Romanovske ovce

Cesto puta smo raspravljali o raznim rasama i sta koja moze da postigne ali vecina podataka o kojima se ovde raspravlja su uglavnom na jako malom broju zivotinja i dosta neprecizno zabelezeni. Ako vec pricamo o nekim kilogramima koji se naravno placaju onda se treba izneti podatak koliko jagnjadi te ovce koje ojagnje vise od tri jagnjeta po jagnjenju odgaje, odnosno koliko ovaca je bilo na jagnjenju i koliko ljudi se brinulo oko jagnjenja. Podatci na 15 ovaca gde to jedan covek manje vise dan noc nadgleda se ne mogu mnoziti sa nekim stotinama ili hiljadama grla neke rase. Merodavni podatci bi bili da neko kaze imam primer 100 ovaca gde je bilo u proseku 145 jagnjenja u jednoj godini, ojagnjeno je 200, 300, 400 ili koliko vec jagnjadi, od toga zivo toliko, mrtvih toliko, prezivelo i prodato je toliko sa prosecnom tezionom od toliko kg. To mi na svojoj farmi pre svega zbog sebe radimo da bismo znali gde trebamo nesto popravljati da bi proizvodnja bila sto uspesnija. A usput ovca W koja za godinu dana odgaji u proseku 1 jagnje nema mesta u stadu, pogotovu ne u nasem, zato je primerenije da se kaze da W odgaji oko 2 jagnjeta po ovci i godini u adekvatnom odgoju.
Bez obzira koliko ko ima grla (5, 50 ili 500), svi se verovatno trude da prate svako grlo ponaosob i prave kakvu-takvu selekciju. Mada mislim da su u nasim uslovima retki oni koji mogu da se pohvale stadom od nekoliko stotina jedinki. Barem ne romanovskih. Zato jedino mozemo da razmenjujemo licna iskustva sa rasama koje gajimo, bez obzira koliko ko grla gaji. Meni licno sva vasa iskustva jako puno znace, iako sam prve romanov ovce nabavio davne 1988-e godine i imam dosta iskustva u njihovom uzgoju. Ali mi je drago da nas sada bar ima vise, jer znam sa koliko sam se teskoca da ih odrzim kao rasu susretao svih prethodnih godina. Ono zbog cega posebno volim romanovsku rasu je sto su izuzetno dobre majke i nikada mi se nije desilo da neka od njih ne prihvati jagnje, bez obzira koliko ih je ojagnjila. Isto vazi i za meleze sa romanovskom. Desavalo mi se da ovca, ciju sam jagnjad prodao, prihvati jagnjad druge ovce i nastavi ih dojiti kao da su njena sopstvena. Kada sam prvi put imao cetvorke u stadu, brze-bolje sam nabavio ovcije mleko u prahu i cucle radi prihrane, ali nijedno od njih nije htelo sisati na flasicu, jer su ocigledno imali dovoljno majcinog mleka, a vec sa desetak dana prihvatili su se i koncentrata. Sa tri meseca su bili teski 22, 22, 26 i 27 kilograma.
 
Siko imaš odličnu osnovu da napraviš stado kao kolega @šmicko, samo još sa sinovima kakvo je stanje ko će romanove da čuva
 
sika ako imas gdje kupi jos koju romanovsku ovcicu jer su ove jako lijepe
samop sto mi se kod romanova ne svidja sto je dosta nizak i mal na slikama Sikina jagnjad su debela i odlicne gradje ali jednostavno romanov je dosta nizak i cini se sitan
 
sika ako imas gdje kupi jos koju romanovsku ovcicu jer su ove jako lijepe
samop sto mi se kod romanova ne svidja sto je dosta nizak i mal na slikama Sikina jagnjad su debela i odlicne gradje ali jednostavno romanov je dosta nizak i cini se sitan

Kolega Petrovo ima "romanova" i romanova. Ako se pravilno hrane, pravi primjerci ove vrste nisu niski niti sitni.Pored toga smatram da to nije ovca za one koji misle da ovce jedu najlošiju hranu i da ih se drži samo zato da ne bi bacili najlošije sijeno i sl..
 
Više puta sam se prevario, pa za sitnije janje romanovsko procjenio da nema 20 kg, kad na vagu a ono 24-25.Između ostalog i zbog činjenice da ima sitne kosti.Dakle ako i izgledaju sitniji na slici ne znaći da su i lagani.
Ukjedno jedan moj zaključak, romanovska rasa je najbolja u intenzivnom uzgoju.
Dobra hrana bez štednje.Tada su i rezultati pravi.
 
"Kolega Petrovo ima "romanova" i romanova. Ako se pravilno hrane, pravi primjerci ove vrste nisu niski niti sitni.Pored toga smatram da to nije ovca za one koji misle da ovce jedu najlošiju hranu i da ih se drži samo zato da ne bi bacili najlošije sijeno i sl.."

