Romanovske ovce

i jos jedna stvar kojubi htio da iznesem skoro sam telefonski razgovaro sa covekom iz hercegovine koji je kupio nekoliko ovnova romanovske rase od Slavise NJegica koje je po njegovim recima placo 1000eura a ovce 500 eura jase licno divim tim ljudima kao sto su Slavisa i Bosko Pilic stvoriti takavposlovan imidz toce retko ko postici bez imalo zavisti sam ovo iznio,nekazem i ovaj covek sto je kupio da nije na svom mestu po njegovoj prici ima 200 komada pramenke i sijenicke ovce vjerovatno ce mu se u buducnosti to isplatiti.ovo sam iznio sto mislim da je stvarno zanimljivo.vjerujem da kod slavise ima idosta skuplji ovnova za priploda.pozdrav
 
Gospodo, postoji li mogućnost da objavite pregled vakcina i drugih preventivnih tretiranja tokom godine! Pokušao sam to naći na objavljenim postovima ali nigdje nisam naišao na kompletan pregled recimo na godišnjem nivou. Ja to radim ovako:

Pregled zaštite ovaca tokom godine!

IVERMEKTIN- protiv ŠUGE, crijevnih NEMATODA i Plućnih VLASACA
Vakcinisati kasno u jesen nakon prvih mrazeva, ubrizgavanjem pod kožu „nabor iza plečke. Doza 0.5 ml na 25 kg mase! Vakcinisanje 2 x u razmaku od 7 dana!
Zabrana korištenja mesa 35 dana nakon vakcine.

DIZEVAK, POLIOVIN, COGLAVAX – protiv ENTEROTOKSEMIJE
Provodi se jednom do dva puta godišnje vakcinom Dizevak, Poliovin ili sl. Lijek 2 ml po životinji bez obzira na dob i tjelesnu masu i to pod kožu (subkuturalno).
Dvokratno tretiranje provodi se u ne vakciniranih životinja, a nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija godišnje.
Prvo cijepljenje potrebno je provesti krajem trećeg mjeseca gravidnosti, a drugo tri tjedna prije janjenja. Taj postupak vakcinacije preporučuje se zbog toga što janjad kolostrumom, tj. prvim mlijekom sisanjem dobije antitijela. Nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija tijekom godine, u jednakim vremenskim intervalima. Ako je moguće, najbolje je životinje vakcinirati mjesec dana prije janjenja.
Janjad od vakciniranih ovaca vakcinira se u dobi od 2 mjeseca, a janjad nevakciniranih ovaca u dobi od 4 tjedna
Za Coglavax
- (gravidne ovce) 1. injekcija u periodu od 2. -2.5 mjeseca, revakcinacija 28 dana kasnije.
- (jagnjad vakcinisanih ovaca) 1. injekcija 56 dana starosti revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije.
- (jagnjad nevakcinisanih ovaca) 1. injekcija 21 dan starosti, revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije - ( negravidne ovce) 1. injekcija bilo kada, revakcinacija nakon 28 dana
U područjima gdje se često pojavljuju dizenterija i enterotoksemija, preporučuje se dati dvije doze godišnje. Neiskorišteni lijek baciti nakon tri sata od otvaranja!

Plan tretiranja ovaca mrotiv zaraznih bolesti METILJAVOST i sl.
1. tretiranje krajem marta, antihelmintikom Faskoverm 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase,
2. tretiranje krajem juna, antihelmintikom Monil, 2 do 3 tablete, (1 tab. 30 KG)
3. tretiranje krajem septembra, antihelmintikom Nilzan, 2 do 3 tablete, (1 tab. -30 KG)
4. tretiranje krajem decembra, antihelmintikom Valbazen 10 %, 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase u usta.
Janjcima u dobi od 1,5 mjeseci potrebno je dati antihelmintik Monil, 1 tabletu na 10 kg tjelesne mase. Isti tretman treba ponoviti kada su janjci u dobi 3 mjeseca, antihelmintikom Nilzan, 1 tableta na 15 kg tjelesne mase.
Ako je potrebno (pojava proljeva, izbacivanje parazita putem balege), pojedinačni tretman treba ponoviti i prije.
Molim za sugestije i vaša iskustva!
Uz gore navedeno ovce tretiram seleno kada uđu treći mjesec bremenitosti a jagnjad odmah po rođenju tretiram sa 2ml selena intramuskularno i dajem AD3 kapi do 10 dana starosti1
 
Gospodo, postoji li mogućnost da objavite pregled vakcina i drugih preventivnih tretiranja tokom godine! Pokušao sam to naći na objavljenim postovima ali nigdje nisam naišao na kompletan pregled recimo na godišnjem nivou. Ja to radim ovako:

Pregled zaštite ovaca tokom godine!

IVERMEKTIN- protiv ŠUGE, crijevnih NEMATODA i Plućnih VLASACA
Vakcinisati kasno u jesen nakon prvih mrazeva, ubrizgavanjem pod kožu „nabor iza plečke. Doza 0.5 ml na 25 kg mase! Vakcinisanje 2 x u razmaku od 7 dana!
Zabrana korištenja mesa 35 dana nakon vakcine.

