali pa bude lufta osjetno ali daleko od toga da se tjela sudaraju.

Kolega je prije 5-6 godina kupio polovnu EMY rotodrljacu 3m s hidroliftom i placena je ni skupo ni jeftino. Pustio ju je u rad i prve godine je odradila sve a druge godine u samom pocetku sjetve otkine osovinu u reduktoru. Ode kod zastupnika i kupi novu osovinu i namontira ju i za 10m mu opet ta nova osovina pukne i tek onda skuzi da mu je jedno radno tijelo "preskocilo" i da se dodiruje sa susjednim tjelima. rastavio je kompletnu rotodrljacu a unutra su samo dva krajnja zupcanika i dvije krajnje osovine nove a drugo sve potroseno da je to kriminalno. Auto u Italiju i kupio je sve nove lezajeve, sve nove zupcanike i sve nove osovine i matice i novu osovinu za reduktor. Ta ga je skola kostala jako puno ali makar zna da je rotodrljaca sad fakticki nova i da ce ga sluziti jako dugo vremena.

Bas se zato bojim placati svoju skolu kad imam tudju pod nosom. Nije platio puno tu drljacu, ali nije bila jeftina, ispostavilo se na kraju da je kupio losu stvar i da je drljaca preplacena. Na oko izvana izgleda kao nova, sve na svom mijestu, al da je ogrebana gdje. Kao nova izvana...

Zato ja farbu ne gledam, nego mi je funkcionalnost na prvom mijestu, zatim kako kazes mogucnost lakog popravka i da mi taj stroj sluzi. Ako je stroj na oko uredan OK a ako nije, nije ni bitno na kraju krajeva bitno je da odradjuje posao.
 
Je ste taj deo bude spolja i na njega se srafe nozevi.

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/roto-brane-oglas-10366730

Znači ova sa linka ima kompletan odjevak ?

@Bobo

Da, kod tebe je drukčije. To što si ti piknio mal sa varom to si samo osigurao i ništa više.
Zar se tvom kolegi isplatilo to radit ? Koliko je to njemu na kraju ispalo ?
Kada sam se raspitivao da se radim za moju. Dakle nova osovina, i da se zupčanik napravi u sredini. Znači novi zubi, i na novoj osovini. ( zupčanik stari )
Računao mi je oko 1500 kuna po komadu.
A ja ih imam 12 komada. Onda da se napravi komplet kako treba. Izlazi mi 18 000 kuna bez ležajeva, klinova, ulja.
Računam na to da bi izašlo svega 25 000 kuna. Ako ne i više.
I sad se pitam ja jel je meni isplatljivo ?
Dok nove nema ispod 40 000 kuna bez pdv-ea.

Možda sam malo budala, al sam razmišljao o onoj RD što sam stavio link kupit obadvije.
Mal pospajati, ostane mi reduktor i kompletan zupčanik i osovina za djelove i imam novu novcatu RD. :sta:
 
Poslednja izmena:
Cuj, isplatilo mu se ili ne nikako ju nije mogao prodati u onakvom stanju da povrati makar dio novca sto ju je platio. Ovako ima u pola cjene nov novcat stroj i isplatilo mu se. na 3m ima 12 tjela od cega su krajnja bila nova bez i malo lufta. kupio je sve matice lezajeve i semeringe nove, 10 zupcanika i 10 osovina. Nozevi su mu dobri i nije ih mjenjao. Sastavio ju i miran je jedno duze vrijeme. Ona kod njega priprema skoro svu zemlju a koliko mi je poznato da radi oko 250kj zemlje, ako ne i vise...

Evo, ljudi od kojih sam ja kupio moju rotodrljacu su mi rekli da nemaju ni volje, nit znanja, nit vremena, nit alata da rastave drljacu, da ulazu u nju novce i da ju sastavljaju. Kupili novu za 40 000+kn i mirni ce biti dok su zivi. Ja nemam tolike pare pa kupujem polovno i polako sredjujem.
 
Evo i ja sredjujem polako polovnu koju sam kupio . Primijetio sam da je jedan zupčanik dosta slab , tj zašiljeni zubi , poneki malo okrnjen . Bio je prvi desno od reduktora , a na njemu je i osovina pravljena i to tako što je uradjena sa kajlama a ne kroner . Ostali su u redu . Mislio sam da ga prebacim na poslednju poziciju jer bi tamo trebalo da je mnogo manje opterećenje na zupčanik nego u sredini . Ne mora da pogoni 6 zupčanika nego samo sam sebe . Nego dali poslednje tijelo ima najmanje opterećenja ili je to pretposlednje ?
 