Ova poruka mi se jako dopala. Posto nemam romanovsku i nemam iskustva sa tom rasom ali jako dobro poznajem fiziologiju zivotinja. Meni je bilo cudno kad cujem da romanovska jako malo jede, ojagnji 2,3,4 jagnjeta koje sve sama odgaji i jagnjad dobro napreduju a da je virtemberg velika ovca koja mnogo jede i ojagnji malo jagnjadi. Niko do sad nije pomenuo kakvu to hranu zivotinje jedu. Da bi zivotinje dale odgovarajuce rezultate ne mogu se hraniti hranom loseg kvaliteta. Mi od ove godine imamo pored W i IDF. Moj zakljucak je da W mnogo bolje iskoriscava kabastu hranu koja je energetski manje koncentrisana. Za razliku od W IDF nema dovoljno kapaciteta u buragu da vecu kolicinu kabaste hrane moze da pojede pa joj je potrebna hrana vece hranljive gustine. Zbog toga mi nije bilo jasno da jedna "sitna" rasa nosi u stomaku 3,4 jagnjeta i da pri tome jede neko seno. Ovce koje nose vise plodova a nisu dovoljno snabdevene hranljivim materijama na pocetku graviditeta resorbuju plodove a kasnije plodovi izumiru i pretvaraju se u mumije. Zato se rase i biraju prema mogucnostima uzgoja, da uzgoj bude sto ekonomicniji.
 
U potpunosti se slažem sa kolegom Miljkom.
Samo bih dodao da pored različitih rasa ovaca ima i različitih ovčara. U osnovi bi ih podijelio u dvije grupe.
Jedni hrane ovce , a drugi ih uzgajaju.
Nakon 10-tak godina, mogao bih za sebe reći da sam ih počeo uzgajati.
To otprilike znači on što napisa kolega Miljko "..Zato se rase i biraju prema mogucnostima uzgoja, da uzgoj bude sto ekonomicniji."
Pored toga jako pazim što ću ostaviti za rasplod, koliki je godišnji remont, kako dobru uhraniti staru ovcu i prodati meso da kupci budu zadovoljni, kada odlučiti janje, pripremiti ovcu za parenje, hraniti u različitim režimima ishrane u različitim razdobljima repro-ciklusai i još puno drugih "sitnih" detalja.
Naravno, sad tek znam koliko o ovcama neznam.
 
to da su sitne jesu ali zavisi sve od ishrane ja sam npr danas zaklao ovcicu 75 po 100 krvi i imala je 37 kg ociscena...
 
kupio sam je kao sjagnjenu al se na kraju ispostavilo da je jalova.... :) al ishrana joj je bila dobra pa je i nagurala 70 kg .. al to joj je i bio plafon po nekom mom misljenju.. u smislu da ne bude previse masna..
 
Velimire posle višegodišnjeg iskustva sa romanovskom dali možeš da napraviš jedan presek i kažeš svoja iskustva. Ustvari me interesuje plodnost i koificijent jagnjenja. Koliko jagnjadi po ovci prosek za jednu godinu.
Немам ја неко предугачко искуство са овцама. Иначе сам градско дете и стицајем околности се 2007. год. преселио у сеоску средину. Крајем исте године набавио прве овце а 2008. набавио грла романовске расе. Ја сам се практично учио овчарству на романовској раси што и није неки најсрећнији почетак па зато и нисам имао неке завидне резултате. Доста сам грешака чинио не знајући на почетку а и сада неке свесно чиним јер сам у некој фази пресељења са скученог простора на жељено пространство где сад тренутно градим кућу. Тако да се и сада не бавим неким превеликим форсирањем оваца што се тиче исхране, и не одвајам јагњад од оваца него сисају до продаје, понекад 3, 4 и дуже времена. Зато се дешава да овца која на првом јагњењу ојагњи тројке после ојагњи двоје или чак једно јагње. То је доказ њеног потенцијала који остаје неискоришћен због ствари које сам навео. По мени таква овца би требала по некој логици ствари да у свом репродуктивном животу ојагњи бар једном четворке. Имао сам један побачај тројки код првешке баш онако како је Миљко објашњавао услед лоше исхране. Романовска овца сигурно једе мање од виртемберга али опет не може то бити неко крш сено, него се мора хранити квалитетно поготово ако је првојагњеница јер углавном зачињу већи број јагњади. Јагњад се треба на време залучивати, не пре два и по месеца и младе овце не пуштати пре десет месеци а најбоље са годину дана. Прве три овчице које сам набавио су се одмах париле после пар дана а нису имале ни 30кг и шта мислите шта може да се очекује од таквог јагњења. Нисам рачунао неки индекс јагњења за ових неколко година, било је ту неколико тројки углавном код првојагњеница, једном само на другом јагњењу, четворки није било. Овце се јагње на сваких седам, осам месеци, некад се задеси и после шестог месеца а некад и деветог. Код романовсе овце уз мало труда може да се добије сигурно три јагњета годишње, и код оне која има мао дужи реп :osmeh: . Мало да се обрати пажња на исхрану, одлучивање... и ако би испаша била укључена то би било право: Ако је само сено онда мора квалитетно, не може она нешто претерано појести али да буде квалитетно... и концентрат наравно.
П.С Кад већ помену концентрат, слагао сам вас за ону информацију да ових седам поједе 2,8кг дневно, мало сам се прерачунао: Толко су јели до пре неког времена а сад једу око 4кг дневно а килаже су им од 24 до 32кг. просек можда 27, 28кг.. Остаје она нека рачуница од десетак евра поједених.
.... и још да додам да сам прошлог лета имао доста проблема са метиљем код оваца, чак ми је две овце и то баш романовске угинуло док сам схватио о чему се ради.
 
novi sam na forumu,sto se tice velimirovog odgovora je iscrpan ali i iskren sa iznetim i nedostatcima na koje uticu i okolnosti,zamolio bi i medolinu koja ima veliko stada za pohvalu kakvi su njeni rezultati.pozdrav
 
E laki pošto kažeš da si novi kao što vidiš do sad ima 80 stranica foruma i puno napisanoga pa ako malo prelistaš pronaćeš rezultate koje postiže medolina!:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh