Romanovske ovce

Dobro je da je takva situacija u susednoj nam Hrvatskoj što se tiče populacije romanovske rase ovaca. ::svaka cast::

Pitanje je kako se provodi selekcijiski postupak, selekcija, genotipizacija, DNA, markiranje, matična evidencija? Koliko uzajivača (stada) romanovske rase ovaca ima u Hrvatskoj, koliko krni linija ovnova i koliki je broj priplodnjaka? Molio bih ako neko od hrvatski kolaga ili selekcionara zna odgovore da nam ih publikuje, bilo bi nam svima interesanto.



Ruska selekcijska služba je rigorozna i matiči samo grla koja su kao prvojanjke dale najmanje trojke, obično te kriterijume zadovolji čistokrvni ovca 30-40% ovaca u prvom jagnjenju. Postoje i naknadna umatičenja, ali o tome drugi put. Tako da je kolega Agro lug odvano te kriterijume prevazišao.


AGRO LUG Odg: Romanovske ovce
« Odgovor #257 poslato: 27.12.2009, 21:21 »
"Do sad imam 32 janjeta sa prosjekom 3,2 po ovci, kažu da je to za mlade šilježice odlično.



Nadam se da je takva plodnost ostala u stadu kolega Agro Lug. :ppozdrav:

P.S. Velika je razlika izmedju ovaca u tipu romanovske rase ovaca i čistokrvni grla. Eksterijeri su diskutabilna stvar o kojoj retko raspravljam, osnovne karakteristike romanovske rase ovaca su ranostasnost, dobri materinski instikti, velika plodnost, vitalna jagnjad i poliestričnost.
 
Sto se tice Pavlovog proseka to ce on pojasniti verovatno nadam se.

Vidim da ste i Vi iznenadjeni brojem romanovih koje poseduju nasi susedi.

E sad iz Rusije je skoro nemoguce dobiti cak ni embrione.Prosek u Rusiji na drzavnom nivou ja ispod 2,5 jagnjadi po ovci sudeci po podacima koje objavljuju za kontrolisana stada pod nadzorom veter. sluzbi,tako je pitanje sta oni zaista matice.
Price samo 3 kom od prvoojagnjene znam da vazi za institut u Jaroslavlju
Cesi matice isto verovatno kao i Hrvati,od romanov roditelja romanov dete i sve ide na papir,vi to odlicno znate uvozili ste od njih Vi ,G. Pilic i farma Han Pijesak tj Goran Obradovic,sve ukupno manje od 50 grla sudeci po Cesima a i vasim pricama.
Sto se tice Ceha,konkretno M. Kvisova kad su je pitali ljudi iz srbije(konkretno covek koji radi u ceskoj i zna ceski je pokusavao da ugovori uvoz za par nas u Srbiji) da kupe nesto i da uvezu trazila je kaparu samo za rezervaciju,uz obrazlozenje da su neki Balkanci narucili ovnove u prolece koji su drzani do jeseni i da po njih nisu dosli,nadam se da to niste bili vi G. Njegicu.Inace ovaj pokusaj uvoza je propao zbog nemogucnosti pribavljanja svih uvoznih dozvola u realnom vremenu.
Sto se tice opisa rase potpuno se slazem da se mora obratiti paznja na sve to kada sluzbe matice grla ove rase.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo mene u kuću na par minuta pa vi ljudi stvarno imate vremena. Vidim da Miladimović najjasnije i najrealnije vlada stanjem romanove populacije a čemu se ja divim!Gospodine NJegiću mislim da rekoste da ste veterinar a ja sa tom vrstom ljudi imam "predivno" iskustvo: čast poštenima i siguran sam da ima poštenih ali prije nekoliko dana oko pola noći jedna ovca izgura maternicu van i ja zovem dežurnog .... a on mi kaže "probaj se snaći".Pa ja vas pitam šta to treba da znači i dali je to osoba koja je završila fakultet itd.,a o moralu da ne govorim! Normalno ja sam to riješio kao što bi i on ALI mislim da vam je sve jasno. Gospodine Slaviša vi idete tako daleko da tražite "MERCEDECA" od romanove ovce a znate u kakvim smo svi gospodarskim uvjetima, ne znam koliko vi imate ali znam iz iskustva da što je stado manje ovce daju više janjadi po okotu i što je najvažnije ja pazim na srodstvo i ostalo što traže institucije od mene ali ja uzgajam ovce zato da zaradim novac a ne iz EGZIBICIJE. Kod mene je bio MRAKA pa ga pitaj šta kaže i ja se slažem jer mi je čovjek OK.
Post je spojen: [time]1264490214[/time]
_________________________________________________
:sta: :haha: :kisa: :udri:
Post je spojen: [time]1264519751[/time]
_________________________________________________
Zboravih ti gosp. Slaviša još reći a to je da smo mi u HR sretni što imamo obitelj BOTKOVIĆ kojoj možemo biti zahvalni što imamo toliki broj romanovih ovaca jer to su ljudi koji su visoko obrazovani,rade svoj posao vrhunski i profesionalno a što je najvažnije sa puno ljubavi! Eto tako je to i mislim da sam vam Slaviša bar malo razjasnio stanje romanove u HR!Pozdrav svim farmerima i onima koji će to da postanu! ::svaka cast::
 