DIZEVAK, POLIOVIN, COGLAVAX – protiv ENTEROTOKSEMIJE
Provodi se jednom do dva puta godišnje vakcinom Dizevak, Poliovin ili sl. Lijek 2 ml po životinji bez obzira na dob i tjelesnu masu i to pod kožu (subkuturalno).
Dvokratno tretiranje provodi se u ne vakciniranih životinja, a nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija godišnje.
Prvo cijepljenje potrebno je provesti krajem trećeg mjeseca gravidnosti, a drugo tri tjedna prije janjenja. Taj postupak vakcinacije preporučuje se zbog toga što janjad kolostrumom, tj. prvim mlijekom sisanjem dobije antitijela. Nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija tijekom godine, u jednakim vremenskim intervalima. Ako je moguće, najbolje je životinje vakcinirati mjesec dana prije janjenja.
Janjad od vakciniranih ovaca vakcinira se u dobi od 2 mjeseca, a janjad nevakciniranih ovaca u dobi od 4 tjedna
Za Coglavax
- (gravidne ovce) 1. injekcija u periodu od 2. -2.5 mjeseca, revakcinacija 28 dana kasnije.
- (jagnjad vakcinisanih ovaca) 1. injekcija 56 dana starosti revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije.
- (jagnjad nevakcinisanih ovaca) 1. injekcija 21 dan starosti, revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije - ( negravidne ovce) 1. injekcija bilo kada, revakcinacija nakon 28 dana
U područjima gdje se često pojavljuju dizenterija i enterotoksemija, preporučuje se dati dvije doze godišnje. Neiskorišteni lijek baciti nakon tri sata od otvaranja!

Plan tretiranja ovaca mrotiv zaraznih bolesti METILJAVOST i sl.
1. tretiranje krajem marta, antihelmintikom Faskoverm 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase,
2. tretiranje krajem juna, antihelmintikom Monil, 2 do 3 tablete, (1 tab. 30 KG)
3. tretiranje krajem septembra, antihelmintikom Nilzan, 2 do 3 tablete, (1 tab. -30 KG)
4. tretiranje krajem decembra, antihelmintikom Valbazen 10 %, 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase u usta.
Janjcima u dobi od 1,5 mjeseci potrebno je dati antihelmintik Monil, 1 tabletu na 10 kg tjelesne mase. Isti tretman treba ponoviti kada su janjci u dobi 3 mjeseca, antihelmintikom Nilzan, 1 tableta na 15 kg tjelesne mase.
Ako je potrebno (pojava proljeva, izbacivanje parazita putem balege), pojedinačni tretman treba ponoviti i prije.
Molim za sugestije i vaša iskustva!
Uz gore navedeno ovce tretiram seleno kada uđu treći mjesec bremenitosti a jagnjad odmah po rođenju tretiram sa 2ml selena intramuskularno i dajem AD3 kapi do 10 dana starosti1

au prijatelju ti ko da si veterinarski institut za testiranje lekova. tvoja su jagnjad "zdrava za jesti" 100%
 
alal vera,da ljudi misle o sebi koliko o ovcama bilo bi nekog napredka u zdravlju coveka.nisam nista lose mislio svaka cast.pozdrav
 
Naravno gospodine Kvicoje zato je i raspored medikamenata tako složen da se mogu dati i u toku bremenitosti bez straha od nus pojava!
 
ama sve je to uredu i svaka cast lijekovima ali nije ni ti prirodno ono osnovno treba dati ovaca za metilj i vitamini a ostalo po meni je suvisno sem ako je nake bolest u pitanju pusti ih u travu jabuke i neka brste i nemoj da se brines za lijekove
 
Svaka čast majstore. Ovo nezna ni pola veterinara. Daj neku sliku od novokupljenih ovaca i cenu ako nije poslovna tajna.
 
A jos rekovno dopingovanje vitaminima,katosalom i ostalo pa da vidis janjaca a na kraju jedas sami otrov.Znam za tu recepzuru pokusao sam izvrsiti probu podavno na 10 janjaca i ovaca ali ja ih nisam jeo iako jedam i gore stvari sigurno ali neznam da jedem.
 
Pozvao sam veterinara i danas je vakcinisao ovce protiv parazita (metilj i dr. i protiv šuge (smućko je on taj koktel)) i mislim da je dao i vitamine (nisam bio prisutan ali je mojim roditeljima ostavio račun i sve šta je dao). To radim dva puta godišnje u proljeće kada krene paša i u kasnu jesen kada se završi. Ja se u to ne razumijem ali su tu veterinari, pa oni valjda znaju šta je najbolje (čist račun duga ljubav). Saša (veterinar) je moj dobar drugar i ja mu vjerujem i sa njim se sve dogovaram šta i kako.
Ljudi ovce samo dobro hranite i ne bojte se. Naše je da ih dobro pazimo a one će uzvratiti na najbolji način (trojke ili četvorke a možda se desi i koja petica):ppozdrav:
 
Postoje određena područja koja su "bogom dana" i područja koja to nisu za uzgoj stoke.
Uzgajanje preživara u nizinskim i barskim područjima je sigurno teže i traži dodatnu preventivu. Koliko znam moj komšija Crnalić drži stado na riječnoj adi a štalski objekat je postavljen na stubovima kako bi u kišnom dijelu godine ovce bile na suvom. U njegovom slučaju su opravdana gore pomenuta tretiranja.
 
2 puta godisnje (prolece i jesen) se mora radit ciscenje od parazita gde god da se stado nalazi inace problemi su garantovani bilo koja rasa da je u pitanju,to je bar moje skromno iskustvo
 
Nazad
Vrh