Sto se tice samih zupcanika, njima se opterecenje mjenja sto blie srediti, to optereceniji, pri sastavljanju gledaj da prema sredini meces naj zdravije zupcanike pa prema kraju sto dobijes. Po pitanju opterecenja sprege zupcanika i osovine, to je na svim tjelima (u teoriji) jednako posto svaki zupcanik pogoni samo svoje radno tijelo.

Dobra je stvar ako se kroneri potrose, ukopati kanale za dvije jake kajle i tako sastaviti drljacu. Puno jeftinije nego mjenjati osovinu i zupcanik a moze posluziti svrsi.
 
.Neznam dali smo na istim talasima ,ali prva osovinai zupcanik je logicno 6 puta optereceniji nego zadnja .Za svaki je potrebna odredjena sila da se vrti a te ssile se sabiraju .Onaj srednjak je 12 puta optereceniji na uvijanje jer goni 6 levo 6 desno.
Da sam je ja konstruisao srednja osovina bi bila najdeblja i srednji zupcanik najjaci i tako redom .Na kraju bi bila najtanja osovina i najtanji zupcanik jer onje samo pogonjen i nista dalje ne goni.
Tako da je Momo dobro uradio sto je najlosiji stavio zadnji ,opet ce duze biti nego oni u sredini.
 
Jesmo, na istim smo talasima. Zupcanici su optereceni kako i kazes. onaj na reduktoru naj vise pa kako se ide prema kraju sve manje i manje. Ja ciljam na opterecenje koje se desava da se potrose grajfovi u sprezi zupocanika i osovine, tu je na svim zupcanicima jednako opterecenje i nema veze gdje je taj zupcanik s kajlama posto te kajle pogone samo to jedno radno tjelo. Ako je zupcanik u dobrom stanju, moze biti u sredini sprege bez problema ali kaze da je i on nacet pa bolje da ide na kraj.

Ja sam prilikom sastavljanja isao u krajnost pa sam "lijeve" zupcanike montirao na "desna" tjela i lufta nije bilo ni trunke izmedju osovina i zupcanika jer se na zupcanicima i tjelima trosila jedna strana grajfova a ovako je dosao kontakt zdrave strane zupcanika na zdravu stranu osovine.
 
Nije to krajnost nego zdravorazmisljanje i logika . Zasto neokrenuti i zupcanik i lancanik ako za to postoji mogucnost .Zasto da 20 god vozi jedna strana i ti ga opet vratis isto a mozes ga okrenuti .
 
Da na zupčanicima opterećenje ide od sredine , a prema kraju je manje dabome , ali na osovinama tj kroner izmedju zupčanika i osovina kao i kroner na osovini do radnog tijela je valjda podjednako opterećen i na sredini i na kraju . Možda su poslednji kroneri malo više opterećeni jer pola kruga vretenja klinova ide u "neobradjeno" i nema pomoć komšije . Uglavnom to su nijanse , dok je kod zupčanika jasno srednji su najopterećeniji ali to važi samo za zube zupčanika sa kronerima nema veze.
 
Koja rotodrljaca bi najbolje odgovarala za imt 577?
Takodje me zanima da li i koliko utice ubrzan kardan na opterecenje traktora pri pogonu rotodrljace,kad sam kupio traktor majstor je izvadio neki zubcanik(ne secam se bas) a ubacio neku kao duzu osovinu koju sam kupio u imt i tad sam dobio vecu brzinu na kardanu od one fabricke ?
 
Ja ti preporucujem Lely za tvoj 577. A za drugo pitanje moras malo citati po forumu. Jer sve je lepo objasnjeno . Nemozemo za svakog posebno da objasnjavamo.
 
Koja rotodrljaca bi najbolje odgovarala za imt 577?
Takodje me zanima da li i koliko utice ubrzan kardan na opterecenje traktora pri pogonu rotodrljace,kad sam kupio traktor majstor je izvadio neki zubcanik(ne secam se bas) a ubacio neku kao duzu osovinu koju sam kupio u imt i tad sam dobio vecu brzinu na kardanu od one fabricke ?
Što su manje glave na drljači traktor je lakše nosi. Ako je veća brzina kardana traktor će se više mučiti.
 
Nazad
Vrh