Agro lug tako je meni bilo prosle godine ovca mi se otronjila sto je rijedak slucaj za ovu vrstu sto ja zasad drzim.Zvao sam veterinara uvecer oko 8 a dobio sam odgovor PA ZNAS LI TI DA JE DANAS NEDELJA malo sam cutao i odgovorio znam ja ali nezna ona.Nasto mi je poklopljena slusaslica ja poludio i sam polako to rijesim i hvala bogu svi ostali zivi.Nema konkurencije nemam se kome zaliti jer kome se moliti nije ga se srditi i tako.Jednom rijecju nema pravne drzave koliko sam tad vidio.
 
posao veterinara i doktora nije za svakoga bez obzira na obrazovanje i znanje ako nije covek dzaba mu
sto se tice Botkovica ne znam ih licno ali zanimljivo je da mi niko o njima nije rekao niti jednu ruznu rec cak naprotiv.kad imat eodgajivaca ozbiljnog u drzavi koji pocne prvi a drzi 300 kvalitetnih grla mislim da je lako da se rasa siri(W se po srbiji prosirio zahvaljujuci takvima al to je dr tema)
ja samo prenosim ono sto znam procitam i sl nikad nisam tvrdio da sam neki ekspert i slicno
Pitanje ocinskih linija su najbolje i najelegantnije resili cesi i za to im skidam kapu
Imam pitanje za sve vas koji imate romanove pod papirima i prodajete jagnjad za priplod,pre svega za G. NJegica jer on sam kaze da proizvodi kvalitetan priplodni materijal,a ono glasi,
Koliko jagnjadi(u procentima )ste prosle godine iskljucili iz priploda romanovih tj dali ste ih na klanicu?
ili ste za svako vadili papire ko je trazio i prodali ga kao vrhunski rasplod?
svi znamo da je jako tesko da sva ojagnjena jagnjad koja se rode budu vrhunska i da svi mogu u priplod,to je fakat
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Vi kolega Miladinoviću širite potpune dezinformacije ovim načinom komunikacije i koristim priliku da vas upozorim na reči koje pišete i vezujete za moje ime. Od toga da sam vlasnik farme u Han Pijesku, pa sve do Kvizove. Ne mogu se svega seti šta ste sve pisali, ali koga interesuje može to pročitati na ovom forumu. Kakvo Jaroslavlje, kakva Kvizova, kakvi embrioni? Ne znam gde prikupljate te dezinformacije, verovatno ste mlad čovek koji nije još stekao mudrost i imate vremna da pišete nebuloze koje nemaju veze sa činjenicama i ovčarstvom.
Da vam pojasnim dozvole za uvoz je nemoguće obezbediti iz zemalja koje su oterećene zarozno prenosivim bolestima. Većina EU zemalja ima velike probleme sa "plavim jezikom" i rade vakcinaciju stada. Vetrinarski propisi su jasno definisani zakonskim aktima zemlje uvoznice šta može odbriti za uvoz. Svakom uvozniku može biti ukinuta dozvola za uvoz aktom Ureda (kancelarije) za veterinarstvo koja je izdala istu, ako se pojavi bolest u području odakle životinje potiču (ovo pišem isključivo zbog ostali kolega i neistina koje pišete na ovom forumu, inače vam se ne bi uopšte obraćao) Kakvi embrioni iz Rusije? Ko vas je to slagao? Da li vam je jasno šta vi ovde pišete? Da li vam je poznato da bi neko mogao za to da odgovara? Znate li Vi da možete zbog toga biti saslušani od nadležni službi? Znate li šta znači ilegalan promet embriona i šta se može uneti od bolesti u zemlju tim putem:haha:

Pa vi ne znate šta je enterotoksemija, a znate šta su Putin i Mihailov iz Jaroslavlja večerali.


Izvinjavam vam se Agro Lug, verovatno se nismo razumeli. Ne znam zašto vam veterinar nije izašao na teren i nije pomogao životinji, to ne bih ni komentarisao. Ne vidim zašto vežete mene za taj problem, osim ako na osnovu jednog vašeg "lošeg" iskustva ne sudite celoj veterinarskoj nauci? Pa niste mene zvali? Da ste me pozvali sigurno, bih došao. Meni je drago da postoji toliko romanovki ovaca u Hrvatskoj i nadam se da će ih vremenom biti sve više i da će mladi ljudi početi ozbiljnije baviti ovčarstvom. Sad vas razumem kad ste pojasnili da ste orentisali svoju proizvodnju na meso i da vas ne interesuje visoka genetika. Eto, moja opredelenja su drugačija, mene isključivo zanima visoka genetika i elitna grla. Ne planiram držati više od 150 ovaca i dvadesetak ovnova. Ovčarstvom se bavim profesionalno i odavno nisam u spoljnjoj veterinarskoj praksi. Ipak sam egzibicionista i smatram da su mi ovce najpreče, da uvek može bolje, a da će materijalni deo doći sam po sebi. To ne smatram uvredom, nego komplimentom. Hvala vam Janko. :ppozdrav:

P.S. Ipak se moje ovce poradjaju i jagnje, za razliku od vaši koje se (o)kote, moram vam priznati da mi se taj vaš izraz ne svidja kad su ovce u pitanju, prikladniji je za pse.
 
malo opustite se ljudi!pricate o romanovskim ovcama kao da su neznam sta!samo hvalite svoga ''konja''
 
Postovani,
Gospodine Njegicu,
Kao daleko stariji gospodin reagujete veoma ishitreno,i ne citate pazljivo ocito.
To sto se nasa misljenja nekad kose ne znaci da vas ja mrzim ili slicno,nisam u tom fazonu.
Ja nikad nisam rekao da ste vi vlasnik farme na Han pijesku,vec da poznajete verovatno upravnika te farme g. Obradovica,a to za vlasnistvo je tvrdio drugi covek.
Ja ne pricam nikad ono sto ne znam,svoje izvore obicno navodim.
Sto se tice Kvisove,reagujete burno kao da ste vi taj Bosanac,zbog koga je uvoz iz Ceske za nijansu otezan,iz vasih gore napisanih reci to mogu samo da zakljucim,ne znam celu pricu nije mi rekla sve,verovatno kao u svim pricama ni ona nije tu nevinasce.
Odicno znam kakve su sve peripetije oko uvoza zato malo ljudi to i uspe da odradi,svaka vama cast za taj posao sto ste uspeli.Nisam veterinar al mogu da pojmim sta se sve moze preneti od bolesti zato su pravila tako stroga.
Pozdrav
 
Gospon Slaviša molim vas nemojte tako! Miladinović je mlad ali i obrazovan voli da čita i uči ja mogu reći da mu se divim jer u njegovim godinama ja sam tero kera po zabavama!Ja predlažem Slaviša da mu omogućimo da i on započme uzgoj romanovih pa da razmjenjujemo rezultate. Jel može:haha::haha:?? :bravo:
 
agro lug je napisao(la):
Gospon Slaviša molim vas nemojte tako! Miladinović je mlad ali i obrazovan voli da čita i uči ja mogu reći da mu se divim jer u njegovim godinama ja sam tero kera po zabavama!Ja predlažem Slaviša da mu omogućimo da i on započme uzgoj romanovih pa da razmjenjujemo rezultate. Jel može:haha::haha:?? :bravo:
Jao jao stara smekercino,nadam se da vam supruga ne cita ove postove,inace nista od toplog rucka sutra:):).
Ma danas je utorak nikakvih zurki nema, punjenje baterija sve do cetvrtka;)
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kolege hoce li trebati licenca za ovnove,za ovu godinu ima nekih informacija da nece trebati. :ppozdrav:
 
Miladinowicu,Miladinowicu,ko zna za koju ti sluzbu radis,kad si pun informacija?:):):)Da ti nisi 'krtica' na owom forumu,xm,xm?:-DMalo sale,a još manje zbilje.:-DPozdraw Roma-NOWCI!:)
 
Ja sam patriota radim samo za domace sluzbe:):),sala mala,a informacije se lako proveravaju i saznaju,samo je pitanje dal su prave ili se mora cekat i druga strana price.
:ppozdrav:
 
Ha,ha zaboravih reći žena može čitati samo vikendom jer je gastaebajter,ja sam to rasporedio da žena radi a ja gospodarim! Malo se šalim ali tako je to. :zli:
 
Ima li studeni agro lug ja sam jedva vodu raskravio da stado napojim neznam koliko je ali podobrana ispod nule je nocas bilo.Lika je vrag nocas koja se ojanjila smrzlo je odmah a da se nije pazilo ili cak u kucu odnijelo.Voda u banji odaklen piju vodu je smrzla na cijeloj dubini sami led do dna.
 
Ima,ima sad je malo popustilo ali zado će noć biti hladna. Ija pazim nove da se ne smrznu. :cao:
 
Nazad
Vrh